Kartınızın şifresini aldınız mı?

é@rt

New member
Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) 1999 yılından bu yana altyapı çalışmalarını sürdürdüğü çipli kartlara geçişte, kredi kartında şifreli ödeme yöntemi (çip&pin) bugün uygulanmaya başlanıyor

Konuyla ilgili bilgilendirme amaçlı hazırlanan http://www.chipandpin.com.tr internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kart sahipleri ve üye işyerleri açısından yeni sistemdeki en önemli özellik imza yerine şifre girilmesi olacak.

Sistemdeki ilk şifre, kredi kartının mevcut şifresiyle aynı olacak ve kullanıcı şifresini bilmiyorsa bankasının çağrı merkezini arayarak, şifreyi ne şekilde temin edebileceğini öğrenebilecek.

Çipli kredi kartıyla alışveriş yaparken kullanılan şifre ile ATM'den nakit çekmek için kullanılan şifre aynı olacak.

Çip&pin logosu bulunan ATM'ler kullanılarak ya da bankanın çağrı merkezi aranarak da şifre değiştirebilecek, kesinlikle, alışveriş yapılan POS cihazlarından ya da şifre giriş cihazlarından şifre değiştirmek mümkün olmayacak.

Ödeme yaparken, satış görevlisi çipli kredi kartını çip okuyucuya yerleştirecek ve alışveriş tutarı girildikten sonra, vatandaştan POS veya şifre giriş cihazına (PINPAD) şifreyi (PIN) girmesini isteyecek.

Kart sahibi alışveriş tutarını kontrol ettikten sonra, ödemeyi onaylamak için şifreyi girecek ve ardından giriş/enter tuşuna basacak. Ekranda ödeme işleminin gerçekleştiğine dair bilgi yer alınca, POS cihazından slip alınacak.

Kart kullanıcıları, POS veya PINPAD ekranı tarafından doğru şifre girip girilmediğine dair bilgilendirilecek, şifre 3 kez yanlış girilince kart tıpkı ATM'lerdeki gibi bloke olacak.

osiris_cemo

New member
Almadım kredi kartına karşıyım

é@rt

New member
Walla ben kullananlar için uyarıda bulunmak istedim sadece :D

Moderatör
Moderatör
osiris_cemo' Alıntı:
Almadım kredi kartına karşıyım
insanLara koLayLık oLan ßi$eye neden kar$ısın anLayamadım doğrusu ..

ßende az önce alışveri$ yapınca öğrendim pin uyguLamasını saol ßilgi edindiğim iyi oLdu ..

TOROMAN

VaTaN Bekçisİ
:) Bilgi için sağol.Bu gün ceplere gelen açıklamada,şifreler alınana kadar,imzanın geçerli olacağına dair bir mesaj geldi.

osiris_cemo

New member
Boşver karma anlatması uzun sürer..Sende varsa hayırlı olsun güle güle kullan :)

HTML