Karışık bir iş vesselam!

dencir

New member
BU yıl da hac görevini yerine getirmek üzere Kutsal Topraklar’a gidecek vatandaşlarımız çekilecek kura sonucunda belirlenecekmiş.

Bununla ilgili haberleri okurken Diyanet İşleri yetkililerinin, yılbaşında yaptıkları tavsiyeler aklıma geldi.

Milli Piyango gibi şans oyunlarının günah olduğu, kumar sayılması gerektiği ve buradan kazanılacak paranın helal olmayacağına ilişkin açıklamalardı bunlar.

Hacca gideceklerin kura ile belirlenmesi de acaba böyle bir "kumar" sayılmaz mı?

Üstelik bu piyango sonucunda, farz olan bir ibadet gerçekleşecek.

Kurada kazanamayıp, kaybedenlerin bir farzı yerine getirememelerinin günahı kimin boynuna olacak?

Diyanet İşleri’nin mi, kurayı çeken imamın mı, Müslümanlara hac sırasında bile eziyet etmeyi marifet sayan Suudi Krallığı’nın mı?

Kurada kazanamayanların "Allah benim hac görevimi getirmeme razı gelmedi" diyerek depresyona girmelerini kim önleyecek, bunu da tartışmak gerek!

Ve elbette Diyanet’in "piyango-kura" gibi bir konuda bile böylesine farklı tutum almasını nasıl yorumlamamız gerektiği sorusu var.

Bu kadar sıradan bir meselede bile "bir öyle-bir böyle" yorum yapılabiliyorsa, önemli konulardaki görüşlere ne kadar itibar edilebilir, tartışmak gerek.

Mehmet Y. YILMAZ​

apocalyps

Devrimci Genç
o kadar insan başvuruyor her sene e ne yapılacak herkesi gönderemiyorsun kota koyulmuş kendi mekkemizi mi yapalım da oraya gönderelim gitmek isteyenleri kimse de depresyona girmez gitmediği için zaten allah inancı olan biri herşeye şükreder gitmesine de şükreder gidememsine de bunda ne diyanetin suçu wardır ne de o insanların asıl suçlu olan burda bu yazıyı yazıp ordakileri zan altında birakmaya çalışan kişinindir

böyle konularda biraz daha düşünüp yazalım bu işin ehilleri yapıyor bunu kimsenin bi çıkarı yok ordan diyelim rant olsun saygı duymak eksikler varsa da bunları söylemek lazım havaya bi silah atıp nereye düşeceğine bakmak ahmaklıktır

gazap17

New member
bu konunun siyasetle alakası ne ?
şu yazıyı okuyan:
vay benim halime,kuradan çıktım.günah gitmeyeyim! mi diyecek?

dencir

New member
bu konunun siyasetle alakası ne ?
şu yazıyı okuyan:
vay benim halime,kuradan çıktım.günah gitmeyeyim! mi diyecek?
konunun özü şöyleki anlayabilirsen

Milli Piyango'yu kumar olarak nitelendiren , Hükümet in (yani siyasetçi) Diyanet İşleri Başkanı
bu kura ile seçime neden göz yumuyor
Yani işin içinde siyasilerin yaptığı karmaşıklık var , ikilem var.

apocalyps

Devrimci Genç
konunun özü şöyleki anlayabilirsen

Milli Piyango'yu kumar olarak nitelendiren , Hükümet in (yani siyasetçi) Diyanet İşleri Başkanı
bu kura ile seçime neden göz yumuyor
Yani işin içinde siyasilerin yaptığı karmaşıklık var , ikilem var.
merak ediyorum çözümü nedir bi söyler misin bizi de aydınlatsana

HTML