kapılar ardında keçi ve araba

troleybus

New member
arkadaşlar bu da bilinen sorulardan biri.. üstelik doğru cevabı kabullenmeyen insan sayısının da en fazla olduğu soru.. buyrunuz:

bir yarışma programında 3 kapalı kapı arkasında 1 araba ve 2 keçi var. yarışmacıdan bir kapı seçmesi isteniyor. yarışmacı bir kapıyı seçiyor, seçtiği kapının hangisi olduğunu söylüyor ancak kapıyı açmıyorlar.

sonra sunucu, yarışmacının seçmediği diğer 2 kapıdan, arkasında keçi olan birini açıyor.

ve yarışmacıya soruyor:

- bak sana arkasında keçi olan kapıyı gösterdim.. artık iki kapalı kapı kaldı. birinde araba var diğerinde keçi. biraz önce seçtiğin kapıda ısrar mı etmek istiyorsun yoksa diğer kapıyı mı seçiyorsun?

sizce yarışmacı araba kazanma şansını yükseltmek için ne yapmalıdır? Ya da bu seçim, şansını etkilemez mi?

önemli not: yarışmadan önce sunucu, arabanın hangi kapının arkasında olduğunu bilmekte.

shany

New member
eee reyting almak için ve kanalın arabayı hemen kaptırmamak için yaptıgı işler bunlar..olan sunucuya oluo cunku ona da öle talimat gelio
buyuk patron:arabayı hemen verirsen işine son veririm haaaa:D

darken78

New member
:)

- bak sana arkasında keçi olan kapıyı gösterdim.. artık iki kapalı kapı kaldı. birinde araba var diğerinde keçi. biraz önce seçtiğin kapıda ısrar mı etmek istiyorsun yoksa diğer kapıyı mı seçiyorsun?

eğer soruyu yanlış sormadıysan bir kaç kelıme oyunu ile cevap çıkıo dostum.
Arkasında keçi olan kapıyı açtım demesi gerekmezmiydi.Ancak sorudaki tümce ne ''bak sana arkasında keçi olan kapıyı gösterdim'' sunucunun yalan söyleme potansiyelini göz önünde tutakcakmıyız,işin bu kısmını soruda belirtmediğin için ben es geçiyorum.Hülasa keçi sunucunun gösterdiği kapının arkasında olduğundan arabada geriye kalan (ve nihayet diğer) kapının arkasındadır. ii geceler

ChaMuR

Altın Üye
eet eet bunun cevabını biliom :)
simdi ilk anda yani 3 kapıda kapalıyken yarısmacının bulma sansı %33 oluyo
fakat 1 kapı aclıpta geriye 2 kapı kalınca bu kisinin sansı % 66 olmus oluyo eger aynı kapıda ısrar ederse tabi
fakat kapıyı degistirirse sansı % 50 ye iniyo
o yüzden ilk sectigi kapıda ısrar etmesi onun lehine oluyo
bildim demi bildim bildim :)

ferits

New member
dostum etkılemez cunku gerıye 2 kapı kalıyo bırınde kecı bırınde araba var.yanı sansı yuzde 50 ama ılk sectıgı kapıyı secerse kazanır bence

zalim

New member
bu soruyu soran traleybus kaza yaptı galiba .arkadaş bi şey atmış ortaya bizde uğraşıyoruz. hani delinin biri bi taş atmış kuyuya bin akıllı çıkartamamış. :mad: :mad: bizde öyle. olum nerdeysen kulak ver.:D :D :D

troleybus

New member
ya arkadaşlar sorunun cevabı hariç ne deseniz haklısınız :) uğrayamadım işten güçten.. cevabı vereyim.. bi çok insan inanmamakta ısrar edecek :)

kapıyı değiştirmesi gerekir.. böylelikle şansı artar.. hem de iki katına çıkar şansı.. (burasına itirazlar kesin gelecek)

en basit yoldan anlatayım önce.. 3 kapı var birini seçiyorsunuz.. bilme olasılığınız 1/3.. bilmeme olasılığınız ise 2/3..

eğer ilk başta verdiğiniz cevapta bilmişseniz (1/3 şans var) kapıyı değiştirdikten sonra kaybedersiniz..

eğer ilk başta bilememişseniz (2/3 şans var) değiştirirseniz kazanırsınız..

değiştirerek şansınızı 1/3ten 2/3e çıkarmış oluyorsunuz..

cevap bu kadar.. şimdi bir nokta var.. iki kapı kaldığında kapılarda araba olma olasılığı %50 - %50 değildir..
ilk seçim yaptığınızda o kapının arkasında araba olma olasılığı kaçsa hep aynıdır.. bu sorudaki olaylar sıralı olaylar.. olasılık olay boyunca sabit kalmak zorunda..

inanmayanlar:
şimdi deneyelim isterseniz bir şey.. binlerce insan ismi var dünyada.. benim aklımdan geçeni bilirseniz size araba vereceğim.. (şakadan, sonra mahkemelik olmayalım :) ) hemen aklınızdan bir isim geçirin..
geçirdiniz mi? şimdi ben size diyorum ki:
"o isim ve ibrahim hariç tüm isimler yanlış. o isimde diretiyor musun, ibrahim mi diyorsun?"
şimdi diretirsen ve kazanırsan başta yaptığın seçim doğru demektir.. yani binlerce isim arasından doğruyu bulmuşsun.. (ne kadar düşük bir ihtimal)
eğer değiştirirsen, ben sana zaten son ismi (yani son kapıyı) söylemiş oldum.. eğer binlerce isimden birini bilmiş olacağına inanıyorsan değiştirme.. ancak bileme ihtimalin fazla olduğu için değiştiriyorsun ve ibrahim diyorsun..

aklımdan ibrahim geçmişti.. geçen ismin bi önemi yok tabii.. sonuç olarak başta yanıldığını düşünürsen (ki yanıldığını düşünmek daha mantıklı) değiştirirsin ve bir anlamda ilk başta seçtiğin isim haricinde tüm isimler sana kazandırır..

genola

New member
Tercihini değiştirmemesi gerekiyor.Bunu endustri muh.'de ki bir arkadaş anlatmıştı ,dersde işlemişler.Bana ozamanda mantıklı gelmemişti.Olasılık derslerinde gösteriliyordu galiba.Akademik çalışmalarla ispatlanmış yani mecbur ilk kapıda direticez artık.

psychodrea

"psychologist"
cevap doğru ama mantık yanlıs 3 kapıdan birini seçersin %33 şansın wardır dayı gelir birini iptal eder ve geriye 2 kapı kalır senin sansın %66 olur, gerçi böyle yazınca yine olmuyor arkadasım burda mantık hatası war şansın artmıyor da düşmüyor da bu ispatlanamaz kim ispatlarım derse hikaye anlatıyordur. soruya direk " sectiğin kapıda israr et %66 sansın olsun" diyecektim ama %66 öteki kapınında sansı oluyor bunu neden üstleniyorsunuz ki :D sacmaladım kelimelerle fakındayım ama saat 5 bucuk ve kafam güzl, dediğimi anlamay calısın anlayacaksınız, 200 tane kapı olsun adam 198'ini iptal etsin yine %50 şansın war, örneğin sen ile ben yarısıyoruz 3 kapı war sen birini ben birini seçtim bi kapı da iptal oldu, şimdi adam geldi bana dedi değiştirmek istiyorsan değişecek yani acılan %33 lük kapının şansnı ben mi almış olucam :D sacmalık bullshit! naparsam yap %50 şansın war sunucunun a... :D

cebby_ist

New member
sabahın 6 sında okuduğum için mi anlamadım
plasılık bu kadar karışık değildi sanki yaw
:cursing::scared:

mehmetdis

New member
arkadaşlar 21 diye bir film var onda da geçiyor bu soru

ilk başta kapıyı seçtiğimizde %33 olasılıkla araba bizim kapımızın arkasındadır
diğer kapıların arkasında olma olasılığı ise %67 dir. yani diğer iki kapı %67 lik değeri karşılıyor
bir kapı elendiğinde ise diğer kapı %67 lik olasılığı tek başına karşılar duruma geliyor.
yani arabanın diğer kapıda olma olasılığı %67 oluyor

HTML