kader yorumum

paradigm

New member
Toplumumuzda genel olarak iki dusunce hakim..kimileri herkes kendi kaderini kendi belirler der..kimileri ise alnimiza yazili bir kaderin oldugunu ve biz ne yaparsak yapalim onun yolundan gidecegimizi iddia eder.. Benim ornekle aciklamaya calisacagim dusuncem aslinda bu ikisini de kapsiyor..

Diyelim ki mimariz ..bir labirent dizayn ediyoruz.. labirentin ici bayagi karisik ve labirentin icine bir de oda yapiyoruz..labirent, icindeki kisi labirentte dolasirken bu odaya bir sekilde ugramak zorunda kalacak sekilde yapilmis olsun.. ve kisi birkere bu odaya girdimi iceri girdigi kapi otomatik kapaniyor ve geri donusu yok olsun.. bu odaya ayrica 3 kapi daha yaptigimizi ve birinci kapinin onune kisinin helali olmayan suh bir kadin(!), ikinci kapinin onune kisinin helali olmayan bir cuval para ve ucuncu kapinin onune yardima ihtiyaci olan bir adam koyalim.. kisi herhangi birisine yonelince diger iki kapi otomatik kapaniyor..yani kisi odadan cikabilmek icin ancak bir tercihi var olsun.. Labirentin mimari biz oldugumuza gore suh kadinin arkasindaki kapiyi dolastirip dolastirip labirentin cikisina bagliyalim.. onunde helal olmayan para cuvali olan kapiyi dolastirip dolastirip adamin adamin ac aslanlar tarafindan kesin yenecegi baska bir odaya bagliyalim ve son olarak yardima ihtiyaci olan kapiyi dolastirip dolastirip adamin icinde kesin bogulup olecegi baska bir odaya bagliyalim.. Ve kisiyi bu labirente koymadan once Helal kavramini ogretelim..

Diyelim ki bir kisi bu odaya geliyor ve yardima ihtiyaci olan adama yardim ediyor.. ve o kisinin arkasindaki kapi aciliyor ve diger iki kapi kapaniyor.. adam acilan kapidan gecip dolasip dolasip karsisina cikan odada boguluyor..

1) kisi odadaki secimlerinden sorumludur.. Dogru bir davranis sergilemistir ve onun karsiliginda olan sevabi almistir..buradaki irade "cuzi iradedir"..

2) Ancak kisinin seciminin sonuclarini o degil de mimar belirlemistir.. Yani kader, yani yaratici , yani "Kulli irade"

3) Kisi dogru bir amel yapmistir.ancak karsisina cikan odada bogulmustur? bu sorunun cevabi bizi "hayir ve serrin Allah'tan geldigi" inancina goturur.

4) kimse mimarin(!) bizim icin ne yarattigini bilemeyecegi icin, muslumanlar her ise basladiklarinda "hayirlisi" der.

theozy

Kadim Dost
ilginç olmuş..

Aysar

New member
böyle olmazsada bende buna benzer düsünüyorum ... kader ile idarenin bir ahenk icinde oldugu ... bazen kader bazen irade ... her ikisininde gecerli oldugu sahneler ..... eline saglik ....

DeRSaaDeT

Islambol
naparsak yapalım asla kendi kaderimizi kendimiz çizemeyiz gibi bi sonuç çıkıyor zannedersem
gerçekten çok ilginç ve çok güzel bi konu emeğine sağlık

paradigm

New member
kader program iliskisi...

aslinda dusunceme gore kader ile program arasinda buyuk benzerlikler var.. diyelim ki programciyiz ve Basic diliyle bir program yazacagiz.. programda kullanicidan bir sayi girmesini istiyoruz.. yazdigimiz program 100 satirdan olussun.. ve programimizin algoritmasi su sekilde olsun 1) eger kullanicinin girdigi sayi negatif bir sayi ise programda 10 uncu satira git (go to 10), 2) eger sifir ise programda 20. satira git (go to 20) 3) eger pozitif ise programda 30. satira gir (go to 30) , 4) eger bir sayi degilde baska bir karakter girilirse programda 40. satira git (go to 40)..

bilgisayarin basina oturan kullanici ekranda karsisina "bir sayi giriniz" seklinde ifade ciktiginda istedigi sayiyi girmekte ozgurdur..(secimi o yapar--cuzi irade) ama programda 10., 20., 30., 40., satirlara gitmek programcinin elindedir (kader--kulli irade) ...programci isteseydi ayni seceneklere goto 50, goto 60, goto 70..vs diyebilirdi.. yani secimler kullanicinin elinde programda nereye gidecegi (sonuclar veya yol) programcinin elindedir...Kader yani.

Programcinin program yazmasi..Allah'in alnimiza kaderi yazmasi..ne kadar benzer degil mi (!)

Iced Earth

New member
kardeşim güzel bir konuya enteresan bağıntılar ile yaklaşmışsın.ilginç cidden de. teşekkür ederim

caracedi

New member
Bende lise zamanında öğrendim kaderi ayrıntılı bir şekilde.özet olarak;
"herkes bağımsız iradesi ile hareket eder ama Allah c.c bizim kendi irademizle yapacagımız seçimleride bilir".tam yazamadım ama bir 3.boyut söz konusu yani yazılan var,bağımsız irademiz var ve yazılan ile irademizin seçtiklerinin aynı olması.
karışmış yav :(..
neyse anladınız siz onu:)

DayWalkerr

ABDUSSABUR
Güzel bir açıklama...Farklı yaklaşımın anlamayı kolaylaştırıcaktır eminim..Allah razı olsun...

infatuate

İstirahatte
ben bir hocaya sormuştum bu konuyu we açıklaması bana gayet mantıklı gelmişti,
hayatta 3 şeyi değiştiremezmişiz
doğum, düğün we ölüm
geri kalan herşey bizim elimizdeymiş, kader bizim yaptıklarımızı yada yapacaklarımızı allahın bilior olmasıymış tabi anlatmak çok zor ama böle bişeler işte =)

HTML