Kılıçdaroğolunun ssk tablosu vahim çıktı

süper_mod_

New member

SSK ihaleleri, Kılıçdaroğlu'nu zor durumda bıraktı
Kemal Kılıçdaroğlu, SSK'yı zarara uğrattığına yönelik iddiayı doğruladı. CHP adayı, "Sosyal sigortacılıkta kâr/zarar hesabı olmaz." dedi.
AK Parti'ye yönelik suçlamalarıyla gündeme gelen CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzluk iddiasıyla karşı karşıya.

Kılıçdaroğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde bazı müteahhitlere yüksek miktarlarla ihale vermekle suçlanıyor. Kılıçdaroğlu, 128 bin TL kârla devraldığı SSK Genel Müdürlüğü'nü 1 milyar 111 milyon lira zararla devretmişti. SSK, bu dönem batış noktasına gelmiş ve Türkiye bütçesi açısından 'kara delik' olarak nitelenmişti. Star gazetesinin haberine göre bu batışta Kılıçdaroğlu'nun bazı işadamlarına verdiği ihaleler etkili oldu. Kılıçdaroğlu, 7 yıl içerisinde bu ihalelerle kurumu 2,4 milyar TL zarar ettirdi.

Kılıçdaroğlu, 1991 yılını 128 bin TL kârla kapatan SSK Genel Müdürlüğü'nü 1992 yılında devraldı. Göreve geldiği yıl günümüz rakamlarıyla kurum 2 milyon 556 bin TL ile yüzde 2 bin 684 arasında zarar etti. Kılıçdaroğlu 1999'da kurumu devrettiğinde ise toplam zarar 1 milyar 111 milyon lirayı buldu. Star gazetesi "SSK'nın 'kara delik'e dönüşmesinin arkasında, 'davetiye usulü'nden yararlanarak ihalelerin Kılıçdaroğlu ve CHP yandaşlarına verilmesi ve inşaat süreçlerinin uzatılmasıyla firmalara ihale bedelinin 5 ila 20 katı ödeme yapması" olduğunu iddia etti.

Habere göre, 1998'de Göztepe Hastanesi onarımı işi CHP'nin eski il başkanı Ali Özcan'a ait Yapı Üretim AŞ'ye davetiye usulüyle (o günün rakamlarıyla) 21 milyar 304 milyon 980 bin TL'ye verildi. Şirkete 7 yılda yüzde 2 bin 119 artışla 466 milyar TL ödendi.

Bir diğer ihaleyi Kılıçdaroğlu'nun hemşehrisi Rıza Olcay'ın şirketi aldı. Olcay'ın şirketine 1993'te davetiye usulü ile yine o günün rakamlarıyla 23 milyar 655 milyon TL bedelle Tunceli Sağlık Meslek Lisesi'nin inşaat ihalesi verildi. 1997'de bitirilen inşaat için ihale bedelinin yüzde 747 fazlası ödeme yapıldı. Ödenen rakam 195 milyar 452 milyon TL'yi buldu.

1993'te İstanbul Merdivenköy Dispanseri inşaatı da yine Kılıçdaroğlu'nun yakın arkadaşı olduğu belirtilen Adil Özçırpıcı'ya davetiye usulü ile verildi. 50 milyar 148 milyon TL'ye ihale edilen iş için 3 yılda yüzde 596 artışla 348 milyar 205 milyon TL ödeme yapıldı.

Ankara Etlik Doğumevi Tıbbi Atık Deposu inşaatı da 1998 yılında FA-AL İnşaat'a 6 milyar 777 milyon 300 bin TL ile ihale edildi. İnşaat aynı yıl tamamlandı, ancak yine yüzde 133 artışla şirkete 13 milyar 939 milyon TL ödendi. Aynı firmaya 6 milyar 576 milyon TL'ye ihale edilen Şanlıurfa Hastanesi kazan dairesi için de aynı yıl içinde yüzde 183 artışla 17 milyar 27 milyon TL ödeme yapıldı.

SSK'nın aynı dönemde Oyak İnşaat'a verdiği ihalelerde yüzde 51 ila yüzde 84 arasında artış yapıldı. 1998'de 1 trilyon 589 milyar liraya Oyak İnşaat'a verilen Denizli'deki 200 yataklı hastane inşaatı ihalesi için 4 yıl sonunda yüzde 53 artışla 2 trilyon 440 milyar TL, Yalova'daki 200 yataklı hastane inşaatı için 1 trilyon 589 milyar TL yerine yüzde 51'lik artışla 2 trilyon 410 milyar TL ödeme yapıldı.

İşleme koymadığım dosya varsa yarışı bırakırım

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu SSK'nın kendi döneminde zarara uğradığı ve ihalelerde davetiye usulü çalışıldığı iddialarını yalanlamadı. Kılıçdaroğlu kendini, "Sosyal sigortacılıkta kâr-zarar hesabı olmaz. SSK'da ilk açık 1976 yılında çıkmıştır." şeklinde savundu. Davetiye usulü ihale açılmasıyla ilgili ise "Belli bölgelerde davetiye usulüyle ihaleye çıkmak zorunluydu. O konuda çıkmış tebliğler yayınlar var. İsteseniz de ihale usulüyle ihaleye çıkamıyordunuz." dedi. Genel müdürlük yaptığı dönemin kapsamlı olarak müfettişlerce incelemeye tabi tutulduğunu ve bir açık bulunamadığını belirten Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu, Başbakanlık Teftiş Kurulu, Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu incelemeler yaptı. Bir tek rapor göstersinler, şu ihalede şu kadar yolsuzluk oldu diye. Kendime güveniyorum. Kim ne söylüyorsa kuruşuna kadar hesabını vermeye hazırım. Ben şunu da söylüyorum. Olabilir, bir yerde yolsuzluk oldu. Bana şikâyet gelip de işleme koymadığım bir yolsuzluk dosyası varsa, söz veriyorum bu yarışı hemen bırakacağım."

HTML