Kürtaj patlaması yaşanıyor. Gençler tehlike altında..

crazyquake

.::®crazy™::.
Prof. Çamlıbel uyardı: Cinsel ilişki yaşı düştü, Gizli kürtaj olan 18 yaş ve altı gençlerin sayısı çok arttı.

Prof. Teksen Çamlıbel'den kürtaj uyarısı: "Şu an cinsellik pompalanıyor. Moda da cinselliği teşvik eder tarzda şekilleniyor. Bunların etkisiyle özellikle büyük şehirlerdeki çocuklarımızda cinsellik yaşı düştü. Günümüzde kürtaj en çok gençler tarafından isteniyor."

Özel eğitim merkezi

Kürtajların artması üzerine İstanbul Tıp Fakültesi'nde cinsel eğitim için özel bir bölüm açıldı. Burada belirli periyotlarla gençlerle
toplantılar yapılıyor ve erken cinselliğin tehlikeleri anlatılıyor.

Cinsel ilişki yaşının düşmesi, istenmeyen gebeliklere de neden oluyor. 18 yaşından küçükler, ailelerinden habersiz gizlice kürtaj oluyor. Ancak bu kürtajlar, birçok sorunu da beraberinde getiriyor

Jinemed Hospital Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, gençler ve ailelerinin kürtaj konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyerek, merak ettiğiniz soruları yanıtladı:

Kürtajı daha çok kimler yaptırıyor?

Kürtaj günümüzde giderek daha gençlerde istenmeye başlanmıştır. Bu da cinsel ilişkinin gençlerde daha serbest hale gelmesiyle açıklanabilir. Ama ne yazık ki; cinsel ilişkiye daha genç yaşlarda başlayan çocuklarımızın doğum kontrolü bilgileri yeterli olmadığı için istenmeyen gebeliklere daha sık rastlanmakta ve kürtaj da bu yüzden sayıca artmaktadır.

Bunu önlemek için ne yapmak gerekli? Gençlere ortaokul çağlarında verilecek cinsel eğitimin anlamı bu şekilde daha iyi ortaya çıkmaktadır. Günümüzdeki batılılaşma sürecinde televizyonlarda, sinemalarda ve medyanın değişik mecralarında cinsellik pompalanmaktadır. Moda cinselliği teşvik eder tarzda şekillenmektedir. Bütün bunların etkisiyle özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocuklarımızda cinselliğe başlama yaşı düşmekte ve dolayısıyla henüz vücutca ve beyince olgunlaşamadan cinsel ilişki başlamakta ve bunun komplikasyonu da hemen görülmektedir.

Cinsel eğitim verilmesi neden bu kadar önemli? Cinsel ilişkiye başlandıktan sonra en sık gördüğümüz sorunlar; istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu iki konuda özellikle cinsel eğitimle birlikte gençler bilgilendirilmelidir. Cinsel eğitim esnasında gençlere tam cinsel ilişki olmadan da kızların gebe kalabileceği ve bu yüzden adet gecikmesi ve gebeliği çağrıştıran sabah bulantısı gibi şikayetlerde gençlerin uyanık olarak bir hekime gitmeleri vurgulanmalıdır.

Kürtaj ne zaman yapılır?

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın koyduğu kurallara göre kürtaj son adet tarihinden itibaren ilk üç ay içinde yapılıp, bitirilmelidir. Bundan sonraki ilerlemiş gebeliklerde kürtaj yasal olarak yapılmamaktadır. Bunun için hekimleri muayene esnasında gebeliğin ilk üç ayının geçmemiş olmasına bakar ve bunun üzerindekileri kürtaj yapmazlar.

18 yaşından küçükler kendi başlarına kürtaj yaptırabilirler mi?

Ülkemizde ve dünyanın bazı ülkelerinde mevcut yasalara göre de 18 yaşından küçük genç kızların kürtaj olmak için başvurmaları halinde, anne ve babasından izin almak gerekir. Bu, henüz ilişki yaşına gelmemiş kişilerin kendi vücutlarıyla ilgili verecekleri kararlarda büyüklerden izin alınması gibi bir gerekçeye dayandırılmakta. Fakat ülkemizde bu gerekçeden dolayı çoğu kez gençler, kürtajı anne ve babalarından gizli olarak yaptırmaktadırlar. Çünkü pek çok gerçeği, annesiyle özellikle de babasıyla paylaşamaz.

Kürtaj sırasında rahimde ne gibi sorunlar görülebilir?

Aslında kürtaj kolay ameliyatların en zorudur. Gerçekten kürtaj kısa süren, anestezisiz veya hafif bir anesteziyle yapılabilen bir işlemdir. Bu bağlamda kağıt üzerinde kolay olarak görülebilir. Ama kürtaj işlemi esnasında kadının çok kıymetli bir organı olan rahmin içine girildiği, orada birtakım işlemler yapıldığı için ameliyatın baş gösterebildiği bazı komplikasyonların bu genç kızın veya kadının gelecek hayatında ciddi sorunlara yol açması ihtimali vardır. Kürtaj esnasında 'rahmin delinmesi' dediğimiz olay, en sık rastlanılan komplikasyonlardan biridir. Hemen her kadın, kürtaj yaparken mutlaka rahmin delindiğine şahit olmuştur.

Kürtajda başka ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Kürtaj; özellikle hijyene uyulmayan yerlerde yapıldığı takdirde; rahim içi iltihabına neden olur. Bu iltihaplar sonucunda da rahmin içinin ve yumurtalık kanallarının iltihaplanması, şişmesi, tıkanması ve kalıcı kısırlığa yol açabilecek kadar kötü yapışıklıklar yapması mümkündür. Yumurtalık kanallarının ikisi de tıkanabilir ve kişi ancak tüp bebekle gebe kalabilir hale dönebilir. Bunun için özellikle gençlerin kürtaj olmaya gittikleri mekanın temizliğine ve hijyenine dikkat etmeleri gereklidir.

İkiz hamilelik nedeniyle kürtaj tekrarlanabilir mi?

Kürtajda parça kalmasının; ikiz bebek olduğu için kaldığı tarzındaki açıklamalar geçerli değildir. Çünkü ikiz bebeklerde dahi kürtaj tamamını bir kerede boşaltır ve ortaya konulan emici aletin emme gücü ikiz bebeği de alacak kadar etkilidir.

Kaynak: sabah

shany

New member
inanamıyorum yaa deliriyorum böyle şeyler duydukca..evet moda malesef cinselliği ön plana cıkarıyor ve gencler artık et parcasına tamah ediyor..kaldıramayacakları sorumluluk altına giriyorlar..Allah'ım sen yardım et Ya Rabbim

ases

Altın Üye
televoleyle magazinle büyüyen genclerimiz kçı başı açanlara özendikçe daha çok kürtaj yaptırırlar..

Gєηco

Altın Üye
ases' Alıntı:
televoleyle magazinle büyüyen genclerimiz kçı başı açanlara özendikçe daha çok kürtaj yaptırırlar..
dimi ama amcacım :)

yaf batılılaşıyoruz işte..
allah sonumuzu hayır etsin...

free!

artık yok...
maalesef melissa p tarzı kitaplar çoğaldıkça bunlar daha çooook artar:!!!

yoldas

New member
SÖZDE ŞARKICIYIM DİYE ÇIKANLAR KLİP ÇEKENLER KLİBİ ÇOK TUTSUN DİYE ORASINI BURASINI AÇANLAR KLİBİNDE DANSÇI KIZLAR OYNATAN SALAK SALAK MAGAZİN PROGRAMLARI KİM KİMİNLE NE B*K YEMİŞ NEREDE NE YAPMIŞ

EK OLARAK AİLENİN YOĞUN ÇALIŞMA TEMPOLARINDA ÇOCUKLARIYLA İLGİLENEMEMELERİ ONLARI DOĞRU BİR ŞEKİLDE EĞİTEMEMELERİ ERKEK OLSUN KIZ OLSUN ÇOCUKLARINA DOĞRU DÜRÜST YAKLAŞIMLARI OLMADIKLARI İÇİN

BU VE BUNA BENZER OLAYLAR DEVAM ETTİĞİ SÜRECE BU OLAYLARI DAHA ÇOK GÖRECEĞİZ

SAYGILARIMLA
YOLDAŞ​

[me|2wi$]

H & M
hey Allahım yarabbim yaws..bunun adı batılılaşmaqsa yerin dibine girsin bölesi..bunların yerine bn utanıyorum yeminle yaws..

iSpiK

Kadim Dost
ertesi gün hapını niye kullanmaz bu gencler :D

free!

artık yok...

ISHYnum846

New member
Bir gun teyzemin ogluyla doalsiyoruz Bakirkoy de ve dikkatimi bir suru jinekolog muayenehaneleri cekti..sonra bir arkadasimin kurtaj yaptirdigini ve yaklasik 1.5 milyar sarfettigini soyledim. Bende bolum secerken jinekoloji mi secsem diye konusuyordum. Dedim ki jinekolog olursam, bak ayda 10 tane kurtaj yapayim, 20 gun yatayim diyordum. O da bombayi patlatmisti o anda, sen ayda 10 kurtaj yaparsan Turkiyenin yarisi o***** olur demisti :) artik yani millet o kadar mi uzaklasti prezervatifden de kurtajlar yukseldi...yikianilabilirler cikti, oyle bir defa kullanip atmazsiniz merak etmeyin :) :)

mehmetaa

New member
şimdi bu haberlerden sonra okullara cinsellik dersi getirirlerse hiç şaşmayın bir aralar uygulamak istediler olmadı.acaba eğitimle bu problem çözülebilir mi?ama velet testisde durduğu gibi durmuyor ki :)

Uzunefe

Altın Üye
Allah'ım şu gençlerimize akıl ver , hayatlarını bi anlık zevkleri yüzünden mahvedecekler haberleri yok...

batuhan_45

New member
allahtan kürtaj denen bişey var yoksa türkiyenin nüfusunu düşünemiyorum aksi halde çini geçeriz bu bi gerçek

apocalyps

Devrimci Genç
çoğu kişi tarafından bilinmioki korunmasız birleşmelerde ilk birleşme de bayanın hamile kalma olasılığı %90 ın üstünde bi kereden bişi olmaz diip hem kızın hayatı kararıyo hem erkeğin yazık

ertesi gün hapını niye kullanmaz bu gencler
walla kardeşim en doğrusu senin dediğin hap kullansınlar aylık iğne yaptırsınlar al saana sınırsız çifleşme olanağı 0 risk :goz:

HTML