Küfür Anlık Bir Şey Haset Daha Kötü (Ceza)

'Pulse

New member
Küfür Anlık Bir Şey Haset Daha Kötü

Türkiye rap'i onun sesinden tanıdı. Ama öfkeli şarkıların arkasındaki duygulu adam Ceza yeterince tanınmadı..

"Duygusal bir insanım, ani bir tepki verdim. Kıraç'a küfür etmem anlık bir şey, oysa haset daha zararlı." "Beni hayatta en çok isyan ettiren şeyler, haksızlık, yanlış anlaşılmak ve önyargılı insanlar."

'Küfür anlık bir şey haset daha kötü'

'Almancı' çocukların kırık Türkçesi ile tanıdık rap'i. Sonra Ceza lakaplı genç bir adamın güzel Türkçesi ile daha da sevdik. Rap onunla reklamlardan pop müzik albümlerine kadar her yere girdi. Ceza bize rap'i tanıttı. Peki biz onu gerçekten tanıdık mı?.

Ondan önce de rap yapanlar olmuştu ama Türkiye bu türü onunla tanıdı demek yanlış olmaz. Ceza, rap'i herkese dinletti; rap, onun sesinden reklamlardan pop müzik şarkıcılarının albümlerine kadar her yere girdi, kulağımıza yerleşti, hayatımızın bir parçası oldu. Onun, her yaştan insanın katılabilmesi için epeyce erken saatlerde gerçekleşen konserlerine gelen, çoğu ortaokul, lise çağındaki gençler gözlerini bile kırpmadan izliyorlar onu ve büyük bir hızla, teklemeden, dili sürçmeden, şaşırmadan birbiri ardına sıraladığı kelimeleri onunla birlikte tekrar ediyorlar. Onun, sözün ve ritmin gücüyle yarattığı sihir hepsini sarmalıyor; Ceza'nın dilinden dökülen, değme şairleri kıskandıracak imgelerle yüklü şarkı sözleri her birinin öfkesini, isyanını ve neşesini ifade ediyor. İşte rap! Rap âleminde Ceza lakabını kullanan Bilgin Özçalkan, yarattığı izlenimin aksine, hani efendi derler ya, öyle bir çocuk. Müziği öfke ve isyan yüklü olsa bile kendisi sakin, düşünceli, dahası düşünmeden kolay kolay karar vermeyen, doğduğu zaman ona verilen ada yakışır biçimde, bilgeleşmeye çalışan bir genç adam. Onunla, müzik, geçmiş ve önümüzdeki günlerde piyasaya çıkacak olan Yerli Plaka adlı albümünün ilk single'ı Feyz Al üzerine konuştuk.

-Babanızı İstanbul Hatırası filminde seyrettik. Eski rocker'lardanmış. Epeyce müzik dinlenen bir ailede büyüdüğünüz anlaşılıyor. Neler dinlenirdi sizin evde?
-Evet, babam '48 doğumlu, o dönemin müzikleri, Jimmy Hendrix'ten Rolling Stones'a kadar her şey, hatta Bonney M dinlenirdi. Benim için Erkin Koray özellikle önemliydi. Tabii Sezen Aksu bir de.

-Sezen Aksu'yu beğeniyor musunuz?
-Çok beğenirim onu. Zaten Sezen Aksu'yu herkes beğenir. Yeni albüm için onunla bir düet yaptık.

-Siz neler dinliyorsunuz şimdi?
- Ben her tarz müzik dinliyorum. Rashit'i beğeniyorum, Mor ve Ötesi, Duman ve Manga son zamanlarda beğenerek dinlediğim gruplar arasında.

-Siz de daha çok rock dinliyorsunuz, öyle mi?
-Evet ama sadece rock değil, klasik müzik de dinlerim, new age de.

'GENÇLERDE BİR KİN VAR'

-Diğer rapper'larla aranız nasıl?
-Özellikle gençlerle çok iyi. Onlara bir şeyler öğretmeye çalışıyorum.

-Yani rakiplerinizle değil de talebelerinizle daha iyi aranız.
-Evet, doğru ama genellikle öyle oluyor zaten.

-Şarkılarınızda dünyanın halini eleştiriyorsunuz.
- Dünyaya baktığımda çok da beyaz bir görüntü görmüyorum. Çok karanlık dünya.

-Nasıl düzelir dünyanın hali?
-Herkes eğitim alabilmeli, paralı eğitim olmamalı. Şu anda müthiş bir kin var gençlerde, birbirlerini öldürüyorlar, böyle giderse kendilerini yok edecekler. Ben onları daha iyi şeyler için motive etmeye çalışıyorum. Herkesin kendine göre dertleri var hayatta. Herkesin hayatı zor.

'ANNEME ÇOK ÜZÜLDÜM'

-Sizi en fazla olgunlaştıran ne oldu hayatınızda?
-Annemi kaybetmek. 2004 yılında, 26 yaşındayken kaybettim annemi. Kanserdi, gözümün önünde eridiğini gördüm. Bu benim için çok büyük bir acı oldu ve beni olgunlaştırdı.

-Müziğinizde isyan var, sizi hayatta en çok isyan ettiren nedir?
-Haksızlık, anlaşılamamak, yüzeysellik, başkalarının peşin fikirli yaklaşımları, önyargı.

-Geçen yaz Kıraç'la olan atışmanızla çok tepki topladınız.
-Duygusal bir insanım ben. O olayda da duygusal bir tepki verdim. Aslında öyle yapmamam gerekiyordu, hata yaptım, bu hayatta kalp kırmak iyi bir şey değil. Şu dünyada bir defa yaşama hakkımız var, onu da iyi bir insan olarak yaşamak gerek. Ama şunu da söyleyeyim, küfür bir anlık bir şey oysa, haset ve kin öyle değil, çok daha zararlı.

-Kızlarla aranız nasıl?
-Fena değil. Benim lise hayatım boyunca hiç kız arkadaşım olmadı ve şimdi gördüğüm ilgi şaşırtıyor beni.

-Şimdi kız arkadaşınız var mı?
-Evet, var.

-Eyvah, hayranınız olan kızlar üzülecek. Başka kızlarla da ilgileniyor musunuz?
-Yok öyle hovarda biri değilim.

'Ben dünyaya aitim ama bu ükeye sahip çıkarım'

Rap yapanlar genellikle Almanya'da büyüyenler oldu. Galiba ilk sizsiniz burada büyüyüp de rap yapan.
-Evet ama aslında bu o kadar önemli değil. Rap'te önemli olan dile hâkim olmak ve ritm. Biz Almanya'da konser verdiğimizde bize gelip 'Keşke Türkçe bilseydim ve dediklerinizi anlasaydım,' diyenler oluyor.

-Bu yeni çalışmanızda Doğulu müzikal temalar var.
-Daha önce de kullanıyorduk böyle şeyler. Aslında bizim yaptığımız müziğin de kökleri var burada. Anadolu'da bin yıl önce Kalenderi dervişleri varmış ve onlar vurmalı çalgılarla köy köy dolaşıp düzeni eleştirirlermiş. Ve biz bunu yabancı tarihçilerden okuyoruz ancak. Vurmalı çalgılar çok daha önce kullanılmış burada, hatta ilk sazı taşlamışlar, içinde şeytan var diye.

-Siz nereye ait hissediyorsunuz kendinizi?
-Ben dünyaya ait hissediyorum kendimi. Ama sahip çıkmamız gereken yer burasıdır, buranın halkıdır.

-Son albümünüzde ekşi sözlük'ü de epeyce eleştiriyorsunuz. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?
- Bence kesinlikle olması gereken, çok akıllıca bir fikir ürünü. Ama maalesef bazı yazarlarının kişiliksizlik boyutuna gelen karalamaları ve bazılarının şahsi kin ve kıskançlıklarının da görüldüğü bir yer. Benim kesinlikle ekşi sözlük'le ve orada seviyeli bir şekilde, iyi ya da kötü eleştiri yapan hiç kimseyle bir problemim yok, hatta çok saygım var. Ben sadece her şeyi bildiğini zanneden ukala insanlara tahammül edemiyorum. Kendimle ve daha bir çok şeyle ilgili gördüğüm asılsız iftira ve seviyesiz yorumları yapan ve öyle bir yerde yazmayı hak etmeyen boş insanlara cevap verdim.

'Kimisinin mutluluğu bir resim, kimisininki dört mevsim'

Çok fazla kitap okuduğumu söyleyemem. Belgesel izlerim, bir de gezerek çok şey öğreniyor insan. Bunun dışında çok ansiklopedi okurum ben. Ayrıca bilmediğim bir kelimeyle karşılaştığım zaman Türkçe sözlüğü açar bakarım.

Bu sözler Ceza'nın parçalarından birinden alınma. Onun, şarkı sözü yazmanın ötesinde İstanbul'un yetiştirdiği en iyi şairlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ceza'yla görüşmek için onun çalıştığı stüdyoda buluştuk. O kayıt yaparken dinledim, şarkının içinde 'gıybet', 'vesvese' gibi gündelik hayatımızda sık sık kulağımıza çalınmayan kelimeler geçiyor. Ceza, belki de Türkçe'nin hakkını en fazla veren müzisyenlerden biri.

-Çok zengin bir kelime dağarcığınız var, sizin kuşağınızdan birçok kişinin bilmediği kelimeleri kullanıyorsunuz parçalarınızda.
-Evet, yeni kelimeler öğrenmeye çalışıyorum. Türkçe sözlüğe bakıyorum, yeni bir kelime duyduğumda sözlüğe bakarım.

-Neler okursunuz?
-Çok kitap okuduğumu söyleyemem. Daha çok belgesel izlerim, ansiklopedi okurum. Bir de gezerek çok şey öğreniyor insan. Ben büyürken okulu hiç sevemedim ama yine de liseyi bitirdim, elektrik teknisyeni oldum. Uzun zaman da teknisyenlik yaptım. Ama hep yeni şeyler öğrenmeye çalıştımn.

BİRBİRİNE BAĞLI BİR AİLE

-Üsküdar'da büyümüşsünüz. Aileniz halen orada yaşıyor değil mi?
-Evet.

-Siz ailenizle mi oturuyorsunuz?
-Yok ben Sarıyer'de oturuyorum artık. İstanbul'un göbeğinden İstanbul'un dışına düştük. Müzik yaptığım için yalnız kalma ihtiyacı duyuyorum. Çalışmak için bir mekâna ihtiyacım var. Ailemle ilişkilerim çok iyi, sık sık gidiyorum, onları ziyaret ediyorum.

-Kız kardeşiniz Ayben de çok iyi rap yapıyor. O hâlâ babanızla mı yaşıyor?
-Evet, babamla o. Ama sık sık görüşüyoruz, hep birlikteyiz. Ben de çok beğeniyorum Ayben'i. Onun iyi bir rapper olmasını istiyorum ve benim gölgemde kalmaması için çabalıyorum. '

Hayatı Türkçe rap müziğin tarihi olan Üsküdarlı elektrikçi

Ceza'nın 28 yıllık hayatı adeta Türkiye'de rap müziğin tarihi. Bu müziğe ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle başlamıştı. Biraz daha büyüyünce kendisi de rap söylemeye girişti. O sıralarda meslek lisesinde okuyordu. Malum, bu tarzda müzisyenlerin bir lakabı oluyor, o da Fatalrhymer demiş kendine. Ama daha sonra, katıldığı hiphop partilerinde ve freestyle rap yarışmalarında hep birinci olunca diğer yarışmacılar ondan 'Cezamız' diye bahsetmeye başladı; o da lakabını Ceza olarak değiştirdi. 1998 yılında Dr. Fuchs ile bir araya gelerek Nefret'i kurdu. Türkiye'de rap'in tarihinde dönüm noktası olan bir toplama albüm var; Yeraltı Operasyonu. Nefret o albümde yer aldı ve Türkiye'nin sayılı 'indie' şirketlerinden Hammer Müzik'le anlaşarak Meclis-i Ala İstanbul'u çıkarttı. Albümün hit parçası İstanbul için çekilen video klip birçok yerel ve ulusal televizyon kanalında yayınlandı. Albüm sonrası Türk ve yabancı basından olumlu eleştiriler alan Nefret; H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi organizasyonlarda sahne aldı. Meclis-i Ala İstanbul Türkiye ile aynı anda Avrupa'da da piyasaya sürülmüştü. Albüm, özellikle Türkçe rap'in büyük ilgi gördüğü Almanya'da şaşırtıcı satış rakamlarına ulaştı. Bu arada hatırlatalım, Nefret zamanı başlayan işbirliği hâlâ sürüyor, Ceza hâlâ Hammer Müzik'le çalışıyor. Nefret'in ikinci albümü Anahtar 2001'de yayınlandı. O sırada Dr. Fuchs askere gitmişti, ekonomik kriz patlamıştı, doğru dürüst bir tanıtım yapılamadı ama yine de albüm iyi bir satış rakamına ulaştı. Maya tutmuş, Türkiye rap dinlemeye başlamıştı. Nefret ise Türkiye'nin en çok satan ve dünyada en çok tanınan Türkçe rap grubuydu artık. Ceza bu arada tabii liseyi bitirmişti, elektrik teknisyeni olarak çalışıyordu. Partneri Dr. Fuchs'un askere gitmesi üzerine, tek başına ilk solo albümü Med Cezir'i çıkarttı.

Ceza; Türkçe rap'in yıldızı ilk solo albümü Med Cezir'i çıkarttı.

Bu arada Türkiye'de konserler vermeye başlayan Ceza, 2002'de ilk yurtdışı konserini İsveç'te gerçekleştirdi. İsveç seyahatinde bu ülkenin en önemli hiphop gruplarından Fjarde Varlden ile birlikte bir parça da kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden'in Tamam adlı single'ında yer aldı ve İsveç'te CD ve LP olarak piyasaya çıktı. Med Cezir'in aynı yıl piyasaya çıkmasından sonra Ceza basından ilgi görmeye başladı. Türkiye'nin dört bir yanında ve Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde konserler verdi, H2000, RockIstanbul gibi organizasyonlarda sahne aldı. 2004'te ise Rapstar adlı albümü çıkardı. Bu albümde kız kardeşi Ayben, Fjarde Varlden, Dr. Fuchs, Sagopa Kajmer, Sahtiyan, Fuat gibi birçok rap'çiyle düet yapıyordu. Daha sonra Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Güneş'le çok konuşulan düetler kaydetti. Ceza kısa bir süre içinde üçüncü solo albümü Yerli Plaka'yı çıkartacak. Albümün beş şarkı içeren single'ı Feyz Al geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Ceza bu single'da bir başka rap'çi Killa Hakan'la düet yapıyor.

Kaynak; AYŞE DÜZKAN (Sabah Cumartesi Eki 20 Mayıs)

Gazeteden Kısaltılmıştır..

tşk . ama ceza ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum ilk önce burcu güneşle bir düet yaptı sonra da sezen aksuyla olacak gibi artık ceza pop sanatçısı olmalı bence ama bu cırtlak sesiyle kasedini kim alır bilmiyorum...

'Pulse

New member
yorumun için saol theOC,

çok haklısın Sagoyla popa küfür yağdıran adam şimdi popçularla düet peşinde..

ben tr rap için bu tür paylaşımları yapıorum ama kalbim tabiki,

Sagopa Kajmer'de KafKef..:)

DeeRPaRtY

IRC Operator
eLmomacLroy UpLoad Edip Muzik HaberLeri sabit BaşLıkta (TurkceRapciLer Burda BuLuşuyoruz)'da iLk Sayfada weriorum...

A.k.A_EjAy

.:TuRkCeRaP StYLe:.
dostum eline sağlık...deer abi orda bi yorum yapmışsın candan erçetinle burcu güneşle tanıdı die.doğru ama bu insanlar cezayı dinlediler we sewdiler sonra da rap'in nası bişe olduğunu anladılar...

necdi

New member
en iyi rapçi sagopa sonra ceza her zaman için böle bu amerikalı rapçilerde 3 4 5'i alıyor bence.50 cent dahil

arcix_32

New member
Abi avrupada da öle yapmıolar mı şarkının arasında koyuyolar iri yarı bi zenciyi rap yapıo ben alıştım valla hiç yabncı gelmio

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
Ceza 'nın popçularla düet yapması yanlış değil bence
ama Sagopaya laf etmesi onun hatasıdır zaten özür dilemiştir
kıraça ettiği küfürde çok haklıydı bence tükürdüğünü yalaması çok saçma olmuş
yine de ceza yı severiz rap müziğine katkılarından dolayı

HTML