Köyde Sevinc…türk insanlarımız işte…kesin okyun))

emir_18

New member
Yıllardır Nükleer savaş korkusundan rahat uyuyamayan Siirt Manavuşaklı köyü sakinlerinin sıkıntısı ABD başkanı George W Bushun Türkiyeyi de Anti-Nükleer füze kalkanı içerisine almak istediğini açıklaması ile sevince dönüştü. Köy odasında haberleri izleyen ahali mutlu haberi alınca koşarak bütün köye haber verdi. Komşu köylerin de katılımıyla gerçekleştirilen kutlamalarda ahalinin sevinci sınır tanımadı. Ahali çektiklerini ve sevinçlerini muhabirimize anlattı:

Heeee. İsmim Aliye. Neyi soruyonı Heee. Kalkanı mı deyonı Çok sevindik tabee. Korkudan 10 yıldır düşük yapeydim ben. Şindik korkmadan çıkarabilecem veletleri. diyerek sevincini açığa vuran Aliye Fişan ekledi; Kimse uyuyameyordu Kuzey Kore, Pakistan yüzünden. ha bügün attılar, yarın atacaklar Nükleeri derken tarlaya bile gidemeyorduk bazı günler. Deyolar ki endişeden Neccarların Mustafanın şeysinde basur çıkmış. Çok rahatsızdık çok...

İsminin Hıdır olduğunu öğrendiğimiz 5 çocuk babası bir köy sakini şu yorumu yaptı: Yahu sorma be. Her gece hanımla yatayruz, dönüp durayrum ha düştü ha düşecek. Düşerse nereye düşecek diye. Ahıra ek yapacağıdım, bomba düşer yıkılır deyu yapmadım. İnekler tavuklar dışarda gezeydu. Şimdik bir değil beş ek yapacağum. Sağolsun Bush.

Bütün gün ve gece de süren kutlamalarda halk yılların sıkıntısını üzerinden attı. Yıllardır siyasi ortamı karışık Pakistan, Hindistan ve aşırı sol yönetimli Kuzey Kore gibi ülkelerin ellerinde az da olsa bulunan uzun menzilli nükleer silah sistemlerinin radikal bir yönetici tarafından dünya savaşı başlatmak üzere kullanılmasından korkan köy erkekleri, neşelerini Nükleer Horonu olarak adlandırılan yöre oyununu icra ederek ifade etti. Uzun süredir köy gündemini işgal eden Nükleer korkusu doğal olarak köy kültüründe de yerini almış. Nükleer temalı halk oyunlarının dışında bazı yer isimleri ve yerel adetler de değişmiş. Balistik Yaylası, Roketotu, Radyasyon Pazarı gibi isimler olayın kültürel etkisinin boyutlarını gösteryr

HTML