Joomla! 1.5 Stable (Kararlı Sürüm)

MAJESTE

Kadim Dost
Joomla! 1.5 Kararlı sürüm nihayet duyuruldu.
Resmî Duyuru (Çevirisi : Derya Takmaz - $irine-)

Joomla! Topluluğu büyük bir gururla Joomla! 1.5. Stabil versiyonunu [Khepri] dünyaya duyuruyor. Bir iştirakçiler topluluğu olarak hem kutlamalardan hemde sıkıntılardan geçtik. Hem eğlendik hemde sıkı çalıştık. Birbirimizden öğrendik ve birbirimize yardım ettik. 2.5 yıl önce topluluğa gönderilen bir mektupla başlayan bu serüven gittikçe büyüyerek hem Joomla! projesi hemde topluluk için bu çabalardan faydalanabilecekleri ve geleceği göz önüne alabilecekleri büyük bir fırsata dönüştü.

İnsanlar Joomla! 1.5'i şimdiki haline getirmek için çok fazla zaman ve enerji harcadılar. Geliştiriciler büyük bir şevkle Joomla!ya katkı koyarak uzun mesafeler tükettiler. Kod yazmakla geçen saatler kullanışlılıktan esnekliliğe kadar her alanda yaşanan yoğun tartışmalarla birlikte son iki buçuk yıldır pek çok geliştiricinin hayatını şekillendirdi. Aradan geçen zamanda sayamayacağımız kadar çok kişi ortaya çıkan hataları tanımladı ve onlar için çözüm üretti. Belgeleyiciler Joomla! 1.5'i kullananlar ve geliştirenler için hayatı kolaylaştıracak değişiklikler yaptılar. Düzinelerce çevirmen dil dosyalarını hazırladılar. Etkinlik organizasyonu, takım yönetimi ve altyapıyı güncel tutmak için büyük miktarda zaman ve enerji harcandı. Forumlarımız Joomla! 1.5 için soru soran ve cevaplayan, ortaya çıkan problemleri aşmaya yardım eden ve yeni gelenleri karşılamak ve yardım etmek için üstün çaba harcayan insanlarla doldu taştı.

Büyüyen ve gelişen açık kaynak topluluğumuz pek çok şekilde yenilenmektedir. Gelişme (Pizza Bugs ve Fun) ve belgeleme (Doc Camp) alanındaki topluluk üyelerinden gelen yanıtlar hem kuvvetlendirici hemde ısıtıcıydı. The Google Highly Open Participation Contest (Google Açık Katılım Yarışması) öğretmenler ve öğrencileri hem heyecanlandırarak hemde harekete geçirerek ayni zamanda da yetenekli gençleri açık kaynak yazılımları üretmek ve desteklemek için harekete geçirmekle Joomla!'nın geleceğini sağlamlaştırdı.

Bir uygulama olarak Joomla! 1.5 geliştirilebilme, kullanışlılık ve uluslararasılık alanlarında Joomla! 1.0 üzerinde dikkate değer ilerlemeler kaydetti. Tamamen yenilenen API sayesinde artık eklenti geliştirmek çok daha kolay ve hızlı oldu. Basitleştirilen kullanıcı arayüzü sayesinde site yöneticileri için gereksiz tıklamalar ve bağlam değişiklikleri azaltıldı. Gelişmiş karakter setleri ile sağdan sola yazılan diller için destek ve hem ön yüzdeki hemde yönetim alanındaki bütün statik metnin çevirisi sayesinde daha gelişmiş bir uluslararasılık ve dünya çapında kullanım kolaylığı sağlandı. Düzen ve tema parametrelerinin kullanımındaki yeni seçenekler tasarımcılara sitelerinin görünümü üzerinde mutlak hakimiyet kurma olanağı sağladı.

Bu dağıtım tarihimizde önemli bir kilometre taşı olarak kayda geçiyor olmasına rağmen ayni zamanda da yeni bir başlangıcı simgelemektedir. Bir sonraki aşama oluşturulan kodları, öğrenilen dersleri, ve kazanılan hızı bir araya getirerek gerçekten büyük birşey inşa etme fırsatı sunuyor. Bu noktaya gelene kadar onbinlerce saat harcandı, binlerce gözden geçirme yapıldı, ve yüzlerce kişi çalıştı. Joomla! 1.5'i çıkarmak, herkesin sunacak birşeyinin ve katkı koyacak birşeyinin olduğu; eğlence, keşif ve aydınlanma dolu, olağanüstü bir seyahat idi. Gelin bize katılın...

İNDİR:
Joomla! 1.5 Stable (Kararlı Sürüm) İçin Tıkla

Sfenky

New member
Türkçe sürümü çıktı onuda paylaşsaydınız keşke.. Ben gelip buraya bi el mi atsam ne yapsam baya bi joomla eksiği var burada :eek:

Sağol bir çok bilgi paylaşmışsın gerçekten faydalı bilgiler...

MAJESTE

Kadim Dost
türkçe çevirisini bekliyorum şu an piyasadakiler iğrenç çoğunu denedim yarar olmayacak bir paylaşım yapmak istemiyorum evet bölümde baya bir joomla eksiğimiz var yeni açıldı bölüm yavaş yavaş tamamlıyorum seni de beklerim paylaşıma