Jack Dempsey CichLid..

MozoLe Miяach

Çǿκ کε√díκ طę ∂طí

Habitatı ve Anavatanı: Guatamela, Honduras
Beslenme Biçimi: Hem etçil- Hem otçul
Davranış Biçimi: Agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
Yüzme Seviyesi: Dip-Orta
Cinsiyet Ayrımı: Kesin cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkekler nispeten daha büyük, daha renkli ve daha beneklidir.
Üreme: Tek eşlidirler, düz bir taşın üstüne 500-800 arası yumurta dökerler. Yavrular anne baba tarafından korunur. Bir grup alınmalı ve eş tutan balıklar ayrılarak üretim yapılmalıdır.
Sıcaklık: 22-25 °C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre
Su Sertliği: Orta
pH: 7.0

Jack Dempsey Cichlid, Meksika, Guatamala ve Honduras ta dağılım gösteren bir cichlid türüdür. Boyları 20cm. ye kadar büyüyebilir. Büyük, geniş hacimli, kayalık ve bitliki akvaryumları severler. Küçük akvaryumlarda sinirli bir yapı sergilerken, büyük akvaryumlarda daha sakindirler. Orta sertlikteki sulardan hoşlanırlar. pH oranı 6.5-7.5 arasındaki sulardan hoşlanırlar. Etçil olmalarına karşın, bitkisel yönden zengin olan yemleride severek tüketirler. Büyük ve kayalık akvaryumlarda üremeleri kolaydır. Yumurtaları erkek ve dişi birlikte korurlar. Üreme ve yavruların büyümesi, diğer orta amerika cichlidleri ile benzerlik gösterir.

Genel Yorum: Yavaş akan sularda bulunurlar. Adını ünlü ağır siklet şampiyonu boksör Jack Dempsey'den almıştır. Anlaşılacağı üzere sert bir balıktır. Akvaryumda edindiği bölgesi büyük olduğu için karma akvaryumlara uygun değildir. Akvaryuma büyük kayalar, saklanma yerleri yanında; yüzme alanlarıda bırakılmalıdır. Kendi türlerine karşı oldukça agresiftir. Geniş akvaryumlarda bakılmalıdır. Canlı yem diyetlerine eklendiği takdirde renkleri daha da güzelleşecektir. Küçükken alınan balıklar agresif olmayabilir. Balık erişkin duruma geldiğinde agresifliği ortaya çıkacaktır.

Jack Dempsey Makale-2

Doğal yaşama alanı, Orta Amerika'nın nehir ve gölleridir. 20 cm. kadar büyüyebilen oldukça sert balıklardır. pH 6-8 arasında olmalıdır. 25-28°C sıcaklığı severler.

En az 150 litrelik bir akvaryumda beslenmelidirler. Bakımı çok tecrübe ister. Koyu zeytuni fon üzerine parlak mavi, yeşil ve sarı noktaları vardır. çok gösterişli olan bu balıklar isimlerini eski dünya boks şampiyonlarından Jack DEMPSEY’den almıştır. Bunun da sebepleri; bu balıkların kavgacılıkları, sert oluşları ve güçlü hayvanlar olmalarıdır. Erkekleri daha iri ve parlak renkli olan bu balıkların dişilerinin solungaç kapağının alt taraflarında siyah benekler vardır.

Beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Her türlü kaliteli kuru yem, Artemia, solucan, karides, midye, marul ve haşlanmış ıspanak yiyebilirler. Çok güçlü balıklardır, bu yüzden kumları kazabilir ve taşları yerlerinden oynatabilirler. Çok da kavgacılardır. Ayrıca akvaryum bitkilerini de yiyebilirler. Yüzey bitkileri konulabilir.

Akvaryum ne kadar büyük olursa olsun baskın erkek diğer hemcinslerine zarar verebilir. Balıklar gençken alınmalı ve akvaryuma salınmalıdır. Böylece birbirlerine alışabilirler ama yetişkinlikten sonra aralarına salınan bir başka balığı öldürebilirler. Akvaryuma büyük kayalar koyulabilir, saklanma yerlerinin oluşturulması faydalıdır. Zebra çiklit, ateş ağız çiklit gibi orta boy çiklitlerle bir arada bulundurulabilirler. Tetrazon ve danio gibi hızlı sürü balıkları da akvaryuma eklenebilir. İyi bakıldıkları zaman 10 yıl ve daha uzun bir süre yaşayabilirler.

Kendi eşlerini kendileri seçerler. Üretim için en iyi yöntem, akvaryuma küçük bir grup salmak ve kendi eşlerini seçmelerini sağlamaktır. Yumurtlama döneminde çiftler diğer balıklara karşı çok fazla saldırganlaşabilirler. Bu durumda özel bir üretim tankına alınmalıdırlar. 500-800 arasında yumurta bırakırlar. bu arada, üretim akvaryumundaki su sert olmamalıdır. Yumurtalarını, temizledikleri taşların arasına bırakırlar. yumurtalarını da yavrularını da ölüm pahasına korurlar. Onlara çok iyi bakarlar. Yumurtadan çıkan yavrular Artemia ile beslenmelidirler. Birkaç gün sonra da kaliteli toz yemlere geçilebilir.​

Iced Earth

New member
çok sert güzel balık ama bir arkadaşımın beslediği flowerhorn dan sonra sanırım diğer çiklitler pek tat vermez. flowerhorn gerçekten çok sert hybrid bir tür ama o kocaman akvaryumda tek bakılmayı hakediyor.

Shawn Michaels

New member
Kafa yapmış bir flowerhorn gerçekten inanılmaz güzel.Tek bakılmalı ve akvaryumda bayağı geniş yer bırakılmalı.Zaten bunlar vahşi türler olduğundan istesende bir başka tür barındıramazsın yanında. Belki midas düşünülebilir :)

ottoman32

New member
merhaba ben yeni bi akvaryum kurdum küçük ama yapcak bişi yok ölçüleri 50\25\35 kurduktan sonra bir hafta boş olarak çalıştırdım sonra bir çift sarı prenses bir çift yunus bir tane papağan ciklet bir de vatoz aldım hepsini aynı anda koydum bir hafta sonra bi arkadaştan bir tane yunus bir tane sarı prenses iki tane de jack demsey aldım para vermeden herşey bunlardan sonra oldu hepsi iki gün durduktan sonra teker teker ölmeye başladılar suan bi vatozum kaldı balıklarım nie ölmüş olabilr.