islami kesimde "fener" bunalımı!

matjha

New member
Deniz Feneri İslami kesimde travma yarattı

Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç, Deniz Feneri davası ve toplanan yardım paralarının özel işler için kullanılmasının muhafazakar kesim içinde bir travmaya neden olduğunu söyledi.

NTV’de Yazı İşleri programına katılarak Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Bulaç, muhafazakar gazeteleri de eleştirdi.

Ali Bulaç şunları söyledi:
“Bana göre Türkiye’nin çok temel sorunları vardı ve bu sorunların çözümünde AK Parti iktidarı çok da başarılı sayılmazdı. Yani üretim artmıyor, gelir bölüşümünde adalet sağlanamıyor, fakat buna mukabil belli bir zümre hızla zenginleşiyor. Ve Türkiye’de belli bir oranda sermaye ve statüler hiç hak edilmediği hale el değiştiriyorlar.

GÜNDEMİN 2 ÖNEMLİ KONUSU

Tabii bunun getirdiği bir takım sorunlar var. Bugün bu sorunlar çok daha açık bir biçimde gündeme gelmiş oldu. Yani 2004 senesinde biraz risk alarak dile getirdiğim konular maalesef bugün çok daha açık bir biçimde medyaya taşınmış. Şahsen ben çok üzülüyorum ama bu konuların üzerine gitmekte fayda var. Şu anda Türkiye’de iki önemli konu var gündem de. Bunlardan bir tanesi Ergenekon davası diğeri Deniz fFneri davası. Bence her ikisinin de gündemde yer almış olması hayırlı bir faaliyet olarak görüyorum. Yani birini diğerine alternatif olarak kullanmamak lazım. Birini çok öne çıkarırken diğerini göz ardı etmemek lazım. Çünkü Türkiye’nin iki önemli meselesidir bunlar. Bir şekilde bunların tartışılması, kamuoyunun bunlardan haberdar olması, daha temiz daha dürüst bir siyaset ve yönetim için çök önemli…”

MEDYA, ERGENEKON VE DENİZ FENERİ

Ali Bulaç “İçinde bulunduğunuz camia Ergenekon’a gösterdiği hassasiyeti Deniz Feneri konusuna gösteriyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Hayır göstermiyor çok net açık bir şekilde. Nasıl uzun bir süre örneğin Doğan Grubu uzun zaman bu Ergenekon davasını görmezlikten geldiyse bugün de işte ‘yandaş’ adı verilen medya, bu Deniz Feneri davasını görmemeye çalışıyor. Fakat sonuç itibariyle her iki taraf da yani Doğan Grubu Ergenekon davasını görmeye başladı. Bu yandaş medya da Deniz Feneri davasını görmeye başladı. Hele özellikle yarın Alman Mahkemesi eğer bir karar verirse bunu görmezlikten gelmek herhalde mümkün olmayacak.

HÜKÜMET CİDDİ ADIMLAR ATAMIYOR

Türkiye’de siyaset medya ve bürokrasi arasında çok sıkı ilişkiler var. Yani tam bağımsız medyadan bahsetmek güç. Son zamanlarda başbakan niçin bu Deniz Feneri olayının üstüne gitti. Belki bu sorunun cevabını bulursak, medya ve hükümet ilişkisini de bir ölçüde aydınlatmış olacağız. Benim kanaatime göre burada 3 önemli unsur var. Bunlardan bir tanesi aslında bu hükümet yapması gereken, seçmene vaat ettiği icraatların büyük bir bölümünü yerine getiremiyor. Yani taban fiyatlarını ilan ediyor. Rutin ve teknik hizmetleri yapabiliyor fakat çok temel konularda, siyaset, hukuk alanında yapılması gereken reformlar konusunda çok ciddi adımları atamıyor.

ANAYASA MAHKEMESİ AKP’Yİ SUÇLU BULDU

14 Mart’ta AKP hakkında kapatma davası açıldı. Tabiri caizse merkezi bürokrasiden, idari bürokrasiden bu hükümet dayak yiyor. İkincisi de Ekim ayının ilk haftasında gerekçeli karar açıklanacak. Anayasa Mahkemesi kapatma davasıyla ilgili kararın gerekçesini açıklayacak. Şimdi Anayasa Mahkemesi 1’e karşı 10 gibi ezici bir çoğunlukla AK Parti’nin laiklik aleyhtarı faaliyetlerin odağı olduğuna ilişkin karar vermiş. Yani AK Parti’yi suçlu ve kusurlu bulmuştur.

DENİZ FENERİ ARAÇSALLAŞTIRILIYOR

Şimdi laiklik suçu işlemiş bir partinin iktidarda olması ve bu partinin başındaki şahsın başbakanlık yapması bir tartışmaya sebep olacaktır ve bu tartışmayı da CHP başlatacak hızlandıracak. Mesela Aanayasa değişikliğinin önündeki en büyük engel Cumhuriyet Halk Partisi diyor ki Mecliste çoğunluğu olan bu parti laiklik suçu işlemiştir, bu anayasayı değiştiremez. Cumhuriyet Halk Partisi de bunu Doğan Grubu medyası üzerinden yapacaktır. Sanki bana öyle geliyor ki sayın Başbakan bir ön alıyor. Yani bu tartışmayı başlatmadan önce kendisi adeta bir kriz meydana getiriyor. Üçüncüsü de başbakanın isminin bir şekilde bu Deniz Feneri davasıyla karıştırılmış olması. Çok doğal olarak başbakanı kızdırmış durumda. Yani burada sayın başbakan sol gösterip sağ vuruyor. Gündem oluşturuyor inisiyatifi ele alıyor. Dolayısıyla burada sanki Deniz Feneri araçsallaştırılıyor gibime geliyor. Ama deniz feneri olayında çok ciddi konuların davaların olmadığı anlamına da gelmiyor.”

MUHAFAZAR KESİMDE TRAVMA YARATTI

Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç’a göre “Deniz Feneri davası ve ortaya çıkan iddialar muhafazakar kesim içinde bir travmaya neden oldu”. Bulaç şöyle konuştu:
“Ramazan ayı, iftarlar, sahurlar dolayısıyla yaptığım gözlemlere dayanarak söyleyebileceğim şu: Yüzde 50- yüzde 50 bir kuşku meydana geldi. Hatta bir travmaya yol açmak üzere. Şu anda bu muhafazakar kesimin yarısı, ‘Bir siyaset işidir, hükümeti sıkıştırmak üzere ortaya atılmış iddiadır’ diye düşünüyor. Hatta Yeni Şafak’tan bazı yazarlar bunu Alman hükümetinin Türkiye’nin iç siyasetinin mecrasını değiştirmek üzere bir manipülasyon olarak ortaya attığını iddia ettiler. Yüzde 50’lik bir kesim ise ‘Hayır ciddi yolsuzluklar var. Biz bu konunun üzerinde yeniden düşünelim’ diyorlar.

İNSANLARIN YAŞAMLARI DEĞİŞTİ

Şimdi ortada çok açık bir durum var. Bazı insanlar bir anda zengin oluyorlar, bir anda servetlerinde olağanüstü bir artış meydana geliyor ve bu insanların yaptıkları işler belli. Yani yaptıkları işlere karşılık kazandıklarını varsaydığımız paraları bir araya getirsek Bunların 60-70 senede bu parayı meydana getirmeleri imkansız. Ve bunların yaşama tarzları, oturma biçimleri, evleri değişiyor her şeyleri değişiyor. Ve bu tabiki muhafazakar kesim kitlenin yani toplumun önemli bir kısmının hayatında çok önemli değişiklikler meydana gelmiştir ve bunlara müsaade ediyorlar.

KURUMLAR ARACILIĞIYLA HAYIR YAPMAK YANLIŞ

Bu Deniz Feneri olayında da Ergenekon davasında olduğu gibi mahkemenin mutlaka sonucunu beklemek gerekir: Kimseyi suçlamayalım. İddianamelerden tabiki alıntılar yapılsın. Basın tabiiki bunu gündeme getirsin ama infaz yapmasın, karar vermesin. Mahkemelerin sonuçlarını bekleyelim. Ancak çokta hayırlı bir dava bu. Şu açıdan: Bence bundan sonra Müslümanların, hayırsever insanların kurumlar aracılığıyla yardım yapmaları konusunu bir kere daha düşünmeleri gerekir. Benim İslamiyet’te anladığım doğru olanı hayırsever insanın kendi fakirini kendisinin gidip bulması, birebir yardımların yapılması.

CAMİLERDE TOPLANAN PARALARIN KONTROLÜ

Çünkü maalesef bu kurumlar ve bu kuruluşlar aracılığıyla yapılan yardımlar çok sağlıklı olmuyor. Deniz Feneri olayı bize bunu gösteriyor. Hatta hatta yani Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan Türkiye’nin dış ülkelerdeki konumunda faaliyetlerinde çok şeffaflaşması gerekir. Avrupa Birliği bunu yakından takip ediyor. Belki de geçmişte devletin bazı birimlerin rutin dışı yaptığı bir takım faaliyetler, belki de artık bu kuruluşlar üzerinden de yürütülüyor olabilir. Türkiye’nin 80 bin camiinde her hafta para toplanıyor. Makbuz yok. Hesap kitap nasıl tutuluyor. Bu paralar nerede toplanıyor, nasıl harcanıyor? Bence biraz daha bunların şeffaflaşması, kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Benim kanaatim herkesin kendi hayrını yardımını bizzat gidip en yakınındaki fakiri bulup ona yapması en doğrusudur.” (NTV-MSNBC)

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Deniz_Feneri_Islami_kesimde_travma_yaratti__199133_1&tarih=16.09.2008&Newsid=199133&Categoryid=1

nelez

New member
islami kesim de demişsinde kardeş sen hangi kesimdesin,
hristiyan mı,
yahudi mi?

ahmetcan

New member
Farklı yorumlar gelmiş ilk defa belki de bu kesimden birisi tarafından. Hemen hemen gündemdeki her konudan bahsetmiş Bulaç. AKP'nin laiklik karşıtı eylemleri konusunda kimilerinin hala "ne var bunda" demesinin mantıksızlığını Zaman gazetesinden biri tarafından duyulması sevindirici. Adam gibi kütüphanenin, okulun, sosyal aktivite merkezinin bulunmadığı yerde 100.000 tane camiye yenilerinin eklenmesi -ki o paraların aynı zamanda nereye gittiğini görüyoruz- çabaları düşündürücü. Bulaç'ın yardımlar konusundaki önerisi yerinde görüldüğü gibi. Gerek Deniz Feneri davası, gerek gösteriş müsvettesi iftar çadırları gerekse de yardım paralarının bilinmeyen akibeti gibi konular, yardımın elden yapılması gerektiğini gösteriyor. Tabi anlayana.

ramo46

New member
*******Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç, Deniz Feneri davası ve toplanan yardım "paralarının özel işler için kullanılmasının" muhafazakar kesim içinde bir travmaya neden olduğunu söyledi.*********

Teşekkürler ama incelerseniz genede sakına sakına yazmış.

CarlionE

New member
doğru artık memlekette yahudi ve hristiyan çoğalınca artık islami kesim demek kalıyo.

kesim mesim değil İslam heryerrde ve herşeydedir.

bir gün bütün kesimlerin buluşacağı tek inanç türüdür...

kim demişse kesim diye ona cevabım

lanet_zebani

New member
islami kesim de demişsinde kardeş sen hangi kesimdesin,
hristiyan mı,
yahudi mi?
doğru artık memlekette yahudi ve hristiyan çoğalınca artık islami kesim demek kalıyo.

kesim mesim değil İslam heryerrde ve herşeydedir.

bir gün bütün kesimlerin buluşacağı tek inanç türüdür...

kim demişse kesim diye ona cevabım
arkadaşların takıldığı yere bakın :) yazıyı okumadığınız her halinizden belli :hhmanD muhafazakar kesim de diyo orda okusaydınız ordan da konuyu bulandırabilirdiniz okuyun anlayın ondan sonra msj yazın ki böle balıklama atladığınız belli olmasın :hhmanD

MG_eVİL

New member
muhafazakar ve islam kesim ne olduğunu öğrenmelisiniz bence.. ondan sonra hristiyan islam konuşması yapılmalı...

Newwave

Altın Üye
Muhafazakar kesimde travma yarattığı bir gerçek insanların
hayır işlemek için verdikleri onca para sömürülmüş katılıyorum
İşin dahada kötü yanı dava sonucunda bu paralara alman hükümeti
tarafından el konulursa paraların büyük ihtimalle kızılhaça gidecek olmasıdır
bu daha büyük bir travma yaratabilir muhafazakar kesimde.

ramo46

New member
Muhafazakar kesimde travma yarattığı bir gerçek insanların
hayır işlemek için verdikleri onca para sömürülmüş katılıyorum
İşin dahada kötü yanı dava sonucunda bu paralara alman hükümeti
tarafından el konulursa paraların büyük ihtimalle kızılhaça gidecek olmasıdır
bu daha büyük bir travma yaratabilir muhafazakar kesimde.
yaw birde bu paralara el koyma hadisesi,,,peki bu nakledilenler ne olacak o zaman .Almanyadan çeşitli yollardan gelen paralar var
o paralar ne olacak ,zaten paralarıda sahiplenen yok kimse almadım
diyor.?????Almanlar Türkiye ye giren paralarıda isterse o zaman
ne olacak .

raul_evs

Banned
Dini kullanarak oy alıyorlar
Dini kullanarak yoksullar için toplanan paraları utanmadan kendileri harcıyorlar.

Bence muhafazakar kesimin bunu sorgulaması gerekir.Bu adamlar bu kadar AK olmasına rağmen neden hala dokunulmazlıkları kaldırmıyor ??

menhol

New member
nerde ABD'demi?

Dini kullanarak oy alıyorlar
Dini kullanarak yoksullar için toplanan paraları utanmadan kendileri harcıyorlar.

Bence muhafazakar kesimin bunu sorgulaması gerekir.Bu adamlar bu kadar AK olmasına rağmen neden hala dokunulmazlıkları kaldırmıyor ??
çok açık değil mi?
CHP bas bas bağırıyor dokunulmazlıkların kaldırılması için,
bunlarda ses yok,
madem bu kadar temizsiniz, hiç bir yolsuzluğunuz yok neden korkuyorsunuz o zaman?

HTML