IRC (mIRC) GUVENLI CHAT YAPMAK

• Konbuyu başlatan TéuféL
  • Başlangıç tarihi
T

TéuféL

Guest
Internette her zaman arkadaşlıklar kurulmuyor herkes sizin gibi seviyeli davranamıyorsa mutlak size zarar vermek isteyen insanlarda olacaktir.Bu zararı insanlar bilerek yada bilmeyerek verebilir.Chatte sadece küfür ederek deşarj olan insanları göz önünde bulundurursak güvenligimizi ve diger saldirilari goz onunde bulundurmaliyiz.

Bu yazıyı mIRC göre anlatacağım eğer bir mIRC Script kullanıyorsanız (Klavye,Solucan,Canavar v.s) aynı şeyler bunlar içinde geçerli.Benim size tavsiyem bilgisayarda hiç bir Fireware (Ateş Duvarı) programı yoksa ve bilgisayarda zevk için durup pek ilgilenmiyorsanız ve chatte çok zaman geçirmiyorsanız düz mirc.co.uk sitesinden indirilmiş mIRC programını kullanmanızdır.Nedeni ise Kullandığınız Script's de bir çok bug,Exploit v.s bulunabilir.Hiç bir Script tek başına çalışamaz hepsi mIRC üstüne entegtere edilir.Güncel olmayan bir mIRC programı güvenliği değil örneğin siz mIRC 1.0 versiyenu kullanıyorsunuz ve bu versiyonda bir bug belirlendi ve bu bug üretici sitesinden açıklandı.Chat yaparken bu 1.0 versiyonunu kullanırsanız tehlikedesiniz demektir.Üreticinin tavsiye ettiği yeni çıkarmış olduğu 2.0 versiyonu indirip bilgisayara kurmalısınız.Bu arada Script durumu ise 1.0 üzerine kurulmuş olan scriptde açık olabilir.Bu sahede bir olan bug,exploit sayısı ikiye çıkacaktır.Bu yüzden üretici web sitesi ve bilgisayar firmaları herzaman güncel yazılım kullanmanızı tavsiye ederler.

Neden Önlem alıyoruz.?

Web sitelerine yapılan saldırılar profosyonel hacker tarafından yapılır.Gerçek hackerlar kişisel kullanıcıların arkasına saklanarak büyük web siteleri hacklerler.CitiBank hackleyen hacker bile almanyadaki bir avukatın bilgisayarından hack yapmıştır.Bunun yapılma sebebi elbette hacker iz bırakmaması ile ilgili ki bu hacker tesadüf eseri yakalanmıştır.Ancak ilk yakalanan almanyadaki avukat olmuştur.

Belki siz şuan "aman canım bana mı denk gelecek diyebilirsiniz" ancak internette hack bölümleri olan siteleri gezin burada gerçek hackerlara ait bir çok araç ve kit bulabilirsiniz.Eli mouse tutan herkes büyük olasılıkla paylaşıma açık olan bilgisayarınıza rahatlıkla girebilir.

Yukarıdaki açıklamaları okuduysanız ve buraya kadar sabır ettiyseniz aşağıdaki uygulamaları yapın ve %90 IRC daha güvenli bir chat yapın..

1)Bilgisayarınız paylaşıma açıksa kapatın. 1)Bunu yapmak için Başlat>Ayarlar>Denetim masası>Ağ geliyoruz burada TCP/IP hariçinde ne varsa siliyoruz.Korkmayın internet bağlantınıza hiç bir şey olmaz.Burada bulunan diğer protokolleri silebilir ve tekrar yükleyebilirsiniz.Burada önecelikli silinmesi gerekenler Microsoft Sunucları ve yazıcı ve dosya paylaşımı...

Tekrar Başlat>Ayarlar>Denetim masası>Ağ geliyorz ve "Yazıcı ve Dosya paylaşımı Devre Dışı Bırak" Dialog menusunden kutucuklardaki işaretleri kaldırıyoruz.Yani erişim hakkı tanımıyoruz

2)İyi bir FireWare programı kuruyoruz.Nedeni bilgisayarımızı savunmak. 2)Nisan 2002 chip sayısındaFireware programlarını ve testlerini karşılaştırabilirsiniz.Benim size tavsiyem Norton İnternet Fireware kullanmanız yada zonealarm.Bu tip programları kullanmak oldukça kolay ve virus kontroleri gibi bilgisayarı veya interneti yavaşlatmaması.Fireware Programlarına inanmıyorsanız www.grc.com yada http://scan.sygatetech.com/probe.html sayfalarınından bilgisayarınız acizliğini görebilirsiniz.Binbir yoldan bilgisayarınıza girilebilir.

3)mIRC programıyi konfigire etmek 3)mIRC açıyoruz. File>Options>DCC bölümünden On send request bölümünden "Ignore all" radyo düğmesini işaretliyoruz.Aynı bölümde bulunan On send request ve If Auto-get and files exists bölümlerinden hepsini Resume ve Ignore yapıyoruz..*.exe,*.com,*.bat,*.dll,*.ini bu t,ip dosya tiplerini File>Options>DCC>Folder kaynağından İgnoreliyoruz

4)Proxy arkasından bağlanıyoruz 4)Proxy bağlanıtı şekli İE>Araçlar>İnternet Seçenekleri>Bağlantılar>Yerel bağlantı ayarları> Altta bulunan Proxy sunucu kullan kutucuğunu işaretleyin ve adres satırı yerine kullancağınız networkun IP adresini geçiş numarısı yerine de Port sayısını girin. Ör:255.255.255.4:80 Sonuncusu ve en önemlisi sanal ortamda kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız karşınızdaki kişilerede öyle davranmak zorundasınız.

Saol dostum üzerinde durulması gerken bi konuydu bu

Dynamic

Banned
hkan arkadaşıma katılıyorum teşekkürler yılmaz Api

»TeuFeL«

New member
kardeş burdaki teufel sen kimsen adını nerden oldunu yazda millet senle beni karışdırıyor buna iyice sıkıldım...

Hell

Başarıda bir sanattır.
»TeuFeL«' Alıntı:
kardeş burdaki teufel sen kimsen adını nerden oldunu yazda millet senle beni karışdırıyor buna iyice sıkıldım...

ya o sizin yada siz onun kopyası fln heralde =)

MCSE:S:M

New member
yada proxy kurduk diyelim, bu proxy gelen geçen herşeyi kesecektir yani ilk kurulum sonrası sanki internet'e çıkışımız yokmuş gibi davranacaktır, öncelikle kullanmak istediğimiz portları kullanmak istediğimiz network ID lerini ve inbound ve outbound bazında kurallar oluşturarak kendi güvenlik stratejilerimizi belirlememiz gereklidir. yani hadi kurduk proxy i ne güzel güvenli bir bağlantımız var çıkalım nette sorf yapalım gibi olmuyor. bunu yapmak için bile önce HTTP portuna izin vermeniz gereklidir...

alıntı yaparken bile bunlara dikkat etmek gerekmez mi?