iki pc arasında ağ bağlantısı nasıl yaparım...

kaan2991

New member
slm arkadaşlar ....
bendeki modem usb+ethernet hem usb girişi hem ethernet aynı anda iki bilgisayarda bağlanabiliyo içerdeki pcde babam bende kendi odamdan ethernettle bağnıyorum....

bu iki bilgisayar arasında dosya aktarımı yapmak istiyorum yani internet cafedeki gibi. nasıl yaparım? bir yardımcı olurmusunuz. forumda neyi arıcamı bilmediğim için bulamadım bulursanız link atarsanız ve ya kısaca anlatırsanız ii olır

şimdiden teşekkürler..

ilhannx

New member
slm kardeş..
ilk önce modemin atadığı ip yi bilmek gerekiyor.. Genel olarak 192.168.1.1 dir
Sırasıyla ağ bağlantılarıma sağ tıkla- özellikler- yerel ağ bağlantısına sağ tıkla - özellikler - internet iletişim kuralları (TCP-IP) çift tıkla- aşağıdaki ip adresini kullanı seç
ip adresi kısmına 192.168.1.10 yap (öteki pc de de aynı işlemler uygulanacak.. öteki pc de bu kısıma 192.168.1.11 yap)
Alt ağ maskesini kendisi atayacak.
varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1
Aşağıdaki dns sunucusunu kullanı işaretle
Yeğlenen dns sunucusu 192.168.1.1
Diğer dns sunucusu boş kalsın...
tamam ı tıklayıp ordan çık.. Öteki pencereye de tamam de ordan da çık...

Daha sonra masa üstüne yeni klasör oluştur.. oluşturduğun klasöre sağ tıkla - özellikler - paylaşım - Ağ paylaşımı ve güvenlik bölümünde "bu klasörü ağda paylaşıma aç" ı işaretle.. "Ağ kullanıcıları dosyalarımı değiştirebilsin"i de işaretle.. (Eğer bu söylediklerim yok ise ağ kurulum sihirbazı çıkması gerek.. sihirbazı başlatıp ileri ileri deyip bitir.. şıklar ezberimde olmadığı için tam yazamıyorum.. ama hiçbiryere extra uygulama yapmadan ileri ileri deyip bitiriyoruz diye hatırlıyorum)
İki bilgisayara da aynı işlemler uygulanacak.. Öteki pc ye de aynı işlemlerin uygulandığını varsayarak devam ediyoruz..
Başlat - çalıştır - \\192.168.1.11 yazıp enter liyoruz.. Slaçlar ters olacak.. (alt gr + soru işaretine birlikte bas) Ve diğer bilgisayarda paylaşıma açtığımız klasör karşımızda olacak.. Eğer klasörü paylaşıma açarken "Ağ kullanıcıları dosyalarımı değiştirebilsin" i işaretlediysen bu klasörün içindeki dosyaları kendi pc ne çekebilirsin...
inşallah yardımcı olabilmişimdir.. Saygılar

kaan2991

New member
ustam allah razı olasun dediğin oldu ama bu seferde internete bağlan mıyo... ip adreslerini otomatik al dediğim de bağlanıyo ancak

ilhannx

New member
Allah cümlemizden razı olsun inşallah.. Arkadaşın bahsettiği yolu bilmiyorum.. Ama ben kendi tarif ettiğim yöntem ile iki bilgisayar arasına bağlantı kurdum.. vede internete sorunsuz bağlantı kurdum.. İnşallah sorunun nereden kaynaklandığını bilen kişilerde bişeyler - yazar sorunu çözeriz...

HTML