II. Abdulhamit, Avrupalılara öyle bir laf koymuş ki...

Bozkurtt

New member
Akadaşlar ben Osman Pamukoğlu'nun kitaplarını okuyorum...''Ey Vatan'' kitabında okuduğum kısa bir olayı anlatacapım...

Ermeniler Sultanahmette toplanıp Galataya yürüyecekler ve eylem yapılıyor oldukça kalabalıklar ve silahlılar..rusyanın ve avrupanın şımartmasıyla Osmanlılara kabadayılık taslıyorlar..Eminönüne gelindiğinde taşkın olaylar karşısında bir jandarma subayı şahsen olaya müdahale etmek istiyor ve gruptan açılan ateş sonucu şehit oluyor...Hiçbir emniyet gücü müdahale edemiyor ve halkta korkusundan hiç bir şey yapamıyor... Bu başıboş kitle Galataya gelindiğinde Osmanlı bankasına saldırıyorlar..Bu sırada Tophane rıhtımında ekmek parasını çıkarmaya çalışan hamal, çimacı ve kayıkçılar soopalarla saldırıyor kan gövdeyi götürüyor...Ertesi gün avrupa büyükelçilikleri ateş püskürüyorlar II.Abdulhamit'e...Ancak Abdulhamit sakin bi şekilde beni takip edin diyor bir odaya giriyorlar...İçerdeki silahları gösterip ''Bu silahları ermeni yurttaşlarım kullandılar.Benim memleketimde bu silahları üreten fabrika yok..'' dedi ve başka bir odaya girdiler...Sopaları gösterip ''bunlarıda Türk vatandaşlarım kullandı.Bu odunlar benim memleketimin ormanlarına aittir.'' dedi ve arkasını döndü gitti..

Arkadaşlar kendi sözlerimle anlattım...Aynen kitaptaki değil..

gizemli_rock

New member
sanki o şeref.izler abdulhamit paşanın dediini destekleyecekler.herzaman bize yanlışla yaklaşarak doğru dediler.halada diyorlar.ama birgün biz deyince bu kadar rahat olamayacaklar.o günlerde gelecek

asterix_e

New member
turklerın her zaman bır yukselme ve bıde dusus donemı vardır artık ben ıyıce dustugumuzu ve onalra yukselmeyı gosterecegımızı ınanıyorum vede cok yakın tarıhte olacak bu ınanıyorum abdulhamıt e haın dıller okusunlar buna gorsunler kacdı dıyenler gorsunler herkese ıbret ola bunlar

ases

Altın Üye
abdulhamit gercekten cok buyuk bir insandı

osiris_cemo

New member
2. abdülhamit büyük falan değildi sıradan vatanını seven bir osmanogluydu ve padişahtı yapması gerekeni yaptı daha fazlasını değil.

0nurr

New member
osiris_cemo' Alıntı:
2. abdülhamit büyük falan değildi sıradan vatanını seven bir osmanogluydu ve padişahtı yapması gerekeni yaptı daha fazlasını değil.
aynen katılıyorum osmanlının basına ne padişahlar geçti....

ebuc4

New member
dostum dedikleriniz doğru artık yükselme sırası bizde ve kıyamet kopana kadar da devam etcek inş

cliper1907

forum elektro gitaristi
tonya61' Alıntı:
ne yazıkki bukadar değerli bir insanı bile harcamışız içim yanıyor düşündükçe
herşey bu kadar kolay değil be yapma gözünü sevem 2. abdülhamit zamanında büyük yanlışlıklarda yapılmıştır abdülhamit büyük deildir

dinc1907

New member
avrupanın neyden çekiniyor neyden korkuyor ejdadımızın onlara 600 yıl yaşattığı korkunun bizim tarafımızdan tekrar başlıcağını düşünüyorlar onun için ermeni sorunu kürt sorunu gibi birçok sorun çıkarıyorlar tükrler hiçbir zaman başka bir bayrak altında kalmamıştırlar 17 ülke kurmuşlar adamların tek çözümü var bizim kimliğimizi değiştirmek ne yazakki olamaz desektte bunu yapmaya başladılar onun için bizlerin milliyetçilik duygusu yeniden canlandırmamız lazım en önemli şanlı tarihimizi unutturmamız lazım

"Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt
edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir.
Henüz yabancı tesiri altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız;
gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp öğrenirsiniz.
" William Martin

"Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar.
Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar
tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları
ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum.
Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var:
Türklerin yaşayan hatıraları!
Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler,
şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar.
Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum.
Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım.
Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki
sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat
kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar."
M. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan)

"Seceat ve cesaret bakımından Türklerden üstün;
büyük hedeflere ulaşmak bakımından da onlardan dirayetli hiç bir
kavim yoktur.
Cenab-ı Hak onları aslan sıfatında yaratmıştır."
İbn-i Hassul

türk olmakla gurur duyuyorum

HTML