İftarın vazgeçilmez dörtlüsü

kuzay

Pesimist
Müdavim
Katılım
2 Nis 2007
Mesajlar
28,387
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kalamazsın Bu Hayatta Bakire ,En Azından Hayat Koy
kadar çok tüketiliyor, göz attık...

İftar Mönüleri Ramazan ayları, mutfakların en telaşlı ve yoğun olduğu aylardır. Bu ayın en büyük özelliği de iftar için sofraya konulan iftariyeliklerdir. Pide, güllaç, hurma ve zeytin ise geleneksel Ramazan tatlarının başında gelir. Hurma ve zeytin, yılın her dönemi bulunabilirken, pide ve güllaç çoğunlukla bu ayda çıkar vitrinlere. İşte iftarın vazgeçilmez dörtlüsünün özellikleri...

Güllaç (Güllü Aş)
Güllaç Anadolu orijinli bir tatlı. Çok sevilen ve yapımı kolay olan bir tatlı olmasına rağmen, nedense sadece Ramazanlar'da karşımıza çıkıyor. İftar sofralarında hafif olduğu için tercih ediliyor. Kokusu ağır geldiği takdirde, istenirse gül suyu koymadan da yapılabiliyor. Ama özelliği içine az da olsa gül suyu ilave etmek. Cevizli ve fıstıklısı çok makbul olan güllacın, artık çilekli, kivili gibi meyvelisi de yapılıyor.

Zeytin ve hurma
Her ikisi de iftar sofrasında mutlaka bulunması gereken, temel yiyecekler. Biri tuzlu, biri tatlı olduğu için ilk etapta kandaki şeker ve tuz eksiğini gideriyor. Bu yüzden oruç genelde onlarla bozuluyor. Cennetin meyveleri olarak da bilinen bu iki meyveyi, 12 ay boyunca bulumanız da mümkün.

Ramazan pidesi
Aslında yıl boyunca fırınlarda pide bulmak mümkün. Ama Ramazan ayı geldiğinde oruç tutan tutmayan, herkesin sofrasında mutlaka bir pide oluyor. Ekmek fırınlarında yapılan 'Ramazan pidesi' doğal mayayla ve ekşitilmiş hamurla yapıldığı zaman güzel oluyor. Altındaki kepekli un da pidenin tavaya yapışmasını önlüyor ve farklı bir lezzet veriyor. Ayrıca besin değerini de yükseltiyor. En makbulü de gevrek olanı. Çeşitli pastaneler ve pasta fırınları da pide yapıyor ancak hepsinin lezzeti birbirinden farklı. Her ne kadar sıcak yenildiğinde mideyi rahatsız etse de, soğumuş pide de cazibesini kaybediyor. Soğuduktan sonra tekrar ısıtmak ise asıl tadını vermiyor. Dolayısıyla iftarlık pide, fırından sıcak sıcak alınıp yenmeli. Ama "Ben soğuk pide de severim," derseniz, en güzeli arta kalan pideleri sahurda yemek!
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

KıRmızıKız

KaypLkeninPrensesi
Müdavim
Katılım
4 Tem 2006
Mesajlar
11,353
Tepkime puanı
0
Puanları
36
güllaaaççç :(
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

sonsuzluğa

Onursal
Katılım
7 Kas 2006
Mesajlar
26,180
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Ayağın taşa mı çarptı, dön kalbine bak. ETTİN Mİ B
ramazan ayı geldi. yarın (daha doğrusu bu gün) ilk sahur... bereketiyle birlikte gelir, Allah herkesin evine karnını doyuracak rızıklarını verir inşallah.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

88.mehmet

Unique
Müdavim
Katılım
12 Mar 2007
Mesajlar
12,136
Tepkime puanı
0
Puanları
36
yaa böyle şeylere baktıkça iftar vakti daha da uzuyor sanki:(
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst