işte merakla beklenen Pardus 1.0 kurulabilen burada!

azrail31

New member
Evet sevgili HackHeLL üyeleri hepimize hayırlı ugurlu olsun.

işte sonunda merakla beklenen pardus 1.0 ın kurulabilen sürümü çıktı.

işte pardusun resmi sitesi

http://www.uludag.org.tr/

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde geliştirilen açık kaynak kodlu özgür işletim sistemi Pardus'un 1.0 sürümü 26 Aralık'tan itibaren İnternet üzerinden indirilebilecek. Bir Linux dağıtımı olan Pardus, kurulum ve kullanım kolaylığı açısından önemli ilerlemeler barındırıyor. Pardus ekibi tarafından geliştirilen ve küresel Linux camiasında geniş yankı uyandıracak yenilikçi teknolojileri ile Pardus'un büyük ilgi görmesi bekleniyor. Pardus'un adı, "Anadolu Parsı" olarak bilinen leopar türünden geliyor. Anadolu Parsı'nın resmi olarak son görülme tarihi Ocak 1974. O tarihten sonra parsın çeşitli yerlerde görüldüğüne dair ihbarlar alındıysa da net bir karşılaşma yaşanmadı. Özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı olarak geliştirilen Pardus, Genel Kamu Lisansı (General Public License - GPL) ile özgürce dağıtılacak. Özgür yazılımın kapalı kaynak kodlu yazılımlara göre birçok üstünlüğü bulunuyor. Bunların başında güvenlik geliyor. Açık kaynak kodlu yazılımlar, doğası gereği geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar on binlerce göz tarafından denetleniyor. Kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesi mümkün değil. Ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıkları hızla yamanabiliyor. Yazılımın büyük bir programcı kitlesi tarafından denetlenmesi ve incelenmesi, o yazılıma kararlılık anlamında da büyük katkı sağlıyor. Kaynak kodunun isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanması da yazılıma benzersiz bir esneklik kazandırıyor. Küresel Linux camiası tarafından bir nevi imece usulü ile üretilen işletim sistemi, gerek lisanslama yöntemi ve gerekse bakım ve yönetim kolaylığı ile toplam sahip olma maliyetinde önemli tasarruf sağlıyor. Pardus'un 1.0 sürümü 26 Aralık'tan itibaren İnternet üzerinden indirilebilecek.

ben sahsım adına linuxe gecme kararı almıstım. daha önce hiç linux tecrübesi olmayan kişiler gibi araştırmaya başladım.pardusun varlıgından haberdardım ancak kurulabilir sürüm degildi ve sadece bi kac kere incelemiştim. insallah download biter bitmez pardusuma kavusacagım. beni bu kadar cok heyecanlandıran ise bu işletim sisteminin %100 türk olması ve tübitak ile beraber yapılması. kolaylık açısından ise diğer linux sürümlerine göre daha rahat bir kullanıma sahip oldugu söyleniyor.

daha ne diyelim. hadi şimdiden hepimize hayırlı ugurlu olsun.

bu arada linux tecrübesine sahip arkadasların bana ve benim gibi arkadaslara takıldıgımız bi noktada yardımcı olacaklarını da biliyorum.

pardus 1.0 kurulabilen cd nin .iso imajını aşagıdaki adresten çekebilirsiniz. dosya boyutu 692.23 mb dir.

ftp://ftp.uludag.org.tr/pub/pardus/kurulan/1.0/pardus-1.0.iso

yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar....

Erman_

New member
aslında ilgimi çekiyo linux.. daha önce hiç kullanan görmedim.. yani bi screen shot bile yok aklımda :) o derece linuxtan uzağım. şimdi indiriyorum dosyayı... kurucam bakalım nasıl bişeymiş.. :) yardımcı olurum dedin gaza geldim işletim sistemimi değiştiriyorum ve ilk kez bunu kuracağım.. inşallah driver gibi bi problem yaşatmaz ki yaşatırsa anında format and return the xp :)

zcank1

New member
değerli arkadaşlar ben de indirir indirmez parduse geçiyorum. ve arkadaşlarımın bilgisayarlarına da kuracağım. Bunu yapanları dinledim kurmak kolay , herşeyi yapabiliyoruz, güvenli vs vs. lisans problermi de olmayacak (dolayısıyla casus da )

~uYuSTuRuCu~

New member
SaĞoLasiN üsTâd.

SaD@LaYn

nYaL@DaS
hay allahım ya tamda mandrekenın 3 cd sını cekmısdım du bunu cekeyım bunu kurayım barı tenks

SaD@LaYn

nYaL@DaS
sevgılı arklar ben cektım kurdum gayet guzel paradus turkce agırlık daha tam kurcalama ımkanım olmadı dırek nete daldım firefox tarayıcımız nette ucuor kurulum çok basıt benım butun drıverları oto tanıdı 697 mb uzunlugundakı rarlı dosyayı pc nıze cekın neroyu çalıstırın ıso dıyın ve rar uzantılı dosyayı cd ye cekın bakın rardan acıp cd ye verı ekleyın demeyın bootlamıyo neordan ıso uzantılı dosya sekıp all fıles ve pardusun rarlı dosyasını secın sonra pc nızı fırsth boot secenedını cdromm yapın pardus oto yuklenecek bendekı hadısk sataydı 160 gb ve pcı slota baglı sata cevırıcım ole olmasına ragmen saa hardıskımı oto tanıdı 3 e bolmusdum ben ılk bolum 10 gb dı onu sıldım sadece oto kur dedım pardusu evellah kurdu ara yuzu butun lınuxlar gıbı bundada hos mın sıstem 256 ramm p3 800 dıyor ama bakmayın bendekı bu makıne celeron 400 128 ram canavar gıbı kaldırdı eskıden net cafelerede redhadı kuruyoduk pentıum 2 266 ya ana makıne banamısın demıyodu bu lınuxsu bundan severım zaten no problem ıstersenız xp ve pardusu beraber kullanırsınız mesala c de xp nız var demı pardus ıcın d surucusune 10 gb yer ayırın oto acılısda sıze soracak xp mı acılsın pardusmu dıye bence deneyın eternet kartlarını oto tanıyo sadece nete baglanmanız ıcın ag yapılandırmasından bagla dıceksınız ben yarın otekı pc yle baglantısınız yapıcam onda xp var onuda yazarım buraya şimdi codeclerıne bakıcam e tabıı mesengerları unutmamk lazım kamera olayı kameranın drıverı falan fılan ayrıca yazı karekterı cok hosuma gıttı hackhellın sayfası ayrı bı muntazam gosterıyo canım eee yavas yavas bende lamerlıge soyunayım demı lınux kurduk okadar tırsın benden hehe tubıtaka sevgılerle ben bu avartıma pardusu koyayım barı sımdılık bu kadar ben bırazcık kurcalayımmm

edta

New member
Abiler selamlar Ben kurdum ama kaldırmak istiyorum hdd im az zaten,windows oturumu açtığımdabirde baktımki D sürücüsü hiç yok ortalarda.NAsıl Kaldıracağımı bilemiyorum bu Pardusu bi yardımcı olun gurban olam.

azrail31

New member
arkadaşlar kusura bakmayın bi kaç gündür pek ugrama şansım olmadı. herkese bu senenin güzel bi yıl omasını diliyorum. insallah tüm arzularınız gercek olur.

tüm arkadaslarada ilgilerinden dolayı tesekkür ederim.

bu arada edta arkadasımın sorununa bi derman olalım isterim.pardus kurulumunu yaptıktan sonra dosya biçimini ext3 olarak düzenler. (yani ntfs veya fat32 degil. bunlar windows un dosya sistemleridir. ) dolayısıyla eger windows üzerinden d sürücünü göremeyebilirsin. ama pardus üzerinden her iki sürücünüde görebilirsin.

Pardus ile diğer işletim sistemimdeki belgelerime ulaşabilir miyim?

Pardus Çalışan CD'nin masaüstünde göreceğiniz "Aygıtlar" simgesini tıkladığınızda sabit diskinizin bölümlerini görürsünüz ve istediğiniz bölümü tıklayarak disk üzerindeki belgelerinize erişebilirsiniz.

Diskinizin kullanılabilmesi için sisteme bağlanması gereklidir, simgesini gördüğünüz disk bölümü üzerindeki yeşil ok disk bölümünün sisteme bağlı olduğunu gösterir. Eğer diskiniz sisteme bağlanmamışsa, simge üzerinde sağ tıklayarak "Bağla" seçeneğini seçmeniz diskinizi sisteme bağlamak için yeterli olacaktır.

kaynak: http://www.uludag.org.tr/sss.html#disklere_ulasim

insallah sorununa derman olabilmisimdir.

g4rd1y4n

New member
edta' Alıntı:
Abiler selamlar Ben kurdum ama kaldırmak istiyorum hdd im az zaten,windows oturumu açtığımdabirde baktımki D sürücüsü hiç yok ortalarda.NAsıl Kaldıracağımı bilemiyorum bu Pardusu bi yardımcı olun gurban olam.
partition magic yardımı ile kaldırabilirsin. Eger takıldıgın yer olursa ozelden msj atabilirsin elimden geldigince yardım etmeye calısırım

flashweb27

New member
Arkadaşlar selam,
Ben Pardus u kurdum, fakat kurulumdan sonra çalışmadı, bilgisayarı açıyorum,ilk ekran çıkıyor ve kilitlenip kalıyor, donanımlarımda da bir problem yoktu, özel bir ayar falan gerekmiyor değilmi?
Görüşlerinizi bekliyorum. tşk.ler

By_SEKOPY

_C*_Özel Harekat_
Süper Moderatör
linux L sini bilmeyen biri için bu pardusu tavsiye edermisiniz merak etmeye başladım bu linux işletim sistemini heyecanlandım birden...:)

makinaya format atsam bu pardus tak kullan tarzımı? kafa karıştırmasın? ama önce pardus cd bulmka lazım demi başlangıç disketi falan:)

ya üstadlar ne dersiniz bu acemiye yol gösterin!

g4rd1y4n

New member
flashweb27' Alıntı:
Arkadaşlar selam,
Ben Pardus u kurdum, fakat kurulumdan sonra çalışmadı, bilgisayarı açıyorum,ilk ekran çıkıyor ve kilitlenip kalıyor, donanımlarımda da bir problem yoktu, özel bir ayar falan gerekmiyor değilmi?
Görüşlerinizi bekliyorum. tşk.ler
www.pardus-linux.org adresinde forum bolumune bildirirsen cıkan hatayı yardımcı olmaya calısırlar

SaD@LaYn

nYaL@DaS
sekopy' Alıntı:
linux L sini bilmeyen biri için bu pardusu tavsiye edermisiniz merak etmeye başladım bu linux işletim sistemini heyecanlandım birden...:)

makinaya format atsam bu pardus tak kullan tarzımı? kafa karıştırmasın? ama önce pardus cd bulmka lazım demi başlangıç disketi falan:)

ya üstadlar ne dersiniz bu acemiye yol gösterin!

baslangıc dısketıne gerek yok rar uzantılı dosyayı neronun ıso yazdırma dalgasıyla cd ye yazdırman kafı sonra bıoasdan boot secenegını cdroom yapıcaksın yanı ılk acılısı cdrom gostereceksın ahanda pardus kurulum ekranına gelıcek kurulumu şok basıt turkce zaten bence arayuzu hosuna gıdecek ama oyun cd lerın calısmıcak bıde kameran varsa drıverını tanıtamıcaksın gercı msn yahoo mesengerlar ıcınde kullaan derım bence hem pardus hem wındows nette lınux gamede wındows bence ama bana mandreke daha hızlı gıbım geldı

By_SEKOPY

_C*_Özel Harekat_
Süper Moderatör
SaDoLaYn' Alıntı:
baslangıc dısketıne gerek yok rar uzantılı dosyayı neronun ıso yazdırma dalgasıyla cd ye yazdırman kafı
üstad daha açık yaz şimdi ben pardus cd alacam umarım piyasada vardır veya indirecem rar uzantılı dosya demişsin pardus içinde yani cd de olan bir dosya demi...? neronun ıso yazdırma dalgası :) yazdırmak mı..? tamam bu dosyayı cd ye yazdırdım diyelim bu ne işe yarayacak yani ilk bu dosyayı tanıtmak gerekli

:eek: üstad aslında daha açık yazsan benim gibi linux meraklıları yararlanırdı veya resimli anlatım olsaydı... :( çok şey istedim galiba :D

cevap için teşekkürler :clap: yardımlarını bekliyorum

kolay gelsin

[KooZ]

New member
GüzEl Bi dÖküman ama Ben İşletim sistemimden memnunum:D

g4rd1y4n

New member
sekopy' Alıntı:
üstad daha açık yaz şimdi ben pardus cd alacam umarım piyasada vardır veya indirecem rar uzantılı dosya demişsin pardus içinde yani cd de olan bir dosya demi...? neronun ıso yazdırma dalgası :) yazdırmak mı..? tamam bu dosyayı cd ye yazdırdım diyelim bu ne işe yarayacak yani ilk bu dosyayı tanıtmak gerekli

:eek: üstad aslında daha açık yazsan benim gibi linux meraklıları yararlanırdı veya resimli anlatım olsaydı... :( çok şey istedim galiba :D

cevap için teşekkürler :clap: yardımlarını bekliyorum

kolay gelsin
piyasada sanırım bulamazsın ama www.uludag.org.tr den indirebilirsin inen dosya iso dosyası olacaktır bunu nerodan kalıp yazdır diyerek cd yaz sonra bilgisayarını cd rom dan boot olarak ac (boot icin BIOS a girip ayarlaman lazım ,ayarlıda olabilir) sonra zaten cd den otomatik kuruluma gecer kurulum zaten cok basit takıldıgın yer olursa msj atabilirsin

dreamyyoung

New member
Bir gün herkes Linux' cu olacak

Linuxu hiç bilmeyen birisi için pardus ideal..... Eğer pardusu bilgisayarınıza kurmaktan çekiniyorsanız.live cd sini indirin ve inceleyin.
Linuxu kurup kaldırmak isteyen arkadaş xp de bilgisayarım-sağ tuş -yönet-disk yönetimi sağ taraftan bilgisayarımda göremediğin mantıksal sürücüyü sil ve formatla. (Linux kurulu olan bölümde sürücü etiketi olmaz). Ama keşke silmesen derim..... :eek:

HTML