işini düzgün yapan muhtar bu sefer seçilemedi

evrim122

New member
Ağaç kesen oğlunu bile ihbar eden muhtar, yeniden seçilemedi
Mehmet AYDIN/MUŞ, (DHA)

Ormanı korumanın ödülü seçim kaybetmek oldu

MUŞ’un Varto İlçesi'ne bağlı Oğlakçı Köyü eski muhtarı 48 yaşındaki Veli Akbal, iki yıl önce ormandan ağaç kesen oğlu 17 yaşındaki Murat Akbal’ı Orman İşletme Müdürlüğü’ne şikayet etti. Murat Akbal, Muş Asliye Hukuk Mahkemesinde bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanırken, ‘muhtar ihbar eder’ korkusuyla ormana yaklaşamayan köylüler, geçen 29 mart seçimlerinde yine aday olan Veli Akbal'ı muhtar seçmedi. Ormanı korumak için herşeyi yapabileceğini söyleyen Veli Akbal, “Köylüler yıllarca ormandan ağaç kestiler. Hepsini tek tek uyarıyordum. İki yıl önce oğlumu ağaç keserken gördüm. Komşularımdan önce oğlumu ihbar ettim. Şimdi korkudan kimse ormana giremiyor ama beni de yeniden muhtar seçmediler” dedi.

İlçeye 40 kilometre uzaklıktaki Oğlakçı Köyü'nde yaşayan Veli Akbal, 2004- 2009 yılları arasında muhtarlık yaptı. Görev süresince köyün batısındaki ormanlık alanı korumak için çalışan Akbal, sürekli kontrol ettiği ormanda ağaç kesen köylüleri sık sık uyardı. İki yıl önce oğlu Murat Akbal’ı ormanda ağaç keserken yakalayan muhtar Akbal, Orman İşletme Müdürlüğü Muş şubesini arayarak oğlunu ihbar etti. Oğul Akbal, Muş Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanırken, köy sakinleri ‘muhtar ihbar eder’ korkusuyla ormana yaklaşmadı.

YENİDEN SEÇİLEMEDİ
Oğlunu ihbar ederek komşularına gözdağı veren muhtar Veli Akbal'a, ormanı korumanın ödülü, geçen 29 mart seçimlerinde ‘yeniden muhtar seçilememek’ oldu. Seçimi kaybettiğine üzülmediğini belirten Akbal şunları söyledi: “Oğlumu ihbar ettiğim için köylüler korkusundan ormana giremez oldu. Haliyle ben de seçimi kaybettim. Ama hiç önemli değil. Ormanı korumak için ne gerekirse yaparım. Yarın ormana girsinler yine ihbar ederim. Ormandaki her bir fidan bir candır. Bu canları korumak da bizim görevimiz. Toprak kaymaları, heyelanlar, depremler ormanlarımızın yok edilmesinden kaynaklanıyor.” Babasının şikayeti üzerine hakkında dava açılan Murat Akbal ise, tek korkusunun ceza alması halinde sicilinin bozulması olduğunu anlattı. Babasına kızgın olmadığını söyleyen Akbal, “Ağaç tutkusuyla tanınan babam, beni ormanda çalı çırpıyla görünce hemen ihbar etti. Halbuki ben ağaç kesmemiştim” dedi.

kaynakhttp://http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1125518&Date=06.08.2009&Kategori=turkiye&b=Agac kesen oglunu bile ihbar eden muhtar, yeniden secilemedi&ver=10

HTML