Hitler baskısından farksız!

Vtnsvr

New member
Ruhat Mengi

Önce internette “Facebook”ta politik yazışma yapanların tek tek “çekilmeye başladıkları” haberi geldi. Özellikle “rejim endişesi veya iktidara tepki” anlamı taşıyan ‘mail’lerin artık kendilerine gönderilmemesini isteyenler veya sitelerden tümüyle adını çekenlerin hızla arttığını duydum.

Sonra telefonla konuştuğum önemli bir sivil toplum kuruluşu başkanının konuşması, açıklama yapması gereken bir konuda bunu yapmaktan çekindiğini gördüm. Kendisi “kolay kolay susturulamayacak” isimlerden biri olduğu için son derece şaşırtıcı bir durumdu. (Bazıları için ise “beklenen ve istenen” durum.)

Ve benzer şekilde “insanların hissettiği baskı ve korkuyu” anlatan mektuplar arka arkaya gelmeye başladı. Bir tanesini alıyorum; Burhan isimli bir doktordan geliyor.

“Bugün bir arkadaşıma ‘cep telefonundan ÇYDD’ye yardım için mesaj at’ dedim. Korktuğunu ve bu yüzden mesaj atamadığını söyledi, çok üzüldüm. Ben ve ailem defalarca mesaj atarak bu kampanyaya yardımda bulunuyoruz. Kimsenin korkmaması gerektiğini, bütün Türkiye’yi fişleyemeyeceklerini düşünüyorum.”

Dikkat çekici bir başka nokta ise; bulundukları çevrelerde olup biteni anlatan okuyucuların çoğunun (eskiden tek tük görülürken) bugünlerde mektupların sonuna “aman ismimi yazmayın, başıma bir şey gelmesin” notunu koymayı unutmaması... Toplumun hissettiği “aşırı baskı” açıkça ortada... Bu “dalga”lar doktorundan, eğitimcisine, gazetecisinden, sivil toplumcusuna “züccaciye dükkanına dalmış fil” gibi önüne gelen çağdaş, cumhuriyetçi, demokratik haklarına sahip çıkan, sorgulayan, eleştiren, eğiten, çalışan herkesi önüne katıp sürüklemeye, 2 metrelik hücrelere kapatmaya devam ederse şu anda interneti, cep telefonunu kullanmaktan, görüşlerini ifadeden çekinmeyen diğer insanlar da bir süre sonra aynı baskı ve korkuya yenileceklerdir.

İşte tam burada akla gelen soruyu da bir okuyucu sormuş:

“Böyle faşizan bir baskı altında, Hitler Almanyası gibi yaşamanın adına demokrasi demek zorunda mıyız?”

Sorunun cevabını ben değil, Türkiye’yi yönetmeye ısrarla talip olanların; Başbakan’ın, Cumhurbaşkanı’nın vermesi gerekiyor.

(Tabii seslerini duyabilirsek...)

ÇYDD BURSUNU BİLMEYEN ÖĞRENCİ

Bir “ODTÜ İktisat Fakültesi 2. sınıf öğrencisi”nden gelen mektubu yazacağım şimdi... Okulu bitirdikten sonra “iş bulması engellenir” endişesiyle ismini -kendisi ‘açıklayın’ demesine rağmen- vermiyorum.

Aynen şöyle diyor: “6 aydır aldığım bursum bu ayın 15’inde yatmadı ve öğrendim ki bu burs bana Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden veriliyormuş, bu nasıl bir asalettir. Düşünün bir kere ‘İslâm adına’ yardımlarda bulunan cemaatleri ve yaptıklarını, bir yanda da misyonerlikle, PKK yandaşı olmakla suçlanan bu asil insanların yaptıklarını. Anlatın lütfen tüm insanlara!”

Demek ki ÇYDD “ailelerinin okutmaya izin vermediği” çocuklar için ortaya çıkıp gayret göstermek zorunda kalıyor ama buna gerek olmadığında öğrenciler bursun kaynağını bile bilmiyor.

O bursların “misyonerlik için veya PKK’lılara” verildiği iftiralarını atmaktan utanmayanlar bu örneklere ne diyecekler acaba?

Bu arada; Türkan Saylan’ı “başörtüsüne düşman” olarak tanıtan yalanların karşılığı da;

“O başörtüsüne değil, başörtüsünü siyasi malzİç hatlarda diş macunu, salça yasağı başlıyoreme yaparak binlerce kadını tesettüre sokan, buna paralel olarak ülkedeki ortamı İran’a, Afganistan’a çevirecek çağdışı uygulamalara başvuran din, inanç istismarcılarına karşıydı. İslâm’a değil, özgür rejimin din diktatörlüğüne çevrilmesine” karşıydı.

Bu dönemdeki çağdışı uygulamalardan örnek isterseniz; çocuk tecavüzcülerinin kurtarılması için Adli Tıp’ta döndürülen dolapları, skandalları verebilirim. Bu gidişle yakında Afganistan’daki gibi 8 yaşındaki kız çocuklara tecavüzün veya yaşlı adamlarla evlendirilmelerinin savunulduğunu da duyabilirsiniz, bekleyin!

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Hitler_baskisindan_farksiz&tarih=19.04.2009&Newsid=233931&Categoryid=4&wid=4

MG_eVİL

New member
Adolf Hitler:" Yahudileri tamamıyla yok etmediğim için benden nefret edeceksiniz.."

Rum Torunları karşılıyor bu sözleri:goz:

herkül88

New member
akşam akşam iyi güldüm sağol
bursu yatmamışmış burslar engellenmediki yatmamış olsun belediyelerin burslarıyla karıştırmış yazar hanım

ByGhetto90

New member
Kardeşim Ruhat Mengüyü Severim Doğruları Söyler , Aydın Doğan Dan Aldığı Güven Diyim :D

Ancak Her Sözde Aydın Gibi Kürtcü Cünki Kardelen Yapılısını Desteklıyor Ki.

Kardelen GüneyDogudaki Kürt Karılarını Yetiştiriyor.Orda Yetişenlerde Dtp Alt Yapısında Yer Alıyor.Bunu Bilmemek Göz Arda Etmek Ahmaklık Olur Kimse Kusura bakmasın..

Benım Baskentımın Köylerınde Su Yok, Bide kürtleremi Destek Olacam Diyeceği Yere
Maksat Akpye karsıtlık Olsun Die KürtCüleri Savunuyor. :vur

Bıraksın Bu İşleri

HTML