Hepatit b bebeğe geçer mi?

Ata Kızı

AnelOfRevene
Moderatör
Katılım
23 May 2010
Mesajlar
10,583
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Ter ve vücut sıvılarıyla bile bulaşabilen Hepatit B virüsünden korunmak için bilinçli olmak şart. İstanbul Özel Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Güldehen Akbaş’a göre Hepatit B, sigaradan sonra bilinen en yaygın kanser nedenidir. Ülkemizde Hepatit B taşıyıcılık oranı %3 ile %7 arasındayken dünyada 350 milyondan fazla insanın Hepatit B taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Hepatit B nedir ?


Hepatit B, karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık çok ağır tablolara neden olabilmektedir. Bu virüs esas olarak karaciğere yerleşir orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

Hepatit B belirtileri nelerdir?


 • Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Karın ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Deride ve göz aklarında sararma,
 • İdrar renginde koyulaşma,
 • İştah kaybı,
 • Karaciğer bölgesinde hassasiyet.
Hepatit B nasıl bulaşır?

Hepatit B, kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla (kan dışındaki vücut sıvıları: tükürük, ter, cinsel organ sıvıları) bulaşır. Derideki bir çatlak ya da açık yara ile temas eden bir damla kan ya da tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir. En önemli ve yaygın bulaşma yolu korumalı da olsa cinsel ilişkidir. Çünkü ter ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla dahi geçişleri olabilmektedir. Kan ve kan ürünlerinin nakli, kirli enjektörlerin kullanımı, yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.Hepatit B Taşıyıcılığı” ne demektir ?

Bu virüs ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve her 10 erişkinden 1’i belirli bir süre sonunda mikrobu vücudundan atmayı başaramazsa yaşam boyu taşıyabilecek ve insanlara yayacaktır. Ancak taşıyıcılarda hastalık durumu farklılık gösterebilmektedir. Karaciğerlerinde oldukça ağır hasarın ortaya çıktığı bireylerde, yıllar sonra karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri görülebilmektedir. Kronik hepatitlilerin %25’i karaciğer kanseri ve siroz nedeniyle ölmektedir. Hepatit B, karaciğer kanserlerinin %60-80’inden sorumludur ve karaciğer kanserleri kanser ölümleri içinde ilk 3 sırada yer almaktadır. Hepatit B virüsü sigaradan sonra en bilinen ve yaygın kanserojendir.

Hamileyseniz…


Taşıyıcı annelerin kanlarındaki Hepatit B, doğmamış çocuğa geçebilir. Taşıyıcı annelerin doğumdan hemen sonra bebeğe Hepatit B aşısı yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca doğumdan sonraki ilk 48 saat ile 7 gün arasında hepatit B immün serumu verilmelidir. Aşı + Hepatit B serum uygulamasıyla koruyuculuk %90-95’lere çıkmaktadır.Hepatit B risk grupları hangileridir ?


 • Hepatit B’li anneden doğan bebekler,
 • Ev içinde Hepatit B hastası ya da taşıyıcısı olanlar,
 • Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olanlar,
 • Eşcinseller,
 • Kan ve kan ürünleri kullananlar,
 • Hemodiyaliz hastaları,
 • Damar içi ilaç bağımlıları,
 • Sağlık personelleri.
Hepatit B’den korunmak mümkün müdür?

Virüs vücuda girmemişse korunması kesinlikle mümkün olan bir hastalıktır. En etkili korunma yolu da aşılanmadır. Koruyuculuğu %90-95’tir.

Hepatit B aşısı nasıl yapılır?

Aşılama, taşıyıcılara veya aktif hasta olanlara yapılamaz. Uygulanacak aşı, toplam üç dozun belirli zamanlara bölünerek uygulanması ile olur. İlk doz 0.ay (sıfırıncı ay) kabul edilmek kaydıyla, bir ay sonra 2.doz ve 5 ay sonra 3.doz olmak üzere 0-1 ve 6.ayda yapılan 3 doz aşı uygulamasıdır.
Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik, ateş yüksekliği ve birtakım allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Çoğu önemsiz reaksiyonlardır.


Alıntı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst