Hem Eleştirdi Hem Atadı

Bloaded2

New member

Gül, Marmara'ya YÖK'ün 1 numarasını atadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörlüğü'ne YÖK'ün gönderdiği sıralamayı baz alarak Prof. Dr. Zafer Gül'ü atadı. Marmara Üniversitesi'ndeki rektörlük seçiminde Prof. Dr. Necla Pur birinci, Prof. Dr. Zafer Gül ise ikinci olmuş, YÖK ise sıralamayı değiştirerek listeyi Cumhurbaşkanı Gül'e sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörlüğüne Prof. Dr. Zafer Gül'ü, Erzincan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İlyas Çapoğlu'nu atadı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Gül'ün Anayasa ve Yükseköğretim Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Çapoğlu'nu, MÜ Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Gül'ü atadığı bildirildi.

YÖK, MÜ'de yapılan seçimler sonucunda belirlenen ve en çok oy alan ilk altı aday arasından sırasıyla Prof. Dr. Zafer Gül, Prof. Dr. Necla Pur ve Prof. Dr. Mehmet Akalın'ın isimlerini Cumhurbaşkanı'na sunmuştu.

Kurul, Erzincan Üniversitesi Rektörlüğü için de sırasıyla Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Prof. Dr. Ali Ercan Ekinci ve Prof. Dr. Necati Fahri Taş'ın isimlerini Cumhurbaşkanı'na bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Gül ne demişti?

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinin üniversite rektörlük seçiminden birinci olan Prof. Dr. Necla Pur'un YÖK tarafından birinci sırada gösterilmemesiyle ilgili tepkiler ve benzeri bir durumun Giresun Üniversitesi'nde de yaşanması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir açıklama yapmış ve YÖK'ten bu konuda açıklama istemişti.

YÖK ise Gül'e "Siyasi etki yok" diye yanıt vermişti.

Gül'ün Nijerya'ya gitmeden önce havaalanında yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Benim de dikkatimi çektiği için bu konuyla ilgili izahat istedim. Üniversitelerdeki bu sistem, rektör seçim ve atamalarıyla ilgili bu sistem doğru değil. Hatırlarsınız, bütün bu sistem, 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra bir tepki olarak düzenlenen bir sistemdir. Bugünkü Türkiye çok farklı bir Türkiye; o günkü Türkiye değil. Dolayısıyla bunun gözden geçirilmesi, bununla ilgili doğru, en gelişmiş ülkelerde en gelişmiş üniversiteleri nasıl düzenleniyor? Bu işler nasıl oluyor? Buna uygun bir şekilde Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülkede olması gereken şekilde düzenlenmesi gerekir. Bu konudaki görüşlerimi ve rahatsızlığımı daha önce de ifade etmiştim."

KAYNAK

Siz hala uykunuzda koyunları saya durun, bu adam benim cumhurbaşkanım değil ! Noter olarak bile tutmam bunu.

HTML