HDD konusunda yardım istiyorum arkadaşlar...

(NoRm)

New member
Arkadaşlar bilgisayarıma bugüne kadar birçok format attım fakat bildiğim kadarıyla format bilgsayarın harddiskini tamamen silmiyor..benim yapmak istedğim harddiskimi sıfırlayarak ilk günkü gibi olmasını sağlamak...bunu yapabileceğim bir program mevcut mu acaba?

cool.man

Banned
HDD Low Level Format diye arat Google'dan ;)
kanka nolursa olsun hdd den silinen veriler asla gitmez..
bunun donanımsal bi açıklaması var.. anlatımı zor ama denicem..
şimdi format attıktan sonra yeniden windows yüklediğimizde hdd üzerindeki iğne (yada mıknatıs iğne ..onun gibi bişey işte ) bir plak gibi hardisk içindeki katman üzerine tekrar yazmaya başlar verileri...bunu çok ince bir katmana (belkide manyetik katman) veri işleme gibi düşünün...yani format atıp sildiğimiz veriler üzerine yazmaya devam eder .. daha önce formatlanan veriler orada kalır..
örnek olarak : polisler bir eve baskın yapıp bilgisayara el koyduğu zaman , bilgisayarı incelemeye aldıklarını falan söylerler haberlerde... bu sadece o an bilgisayarda yüklü olan bilgileri kapsamaz.. bu dah önce format atılıp silinen bilgilerinde incelenmesidir..
yani mühendislerin elindeki okuyucular hdd içerisindeki silinen ve daha sonra üzerine yazılan porgramları okuyabilecek donanıma sahiptirler...
umarım anlatabilmeye çalıştığımı anlayabildiniz :D
teşk...

kaynak : okuyupta bir türlü bitiremediğim okul !!!!

cool.man

Banned
eğer hdd nizde şu an yada geçmişe ayit sizin canınızı sıkan bilgiler var ise , tek yol hdd yi yok etmektir..
bu yok etme hdd yi parçalamakla olmaz..
hdd içerisinde daire şeklinde koyu kahverengi bir tabaka bulunur.. bu tabaka verilerin yazıldığı yerdir.. hadd yi açıp bu kahverengi tabakayı yok etmelisiniz... başka türlü kesinlikle ama kesinlikle silinen verilerden kurtuluş yolu yoktur...
10-15 format öncesi verileri bilebulabilen programlar mevcuttur...
yani eğer bir hdd bir kez bile yazıldıysa bir daha asla fabrika çıkışı gibi sıfırlanamaz...
bilgilerinize ...
kaynak: yine lanet olası 5 yılımı çalan bitmek bilmeyen okul (şu an bitti) :D

HTML