Hata Kodlari

ankebut_ko

New member
Açılışta otomatik sınama POST (Power-On Self-Test) sırasında ortaya çıkan hata kodları, problemin nedenlerini ve hata durumunu çözmek için yapmanız gereken işlemleri açıklar.
COMPAQ Bilgisayar POST Mesajları
U=Uzun , K=Kısa
MESAJ SESLİ UYARI OLASI NEDENİ ÖNERİLEN İŞLEM
101-Rom Opsiyonu Tolam Kontrol Hatası 1 U, 1K ROM opsiyonu toplam kontrolü 1. ROM Yerleştirilişini kontrol edin.
2. Doğru ROM olduğundan emin olun.
3. ROM’u değiştirin.
102-Sistem Kartı Bozukşuğu Yok DMA, Saat, vs. Sistem kartını değiştirin.
162-Sistem Ayarları Geçerli Değil 2K Konfigürasyon Hatalı Yapılmış
RTC(gerçek zamanlı saat) Pilin değiştirilmesi gerekebilir.Pil ömrü ortalama 5 Yıldır.
CMOS doğru yüklenmemiş olabilir. Bilgisayar kurulumunu çalıştırın, İşletim sistemini yükleyin.
Kontrol panelden Tarih ve Saati düzeltin. Problem devam ederse RTC pilini değiştirin.
CMOS ‘un doğru yerleştirilmesi için kitapcıktaki talimatları okuyun.
163-Saat ve Saat Ayarlı değil 2K Konfigürasyon belleğinde geçersiz tarih ve saat.
RTC(gerçek zamanlı saat) Pilin değiştirilmesi gerekebilir.Pil ömrü ortalama 5 Yıldır.
CMOS doğru yüklenmemiş olabilir.

Kontrol Panelden tarih ve sati düzeltin.

RTC Pilini değiştirin.
CMOS ‘un doğru yerleştirilmesi için kitapcıktaki talimatları okuyun.
164-Bellek büyüklüğü hatası 2K Bellek konfigürasyonu hatalı 1.Bellek modülünün doğru yerleştirildiğinden emin olun.
201-Bellek Hatası Yok RAM bozukluğu 1.Bellek modülünün doğru yerleştirildiğinden emin olun.
2.Bellek modülünü değiştirin.
3.Sistem kartını değiştirin.
203-Bellek Adres Hatası Yok RAM bozukluğu 1.Bellek modülünün doğru yerleştirildiğinden emin olun.
2.Bellek modülünü değiştirin.
207-ECC DIMM/SIMM çiftlerinde tek bit hataları 2K Tek Bit ECC Hatası Hata devam ederse DIMM ‘i değiştirin.

213- DIMM girişine uygun olmayan bir DIMM Modülü
2K
DIMM girişindeki DIMM modülü önemli SPD bilgisini içermiyor veya yonga uyumlu değil.
DIMM ‘I SPD Standartlarına uygun modül ile değiştirin.
301-Klavye Hatası Yok Bozuk Klavye 1.Açılış tamamlanmadan klavye tuşuna basmayın.
2.Klavyeyi bağlayın,tam oturtun.
3.Klavye’yi değiştirin.
303-Klavye Denetleyici Hatası Yok I/O Kartı klavye denetleyicisi 1.Klavyeyi değiştirin.
2.Sistem kartını değiştirin.
304-Klavye veya Sistem Birimi Hatası Yok Bozuk Klavye 1.Bilgisayarı kapatıp, klavye bağlayın.
2.Klavyeyi değiştirin.
402-Monokrom Adapter Bozukluğu 1U, 2K Monokrom Ekran denetleyicisi Monokrom ekran denetleyiciyi değiştirin.
404-Paralel Port Adres Çakışması Bulundu 2K Harici ve Dahili portlar port x olarak atanmış Bilgisayar kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
501-Ekran Adaptörü Bozukluğu 1U,2K Video görüntü denetleyicisi Grafik kartını değiştirin.
601-Disket denetleyici Hatası Yok Disket denetleyici veya sürücü devreleri hatalı 1-Kabloları kontroledin,değiştirin.
2-Kurulumu çalıştırın.
3-Disket sürücüyü değiştirin.
4-Sistem kartını değiştirin.
602-Disket açılış kayıt hatası Yok A sürücüsündeki disket açılabilir değil. Disketi değiştirin.
605-Disket sürücü Tipi Hatası 2K Sürücü tipinde uyumsuzluk Bilgisayar kurulumunu çalıştırın veya işletim sistemi programlarını çalıştırın.
610-Harici saklama sürücüsü bozuk. Yok Harici teyp sürücü bağlı değil. Teyp sürücüsünü tekrar yükleyin veya F1’e basarak sistemin sürücüsüz tekrar konfigüre olmasını sağlayın.
611-Birinci disket sürücü adresi uyuşmazlığı 2K Konfigürasyon Hatası. Bilgisayar kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
612-İkincil disket sürücü adresi uyuşmazlığı 2K Konfigürasyon Hatası. Bilgisayar kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
912-Bilgisayar kapağı açıldı Yok
1151-Sistem kartı Com1 Port Adresi uyuşmazlığı 2K Hem harici hamde dahili seri portlar COM1’e atanmış. Bilgisayar Kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
1152-Sistem kartı Com2 Port Adresi
uyuşmazlığı 2K Hem harici hamde dahili seri portlar COM2’e atanmış. Bilgisayar Kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
1720-SMART Sabit diski yakında oluşacak bir bozukluk belirledi Yok Sabit disk bozulmak üzere. Bilgilerin yedeğini alın.Sabit diski değiştirin.
1771-Birincil Disk Adresi Uyuşmazlığı 2K Harici ve Dahili sabit disk denetleyicileri aynı birincil adrese atanmış. Bilgisayar Kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
1772-İkincil Disk adresi uyuşmazlığı 2K Harici ve Dahili sabit disk denetleyicileri aynı ikincil adrese atanmış. Bilgisayar Kurulumunu ve işletim sistemi programlarını çalıştırın.
1780-Disk 0 Bozukluğu. Yok Sabit disk/format hatası Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
Önemli Not:Disk kablosunun ve Jumper ayarlarını kontrol edin.
1781-Dsik 1 Bozukluğu Yok Sabit disk/format hatası Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
1782-Disk Denetleyici Bozukluğu Yok Dabit disk devre hatası Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
1790-Disk 0 Bozukluğu Yok Sabit disk hatası veya yanlış sürücü tipi Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
Disk parametlerini kontrol edin.
1791-Disk 1 Bozukluğu Yok Sabit disk hatası veya yanlış sürücü tipi Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
Disk parametlerini kontrol edin.
1792-Birincil Disk Denetleyici Bozukluğu Yok Sabit disk devre hatası Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
1793-İkincil Disk Denetleyici Bozukluğu Yok Sabit disk devre hatası Geliştirilmiş compaq kavrama kişisel bakısını çalıştırın.
Geçersiz Elektronik Seri Numarası Yok Elektronik Seri Numarası bozulmuş Bilgisayar kurulumunu çalıştırın.
Duyulabilir 1U,3K Sistem ROM’u bozuk ROM ‘u ROMPaq disketi kullanarak yenileyin. Bunun için yazılım Başvuru Kılavuzuna bakın.
Güç ve HD LED’lerinin Yanmaması Yok Oturmamış Arka Yüzey 1-Arka Yüzeyi çıkarın.
2-Konnektörü silin.
3-Tekrar yükleyin (Özellik ve Terfi Kılavuzuna başvurun)
Sayısal Kilidin Yanması 1K, 2U Sistem belleği mevcut değil 1-DIMM’I kontrol edin. (Özellik ve Terfi Kılavuzuna başvurun)
2-DIMM’I çıkarıp yeniden yerleştirin.
3-Kılavuzun bellek problemlerini çözme kısmına bakın.
Büyük Harf Kilidinin Yanması 1U, 2K Video denetleyicisi mevcut değil veya doğru başlatılmamış Özellik ve Terfi Kılavuzundaki talimatları izleyin.
1-CMOS’ u temizleyin.
2-Video kartını çıkarıp, tekrar yerleştirin.
Scroll Kilidinin Yanması 2U, 1K Sistem kartı bozukluğu
(Videoya bağlı olarak) Sistem kartını değiştirin.
Eğer standart klavye yerine USB klavye kullanıyorsanız. Uyarı sesleri işitecek ancak yanan ışıkları görmeyeceksiniz.

SESLİ BIOS HATA SİNYALLERİ
PHOENİX BIOS AWARD BIOS
1-1-4* HATALI BIOS 1 UZUN HAFIZADA SORUN VAR, KARTLAR YERİNE OTURMAMIŞ
1-2-1 ANA KART BOZUK 1 UZUN - 2 KISA EKRAN KARTI HATALI YADA DOĞRU TAKILMAMIŞ
1-3-1 HAFIZADA SORUN VAR, KARTLAR YERİNE OTURMAMIŞ 1 UZUN - 3 KISA KLAVYE HATALI YADA BAĞLI DEĞİL
4.5 SÜRÜMÜNDEN SONRA BU MESAJ
EKRAN KARTI HATASI
3-1-1 ANA KART HATALI SÜREKLİ ÖTME HAFIZA YADA EKRAN KARTI BULUNAMADI. KART OTURMAMIŞ OLABİLİR.
3-3-4 EKRAN KARTI HATALI YADA YERİNE TAM OTURMAMIŞ
* Sayı=Seslerin Sayısı

HTML