Halk neden oy kullandığını bilmiyordu!!! Bilgilendirilmedi.

İSKETE

New member
Referandumda görevli memurdum. Görev yaptığım köyde halkın %70-80i neden ve neyi oyladığını bilmeden sandığın başına geldi ve oy kullandı.
Halk basın yoluyla yeterince bilinçlendirilmedi. Anayasa maddesi değişikliğini içeren paket yeterince halka anlatılmadı.
Bu referandum bilinçsizce yapıldı ve sağlıklı, geçerli, güvenilir sonuçlar alınmayacağını düşünüyorum.

En azından YSKnın oy kullanım yerlerine astıracağı oylanan anayasa maddeleriyle ilgili bilgilendirici kağıtlar olmalıydı. Halk bunları okuyup ona göre kararını vermeliydi. Evet derse neler olacak, hayır derse neler olacak.

Yazık çok yazık. Bu referandum için harcanan trilyonlara mı acırsın yoksa halkın bilinçsizliğine mi acırsın?

Albayrak

Can Feda
Herşey bir oyunun parçası...

Gündemi değiştirmek için pkk yı kullanıyorlar. Böylece insanlar sağlıklı düşünemiyor ve onların istediği oluyor.

NeCcko

Altın Üye
Herşey bir oyunun parçası...

Gündemi değiştirmek için pkk yı kullanıyorlar. Böylece insanlar sağlıklı düşünemiyor ve onların istediği oluyor.
hocam sizde bi karar verin, adamlar refaranduma yogunlaşsa ondan bahsetseler sürekli bu sefer de terore şehitlere hiç deinmiolar dertleri referandum olmuş diceksiniz :saskin

Albayrak

Can Feda
hocam sizde bi karar verin, adamlar refaranduma yogunlaşsa ondan bahsetseler sürekli bu sefer de terore şehitlere hiç deinmiolar dertleri referandum olmuş diceksiniz :saskin
Ben referanduma yoğunlaşsınlar demiyorum ki ltf okuyup bir de anlayıp cevap verin.

Referandumun enkazını kaldırmak için pkk yı kullanıyorlar.

Tabi ki şehitlerimizi konuşacağız onlardan önemli ne olabilir ki gündem de...

Hepsine Allah tan Rahmet diliyorum. Allah geride kalanlara sabır versin.

VoyVoy

FoRuM MüHeNDiSi
Ben referanduma yoğunlaşsınlar demiyorum ki ltf okuyup bir de anlayıp cevap verin.

Referandumun enkazını kaldırmak için pkk yı kullanıyorlar.

Tabi ki şehitlerimizi konuşacağız onlardan önemli ne olabilir ki gündem de...

Hepsine Allah tan Rahmet diliyorum. Allah geride kalanlara sabır versin.
Referandumu konuşsak nolur konuşmasak nolur ki sanki olanları geriyemi çeviricektik .
Sakın bu referandum olayını kapatmak için bu çatışmayı akp çıkardı demeyin haa sizden korkulur

Albayrak

Can Feda
Referandumu konuşsak nolur konuşmasak nolur ki sanki olanları geriyemi çeviricektik .
Sakın bu referandum olayını kapatmak için bu çatışmayı akp çıkardı demeyin haa sizden korkulur
Akp nin o kadar gücü olsa ppk yı kaldırır.

Akp kendi kendine bişeyler yapıp halkı kandırmayı biliyor sadece kusura bakma.

Hiç birşeyi kapatamaz kalbimizdeki bizim için kendini feda edenleride, yurdum insanının gelişimini de ...

VoyVoy

FoRuM MüHeNDiSi
Akp nin o kadar gücü olsa ppk yı kaldırır.

Akp kendi kendine bişeyler yapıp halkı kandırmayı biliyor sadece kusura bakma.

Hiç birşeyi kapatamaz kalbimizdeki bizim için kendini feda edenleride, yurdum insanının gelişimini de ...
O zaman milletin yarısından fazlası salak ki bu yalanlara kanıyo diğer yarısıda çok akıllı hiçbişeye inanmıyo olan biten herşeyi iyi biliyo dimi.

elfevaid

New member
Bu meydana gelen olaylar bi yönden akpnin suçu çünkü doğuda dtpnin dolayısıyla pkknın oylarını böldü onları telaşa düşürdü tabi onlarında buna verebileceği en iyi cvp böle oluyo işte terörist başka nasıl cvp verebilrki zaten ama bi yönden de kızıyorum bu kadar halk kitlesini arkasına almışken halen ülke içinde ve ülke dışında bi iktidarın koyması gerektiği ağırlığı koyamıyo pkk olayında olduğu gibi

maharajah

New member
ya artık yetmedi mi?halkın attığı bu kaçıncı tokat, halen aynı şeyleri konuşuyorlar.yasak kalktığından beri bir çok programda eski siyasetçiler,yorumcular,eleştirmenler ve chp li şimdiki siyasetçileri dinledim.halkın refaranduma iştirak etmiş olduğunu,bunun halkın kararı olduğunu kabullendikleri bir yana herhangi olumlu söz duymak için ağızlarının içine bakarak yılmadan dinledim.ama ne gezer....bu insanlar kendilerinden hiç sıkılmıyor mu ya!?hele o chp nin siyasetçileri...birileri birşey söylüyor onlar da tam zıddını.bırakın geçen seçimlerde rezil durumlarını düzelme çabasını insan biraz imajını tazeler yahu.artık muhalefetin adamlarını görünce yüreğim daralıyor.dinlemiyorum,izlemiyorum oy filan da vermiyorum bunlara.artık ümidim yok...içi boşalmış,tükenmiş insanlar bunlar...bildiğim şey doğru şey artık şüphem kalmadı...

Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ

ےσℓđ
-Eğer halk ne yaptığını iyi bilseydi, bugün halkın seçtiği siyasi iktidarın ilk beş yıllık döneminde terör olayları "tavan" yapmazdı.(Bir tezkereyi bile kaç ayda çıkardırlar? 21 Haziran'dan 12 Ekim'e 4 ay geçti 4 ay!
Sırf bu 4 ayda kaç şehit verildi? bunun hesabı verilebilir mi?)

-Eğer halk ne yaptığını iyi bilseydi,oy vererek seçtiği iktidar partisini "denetlemesi" gerektiğini de bilirdi.5 yılda bir oy vermek(yani işin kolayına kaçmak) vatandaşlık görevini yapmak için yeterli değildir.Meclis halk ve halkın oluşturduğu sivil toplum örgütleri tarafından -kanunlar dahilinde ve demokratik- olarak denetlenmelidir.Aksi halde rejime bir demokrasi demek hayal olur.

-Halkın belirli konularda doğruyu bildiği ve yaptığı varsayılarak kararlar çoğunluğa göre alınır.Bu demokrasinin temel ilkelerinden birisidir.Ancak halkın bilinçsizliği ve halkın tercihleri hep iyi yönde(yani ülkenin çıkarları) yönünde olmak zorunda değildir.Örneğin bugün büyük bir çoğunlukla DTP denilen parti seçilse hiçbiriniz burda çıkıpta
halkın tercihi oldu, halk tokadı bu,sivil muhtıra, demokrasinin gereğidir,
vb. sözler söylemeyecektiniz.Onun için halkın olarak iktidar partisine oy vermiş olun/olmayın görevinizi yapın ve kanuni esaslar ve demokratik ilkeler çerçevesinde eleştirel hakkınızı kullanın,tepkinizi gösterin.Çünkü vatandaşlık görevi bunu gerektiriyor.
Yoksa 5 yılda bir oy veren vatandaş,
Fenerbahçe,Galatasaray,Beşiktaş gibi futbol takımlarını destekler gibi oy verirse,ne yapılırsa yapılsın kafasını sallayarak onaylar.
Eleştirel düşünürek ve ülke çıkarları gözetilerek oy vermelidir.Yok eğer,
"Hulusi efendi dedi ki, ABC partisi iyimiş ona oy verelim" ya da "benim oğlan işe girdi bu hükümet döneminde, demek ki bu parti iyimiş"
diyen bir zihniyet ülkede çoğunluksa ve bu "halkın iradesi" olarak gösteriliyorsa,halkın iradesinin kesinlikle sorgulanması gereklidir.

-Halk iradesi koşulsuz uyulması gereken bir demokrasi ilkesi olmasının yanında halk iradesinin verdiği kararların mantıksallığı sorgulanmalıdır ki; ülkemiz iyi bir yere gelebilsin.

Yani burda halk iradesi,sivil muhtıra,halk tokadı masalları anlatmadan önce, halk olarak, parlementoyu denetleme ve eleştirme görevimizi, kolaya kaçmadan, eksiksiz olarak yapmalıyız.Yoksa burda "amigo" gibi kendi partimizi savunmak son derece mantıksızdır ve ülkemize faydasızdır.

Elasis

New member
Halktan korkmayın halk seçsin biraz Halkçı olun. Cumhurbaşkanını halk mı seçsin EVET HAYIR bu kadar basit. Medya çarpıtmasından 100 kişi içinden seçilmiş dünyadan bi habersiz insanları çıkarmasıdan...

.:beNNy:.

New member
gerçekten de hALkın çoğu ne için oy kuLLAndığını biLmiyordu.Akp bilinçLi bir şekiLde hALkı biLigiLendirmekten kAçındı.zAten bu referAndumA hAyır dA desek evette desek onLArın işine yArıyordu.en iyisi oy kuLLAnmAmAktı biLinçLi kesimde zAten oyunu kuLLAnmAdı.
yoksA deniz sekinin seLüLitLerini fLAsh hAber oLArAk duyurAn sAyın Akp güdümLü medyAmız bu AnAyAsA değişikLik pAketini hALkA AçıkLAmAk için 1 sAAtini fedA edemezmiydi.
şimdiLik iyi bişeymiş izLenimi bırAkıLAn AnAyAsA değişikLik pAketinde geçici mAddeLer kALdırıLıncA bu değişikLiğin kimLerin işine yArAyAcAğı,hAngi etnik kesimi memnun,edeceği kimLerin kAymAk yemeye devAm edeceği beLLi oLAcAk...!

Halktan korkmayın halk seçsin biraz Halkçı olun. Cumhurbaşkanını halk mı seçsin EVET HAYIR bu kadar basit. Medya çarpıtmasından 100 kişi içinden seçilmiş dünyadan bi habersiz insanları çıkarmasıdan...

keşke herşey senin dediğin gibi ewet hAyır kAdAr bAsit oLsA. bu hALk dAhA mAhALLesine muhtAr biLe seçemez bırAk cumhurbAşkAnını...! eğer sonuçLArı tAkip ettiysen hAngi böLgeLerde kAtıLımın yüksek oLduğunu ve ewet oyLArının tAvAn yAptığını görürsün,sonrAdA bu sonuçLArı o böLgeLerin okumA yAzmA orAnLArınyLA ve böLgedeki mLLetvekiLLerinin hAngi mevkiLerde oLduğuyLA kıyAsLArsın,sonuç zAten beLLi ben bAşkA bişii demiyorum...!

VoyVoy

FoRuM MüHeNDiSi
Ŧ ℓ ε ŧ ¢ ħ iyi güzel konuşuyosunda sen bugüne kadar ne yaptın diye sormak geldi içimden birde madem siyaseti bu kadar iyi biliyosun seni bir partinin başında görelimde birdahaki seçime seni iktidar yapalım bakalım neler yapabiliyosun.öyle konuşmakla olmuyo bu işler...

TheMetaor

тм ρRoduction
Valla Ben Hususi Kendi Köyüme Gittim Gercekten Dogru cogu bilmiyordu açıklamalardan Memnun kalanların %99 taraf oyuma katıldı €Vet..

HTML