Hükümet Deniz Feneri İçin Yasa Değiştirmiş

aysun16

Banned
Danıştay İdari İşler Kurulu, 4 yıl önce Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin, "Kamu yararına çalışan dernek" sayılmasına onay vermedi. Hükümet ise yasayı değiştirerek, Danıştay'ı devre dışı bıraktı. Dernek, Bakanlar Kurulu kararıyla bu statüyü aldı.

Hükümetin, dört yıl önce Danıştay İdari İşler Kurulu'nun onay vermemesi üzerine Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni, "Kamu yararına çalışan dernek" yapabilmek için özel yasal düzenleme yaptığı ortaya çıktı.

1998 yılında İstanbul'da kurulan dernek, kısa sürede birçok ilde şube açarak yardım toplamaya başladı. Dernek, bakanlıklar ya da Emniyetten izin almadan yardım toplayabilmek için kamu yararına dernek olmak için 2004'de harekete geçti.

Danıştay onayı gerekiyordu

O dönemde yürürlükteki 1983 tarihli 2908 sayılı Dernekler Yasası, kamu yararına dernek sayılmayı, "İlgili bakanlıkların görüşü, İçişleri Bakanlığı'nın önerisi, Danıştay İdari İşler Kurulu'nun kararı ve Bakanlar Kurulu'nun onayına bağlı" tutuyordu. Bu nedenle, Başbakanlığın 24 Mart 2004 günlü yazısı ile Deniz Feneri'nin kamu yararına dernek sayılabilmesi için Danıştay'dan izin istendi. Ancak Danıştay 1. Dairesi, 29 Nisan 2004 günlü 2004/43 esas ve 2004/55 karar sayılı sayılı kararıyla ile bu izni vermedi. İtiraz üzerine davaya bakan Danıştay İdari İşler Kurulu da Daire kararını aynen kabul etti ve itirazı oyçokluğu ile 6 Temmuz 2004'te reddetti.

Hükümet yasayı değiştirdi

Bu karardan beş ay sonra 4 Kasım 2004'te Dernekler Yasası'nda değişiklik yapıldı. Yasanın yeni hükmünde, "Kamu yararına çalışan dernekler, ilgili bakanlıkların ve Maliye Bakanlığı'nın görüşü üzerine, İçişleri Bakanlığı'nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir" denildi. Böylece, Danıştay engeli ortadan kaldırıldı.

Bakanlar Kurulundan iki karar

Deniz Feneri, 20 Aralık 2004 tarihinde Bakanlar Kurulu'nun 2004/8278 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernekler arasına alındı. Bakanlar Kurulu 12 Mayıs 2005 tarihinde Deniz Feneri Derneği ile ilgili ikinci bir karar daha aldı. Bu karara göre dernek, İçişleri Bakanlığı, Valilikler ya da Emniyetten izin almadan maddi yardım toplayabilecek kuruluşlar arasına alındı.

Ayrıcalıkları var

Bu dernekler, Bakanlar Kurulu kararınca izin almadan her türlü yardım kampanyası düzenleyebiliyor, nakit para yardımı kabul edebiliyor, hazineye ait arsa ve arazileri satın alma kolaylıklarını kullanabiliyor, mali yapılarının güçlenmesi ve hizmet götürebilmeleri için vergi kolaylıklarından yararlanabiliyor, Katma Değer Vergisi ile (KDV) veraset ve intikal vergisinen muaf tutuluyor, harcamaları vergi matrahından indiriliyor, derneğe ait bina ve arazilerden vergi alınmıyor, başbakanlık uygun görürse derneklerin araçlarına resmi plaka tahsis ediliyor.

http://www.porttakal.com/mhaber-hukumet-deniz-feneri-icin-yasa-degistirmis-1048.html

ak partinin yardım aldığını ispatlar türden bir haber . danıştayın üst üste ısrarlarına rağmen yasa değişiklikleri ile deniz fenerinin önünü açan akp bunu neden yaptığını açıklamalıdır . yoksa orada çıkarı olduğunu düşünmek durumunda kalırız .

ayrıca mehmetcik vakfında bile verdiğin paranın yüzde beşini vergi olarak düşebiliyorken böyle ipsiz sapsız bir dernek için nasıl olurda her yapılan yardımın yüzde yüzünü vergiden düşürtürler . bu hakkı mehmetcik vakfına bile tanımayan hükümet deniz fenerlerine neden tanıyor . bunuda açıklamayamazsa yine aynı şekilde bağlantılı olduklarını düşünmek durumda kalırız .

düşünmek durumunda kalırız diyoruz ama zaten biliyoruz ne olduğunu . meclis yemek hanesine tırı çektirip malzemeleri bağışlayan bülent arınç değilmiydi .

akp almanyadaki davada adı geçiyor hala bir adım atmıyor bu konuda . çekindiği bir şeylermi var yoksa . neden kılıçdaroğluyla bir ekip gönderip olayları inceleme gereği duymadı .

görülen köy klavuz istemez .bütün bunlar akp nin ne denli bu işin içinde olduğunu gösteriyor

gözleri hala körelmeyenlere duyrulur

MG_eVİL

New member
hala akp diye nasıl böğürüyorlar anlamıyorum hadi bunada cevap versinler... teşşekkürler arkadaşım...

ahmetcan

New member
İnanılır gibi değil. Soygunculuk için resmen ön hazırlık yapılmış. Aksilik çıkmasın diye. Vay arkadaş :)

lanet_zebani

New member
daha neleri çıkacak bakalımmmm........

Şehit Aileleri Derneğiyle Mehmetcik Vakfının Paraları el altından Tayyüpe gitmiyok napsın tayyüp bu dernekleri onun işi gücü dalavere 3 kağıt yolsuzluk yetim hakkı yeme ihalelere fesat karıştırma eline aldımı mikrofonu pöykürmekten başka bişi bilmiyo hala daha cevap verecek bunlarla ilgili yazık diyorum daha hala savunan zihniyetler var bu dolandırıcıları. Devam devam soymaya çalmaya çırpmaya yolsuzluğa yetim hakkı yemeye seni bu saatten sonra teneşir paklar siyasetin politikanı yüz karası:angry

emrah1607

Banned
işin garip yanı mehmetcik vakfına bile tanınmıyor bu haklar .

mehmetciğe yardım edersen yüzde 5 i vergi olarak düşebiliyor şirketler
deniz fenerine yüzde 100 ünü vergi olarak düşebiliyorsun

resmen önü açılmış bazı şeylerin . hala alakamız yok diyorlar . hala akp liler belge istiyor . neyin belgesini istiyorsunuz . bunca düzenlemeyi yapıp bunlara imkan veren mhp mi yoksa chp mi .

bankacı60

New member
Bunu Sağır Sultana Gerek Yok Herkes Biliyor Artık
Almanyadaki Deniz Feneri Davasını Yürüten Savcı Bile Böyle Birşeyin Gerçekdışı Olduğunu Söylemiştir.hatta Konu Araştırmaya Gelen Chpli
Heyeti Odasından çıkmakta Direnince Güvenlik Zoruyla çıkarttırmıştır...
Bilginize

VolkaN

Altın Üye
bankacı yazı boyutunu küçük olarak kullan kimse kör degildir sanırım

lanet_zebani

New member
Bunu Sağır Sultana Gerek Yok Herkes Biliyor Artık
Almanyadaki Deniz Feneri Davasını Yürüten Savcı Bile Böyle Birşeyin Gerçekdışı Olduğunu Söylemiştir.hatta Konu Araştırmaya Gelen Chpli
Heyeti Odasından çıkmakta Direnince Güvenlik Zoruyla çıkarttırmıştır...
Bilginize
Bu desen hala odadan kovulma olayından bahsediyo.:hhmanD:hhmanD bize bilgi verecene Önce sen kendin bi bilgilen de ardından bize bilgilendirirsin tamam :goz:

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete yakın gazetelerde çıkan 'Deniz Feneri davası hakimi CHP'lileri odasından kovdu' haberlerini yalanladı

HTML