Guantanamo’ya ateist girdi, Müslüman çıktı

Guantanamo’ya Ateist Girdi, Müslüman Çıktı

Arizonalı esrarkeş bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Terry Holdbrooks, 2003 yılında daha 19 yaşındayken Küba’daki Guantanamo Üssü’ne gardiyan olarak atandı. Üsse gittiği zaman ateist, içki bağımlısı, hard rock müzik seven ve vücuduna dövmeler yaptıran Holdbrooks, burada geçirdiği zamandan sonra Müslüman olmaya karar verdi. Şimdi adı Mustafa Abdullah ve sakalı uzamış, uzun kıyafetler giyip, tespih çekiyor

Holdbrooks gençliğe adım attığı yıllarda ailesinin izinden gitmemeye karar verip dünyayı görmek için orduya yazılmış. Kısa bir süre sonra da Guantanamo’ya atanmış. Holdbrooks üsse gitmeden önce iki hafta eğitim aldığını ve bu süre zarfında sadece 11 Eylül saldırılarıyla ilgili bantlar izlediğini anlatıyor. Eğitim ardından tek düşündüğü oradaki tutukluların dünyanın en kötü insanları olduğuymuş.

Tutsakların şahitliğinde
İslam hakkında bilgisi olmayan Holdbrooks, yaşadığı bir olayın ardından kendisine öğretilenleri sorgulamaya başlamış. “16 yaşında bir çocuk vardı ve hiç okyanus görmemişti. Dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü bilmiyordu. O an oturup düşündüm. Bu çocuk terör ile savaş hakkında gerçekten ne biliyordu? Hayatla ilgili ne biliyordu?” diyor.
Görevi çöpleri toplamak, hücrelerin arasında tutukluların birbirlerine bir şey iletmesini engellemek olan Holdbrooks 29 Aralık 2003 gece yarısında tutsakların şahitliğinde Müslüman olmuş.

Kaynak

HTML