Google'dan Anlamlı Davranış (Yeni Yıl Hediyesi)

Birsesver

New member
Merhaba, bir iki gün önce google, milyonlarca kullanıcısına gmail aracılığyla mail gönderdi. Mesaja BURADAN ulaşabilirsiniz. Her yıl olduğu gibi hediyesini açıkladı. Bu yıl 20 milyon $ hayır kuruluşlarına verdiğini duyurdu. Sizler için bu sivil toplum kuruluşlarını araştırdık.

* Feeding America
Resmi Sitesi: Feeding America
ABD’de açlıkla mücadele eden, kar amacı gütmeyen bir örgüt. Arkasında çok güçlü ABD firmaları var, bunlardan bazıları; General Motors,VISA,Ford Motors gibi finansal destekçileri bulunmakta.

* Boys and Girls Clubs
Resmi Sitesi: Boys & Girls Clubs of America
Erkekler ve Kızlar Klubü
Bu kulübün ilk temeli 1860 yılında atıldı. 1906 yıllında boston eyelatinde 53 üye ile beraber kuruldu.
1931 yılında tüm Amerika'da dernek açıldı ve Ulusal düzeye geçti. 1956 yılında 50. yaşını bir kongre ile kutladı. 1990 yılında şuan ki ismiyle değiştirildi
2006 yılında 100. yaşını kutladı.Kimsesiz, fakir erkek ve kız çocuklarına gelecek vaad eden asırlık bir hayır kurumu!

* Smile Train
Resmi Sitesi: The Smile Train: The World's Leading Cleft Lip and Cleft Palate Charity
Dünyanın pek çok ülkesinde, ekonomik gücü olmadığı için tedavi olamayan dudak ve damak yarıklı çocuklara ücretsiz operasyon sağlayan, kar amacı gütmeyen bir örgüttür. şaşırtıcı şekilde 250 amerikan doları bağışla bir çocuğun tedavisi yapılabilmektedir.
Siteye girdiğinizde, çocukların resimlerine baktığınızda, bir insanın hayatını değiştirmenin ne olduğunu çok iyi anlayabilirsiniz.

* CARE, Mothers Matter
Resmi Sitesi: CARE :: Defending Dignity, Fighting Poverty
2. Dünya savaşı sonrasında 1945 yılında, dünya ki bakımsız, yoksul ailelere (Anneleri Kalkındırmak temel esesları) yardım etmek amacıyla kurulmuş bir örgüt.

* World Wildlife Fund, Natural Capital Project
Resmi Sitesi: World Wildlife Fund - Wildlife Conservation, Endangered Species Conservation
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Doğal Sermaye Projesi
1961 yılında ilk temeli atıldı, 1.2 milyon Amerikalı üyesi olan bu vakıf dünyanın 100 farklı ülkesinde, doğayı ve çevreyi koruma kapsamında yardım ediyor.

* Mobile Creches
Resmi Sitesi: Mobile Creches
1969 yılından beri faaliyet göteren bir örgüt. Bu tarihten itibaren 2009'a kadar, 650 bin bakıma muhtaç, kimsesiz çocuğa yardım ulaştırmıştır.

* Prajwala
Resmi Sitesi: **PRAJWALA INDIA**
Prajwala Hindistan'da faaliyet gösteren kaçakçılık karşıtı bir kuruluştur.
Prajwala felsefesi kadın ve insan ticareti mağduru olan çocukların gereksinimlerini sağlamak.
Misyon: Cinsel köleliği, Kadınların fuhuşa sürüklenmesini, çocuk tacirlerine karşı kurulmuş ve bu yönde kar amacı gütmeyen, bir hayırsever örgüt.

* HEAL Africa
Resmi Sitesi: HEAL Africa | healafrica.org | HEAL Africa Hospital | Goma DR Congo
Başta Goma, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, gibi Afrika ülkerinde, 1998 yılından bu yana 5 milyonun üzerinde kişiye yardım ulaştırmıştır. HEAL Afrika tıbbi, sosyal ve ekonomik girişimleri teşvik, barış ve kalkınma yönlerinde bu bölgelerde yardıma muhtaç kişilere destek sağlamaktadır.

* African Institute for Mathematical Sciences
Resmi Sitesi: African Institute for Mathematical Sciences
Afrika Enstitüsü Matematik Bilimleri..
# Matematik ve Afrika'yı bilime teşvik etmek.
# Işe ve yetenekli öğrenciler ve öğretmenler yetiştirmek.
# Eğitim, teknoloji gibi konularda Afrikayı kalkındırmak.

* The Mango Tree
Resmi Sitesi: The Mango Tree
Afrikalı yoksul,öksüz çocuklara destek vermek amacıyla 2002 yılında kurulmuş hayır kurumu.

* National Center for Missing and Exploited Children
Resmi Sitesi: National Center for Missing and Exploited Children
Çocuk istismarı ve Ulusal kayıp Merkezi
Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren bir kurum. 1984 yılından beri faaliyet gösteriyor.İsminden de anlaşılacağı gibi
kaybolan,şiddete maruz kalan,Çocuk istismarı konularında yardım sağlıyor, ihbar sonucuna göre hareket ediyorlar..

* Harlem Children's Zone
Resmi Sitesi: Harlem Children's Zone
1990 başlarında Rheedlen orginazyonu tarafından, 1997'de "Harlem's Children Zone Project" hareketi başlatıldı. Ortaya attıkları projede,yoksul ailelerin yaşadığı sorunlarına yöneldiler. Bu proje harlemde ki çocukları okul yoluyla eğitmek ve iş hayatına hazırlamak oldu.
Günümüzde Children Zone'de 10000 çocuk ve 7400 yetişkine hizmet vermektedir. Amaçları 'sokak' ve toplum dışı davraşları yoketmek, ortada ki toplumu yeniden şekillendirmek.

* Save the Children, Middle East and Eurasia focus
Resmi Sitesi: Save the Children Official Site: Creating Lasting Change for Children in Need
"Save the Children" Orta Doğu ve Avrasya"
Organizasyon ilk olarak 1919 yılında İngiltere'de kuruldu. Sonradan 28'den fazla ulusal organizasyon birliği oluşturuldu. 28 ulusal organizasyonun birleşerek oluşturduğu "international save the children alliance"
1977 de cenevre de kuruldu. 120'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor, Tüm ülkeler ile global bir ağ oluşturmuş durumda.Diğer örgütler gibi kar amacı gütmüyor.
Amaçları: çocukların yaşamlarını eğitim yoluyla ilerletmek, sağlık hizmetleri, ekonomik imkan sağlama ve doğal afet, savaş gibi durumlarda yardım sağlamak.

* Save the Children, Latin America focus
Resmi Sitesi: Save the Children Official Site: Creating Lasting Change for Children in Need
Save the Children" Orta Doğu ve Avrasya'nın, Latin Amerika kolu..

* Reporters Without Borders
Resmi Sitesi: Reporters Sans Frontières
Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü
1985 yılında kuruldu, 5 kıtada 120 ülkede ofisleri bulunmakta. Türkiye'de ki faaliyetleri için tıklayınız.
Bu grup, işini yaptıklarından dolayı hapse atılan yada kötü davranışlara maruz kalan gazetecileri koruyor.Basın özgürlüğünü kısıtlayan yasalara ve sansüre karşı mücadeleler veriyor.
Her yıl 100 civarı gazeteci, zor durumda ki medya organları ve tutuklu gazetecilerin ailelerine maddi yardımda bulunuyor.

* Witness
Resmi Sitesi: WITNESS :: See it. Film it. Change it.
Witness 1992 yılında doğdu 2001'de kar amacı gütmeyen bir organizasyon haline geldi. Amaçları insan hakları ihlallerini birer hikaye olmaktan çıkarıp adalet için güçlü birer delil araç haline getirmek.

* Loud Against Nazis
Resmi Sitesi: Home&nbsp| Laut gegen Nazis - Rechte Gewalt kann jeden treffen
Organizasyon 2004 yılında Almanya'da ki neo-nazi şiddetine dikkat çekmek amacıyla kuruldu.Almanya'da gelişen muhafazakar neo nazi hareketiyle mücadele etmek için reklam, konser ve sesli kitap gibi araçlar kullanılıyor.
Grubun mesajı: "Sıradan Alman vatandaşları, ülkenin tarihini lekeleyen insanlık dışı neo-nazi ideolojisine karşı tavır alabilmektir"

* Global Voices
Resmi Sitesi: AmericaSpeaks - Global Voices | Strengthening Governance Through Participation
Global Voices, 1995 yılında, Kolombiya'da "AmericaSpeaks" adı atında uluslararası bir organizasyon olarak kuruldu.Kar amacı gütmeyen organizasyon, uluslararası organizasyonları ve çokuluslu oluşumları vatandaş ve üçüncü kişilerin karar alma iç güdüsünün artması konusunda destek sağlayan bir kuruluş.
Kısacası: Siyasette, yönetimlerde önemli kararlar alınıyor ve bu karar mekanizmalarına normal vatandaşlarında dahil olmasını sağlamak.

* Ushahidi
Resmi Sitesi: Ushahidi :: Crowdsourcing Crisis Information (FOSS)
Ushahidi "svahili" dilinde şahit demek..
Ushahidi Kenya'da 2007'de ki başkanlık seçimlerinden sonra gerçekleşen şiddet bildirilerini e-mail ve sms yoluyla toplayıp onları google earth haritasına yerleştiren bir site.
Site daha sonra yurtdışı için de kullanılmaya başladı.
Güney Afrika'da ki göçmen karşıtı şiddet, kongo daki şiddet olayları ve uganda, kenya, zambia ve malavi deki ilaç eksiklikleri de aynıı şekilde sitede belirtiliyor.
Kısaca: kendilerine mail yada mesaj yoluyla gelen raporları sınıflandırıp harita üzerinde işaretliyolar.

* Grupo Cultural Afro Reaggae
Resmi Sitesi: AfroReggae.org.br : Home
Afrika kökenli,brezilya'da yaşayan bir grup siyahi tarafından kuruldu.
Amaçları: uyuşturucu trafiği ve adi işlere alternatif yaratmak amacıyla, varoşlarda yaşayan gençlere kültürel ve sanatsal bi oluşum sağlamak, dahası onları korumak ve güçlendirmek.
Bunun için reggae, soul müzik gibi ritimleri, dans, futbol, capoeira gibi sporlara teşvik ediyorlar.Kurmuş oldukları, afro reggae müzik grubunun elde ettiği başarı, diğer gençlerin de aynı yolu izlemesine neden oluyor.

* Ashesi University College, Ghana
Resmi Sitesi: Ashesi University College, Ghana
Ashesi Üniversitesi - Gana
Ashesi üniversitesi 1999 yılında kurulmuştur. Bağımsız özel kar sağlamayan bir üniversite. Derslere 30 kişilik öncü bi sınıfla, mart 2002 de başlamıştır.
Amaçları Gana'da ki eğitimi yüksek bi seviyeye çekerek, Afrika da bir rönesans'a katkı sağlamak.

* Pratham
Resmi Sitesi: Pratham
Bu yardım örgütü 1994 yılında Hindistan'ın mumbai şehrinde kurulmuştur.
Pratham sivil toplum örgütünün ilk amacı mumbai şehrindeki çocukların okul öncesi eğitimini sağlamak.
Hindistan daki temel ihtiyaçlardan yoksun çocuklara iyi bir eğitim sağlamak için kurulmuş hindistanın en büyük sivil toplum örgütü.

* Australian Indigenous Mentoring Experience
Resmi Sitesi: ttp://www.aimementoring.com/
AIME kar amacı gütmeyen yerel bi hayır kuruluş. Eğitim kılavuzu da denilebilir.
Avustralya'da ki lise öğrencisi olan yerlileri ile üniversite öğrencileri arasında bağlantı kuruyor ve programa katılan yerli öğrencilerin üniversiteye katılma oranını artırmayı hedefleyen bir kurum.

* Shin Shin Educational Foundation
Resmi Sitesi: Home: Shin Shin Educational Foundation
Shin Shin Vakfı
1997 yılında bir kaç çin asıllı Amerikan vatandaşı tarafından San Francisco'da kuruldu.Topladıkları yardımları sadece eğitim için kullanıyorlar.
Amaçları topladıkları paralarla Çin'in uzak ya da az gelişmiş bölgelerinde ilk okullar açmak.
Sloganları: "grup çalışması başarıyı getirir"

* Tzu Chi Foundation
Resmi Sitesi: Buddhist Compassion Relief Tzu Chi Foundation
Tzu Chi Vakfı
1966 da Tayland'da ev kadınları tarafından kurulan küçük çapta bir yardım örgütü. Şu an 47 ülkede 5 milyondan fazla üyesi var. Para yardımlarının dışında, tıbbi yardım da da bulunuyor. Burada dünyanın 3. büyük ilik donörü arşivi bulunuyor. Sloganları "fakire yardım et zengini eğit"

Yazar Notu: 2 gündür bu konuyu araştırıyorum. Kaynak belirtmeden lütfen alıntı yapmayın. Aksi halde Hakkımı helal etmiyorum..

Kaynak: Google'dan Anlamlı Davranış (Yeni Yıl Hediyesi) - TürkWebmaster Destek Platformuhttp://www.turkwebmaster.gen.tr

HTML