Gigabyte Anakart Garanti Kapsamı :S

kskrebelli

New member
Arkadaslar elimde Gigabyte Ga-Ma78gm S2h anakart war.yaklasık 8 ay once tek tek alarak parcaları topladım fakat anakart cok ısınıyor.İlk aldıgımdada aynıydı halada aynı.Basına bir iş gelmesin diye bioastan 100 C a ayarladım we bu sıcaklıga ulasınca pc oto kapanıyor.Oyun oynamaya kalkınca flan yarım saat icinde oyun eskide olsa grafikler dusukte olsa pc kapanıyor we anakart ın sogutucusuna el degmeyecek kdr ısınıyor.İlk baslar fazla oyun oynamıyorum diye dert etmedim ztn aynı anakarttan aynı sorundan nette birçok kişi şikayetçi.Bazen masaustunde bile pc kapanıyor.işlemci we anakart sıcaklıkları 80 ,n üstüne cıkıor.everestte 120 yi bile gordum sıcaklıkta ekran goruntusunde bozulmalar gorulunce hemen kapadım tabi =) Simdi soruna gelince bunun garantisi dwm etmekte bu anakart yanarsa garantiye werdigimde garanti kapsamına girer mi? Eger garanti kapsamındaysa pc yi zorlayıp yakacam anakartı bayaga can sıkıyor hicbir iş yapılmıor.Lütfen eminseniz söyleyin anakarta para wercek durumda diilim bide :) Ayrıca ben yakmayı beceremessem ayrıca yakmak icinde yardımlarınız gerebilir.İllaki yakmak istememin sebebiyse cok ısınıyor diye watan pc ye goturursem bu anakartı ilgilenceklerini sanmıyorum.Memlekette işini ii yapan bi forumyazarları war gbi :D

NeCcko

Altın Üye
Dostum benim anakart şase yaptı gönderdim red geldi benden kaynaklanıyormus güldüm tabi ama sanırım bu elektrik git gellerinden de olabilir.

Sorunun kaynagına gelince kasa içi sogutmanda sıkıntı olabilir, işlemci fanı temizmi ? çok fazla tozlanınca kurum bağlıyor panellerin arası ve havayı geçirmiyor, ayrıca termal macun ne kadar süredir değişmedi ?, ve kasada kaç fan var anakartın o kadar ısınması normal değil zaten anakartta kendine ait bi sogutma yoktur, mesela bende bi kasa fanı var o kadar onun harici işlemci ve ekran kartı fanları var.

Sen hardware monitor isimli programdan bi ss al koy ona göre tekrar yazalım

kskrebelli

New member
Temizlikle ilgili bir sorun yok.Kasayı kurdugum ilk gun kasa ici komple 0 parcalardan olusuordu ancak aynı ısınma problemi wardı.bu dediğim 100 üstü sıcaklıklar pek fazla gormedim yani gordugum en üst düzey oydu.Ztn pc kapatmasa kendini komple yanana kdr ısınırda pc kapanıor.Oyun flan oynanmıyor bu yzden.ilk gunler kapak kapalıydı baktım ısınma cok aztım kapagı 2 fanı ip yardımlarıyla tam anakartın sogutucu bolmesinin oldugu yone dogru ayarlardım ama nafile =)

NeCcko

Altın Üye
O zaman o donanım hatası arkadasım seninle ilgili bi sorun değil vatana bir danış tahminim garantiye gider ve yapamazlar yenisi gelir.

Başka programlarla da ölçmeyi dene bi, dediğim gibi ID HW monitor işinize yarar

spawn32

New member
780g ciçsetli anakartlarda ısınma sorunu oldukça yaygın sanırım anakartı yakmadanda servise verebilirsin yada fanlı bir kuzey köprüsü soğutucusu işini görebilir.

kskrebelli

New member
everestlede hw monitorle bakıorum ama oyunlarda genellikle ısınmadan dolayı kapanıor.

Antivirüs dahil tüm programları kapattıktan sonra everestin kararlılık testine soktum pc yi 3.dk da anakart ve işlemci 80 i gördü ve tam 3.dk ta durdurdum testi parcalar yanmasın diye.İyimi kötümü bu süre bilmiorum ama bu 3dk da dwmlı %100 de stabil kaldı pc. :S sıcaklık boylesine artmadan ne kdr kalması gerek pc nin bu testte :S

HTML