Gereksiz Kapasite Işgaline Son

BY-_-X

New member
İlk olarak sistem geri yükleme özelliğini kapatın.Başlangıç menüsünde yeralan komut satırına 'Msconfig' komutunu girin.Karşınıza çıkan pencerede Geri yüklemeyi Başlat seçeneğine tıklayın.Açılan yeni pencerenin sol kısmında yer alan Ayarlar menüsüne göz atın.Ayarlar menüsünde yer alan,seçeneklerden,Sürücüler için Sistem geri yüklemeyi iptal et seçeneğini işaretleyin.
Ayarlar kaydedildikten sonra,Windows tekrar başlamak isteyecektir.Kurulan sistem şimdi 2GB büyüklüğünde.Siz de kabul edersiniz ki CF kartı ile bu tarz bir kurulum yapılamazdı.Kapasitenin büyük bir kısmı artık silinmeye hazır halde.Bunun için de yapılması gereken ilk iş Denetim Masası'nın altında yer alan Sistem seçeneğine girmek.Sistem menüsünün altında yer alan Gelişmiş Özellikler seçildikten sonra Performans kısmındaki Ayarlar butonuna tıklamak yeterli.
Açılan pencerede Gelişmiş Özellikler'e girmek gerekiyor.Burada yer alan Sanal Bellek seçeneğinde Gelişmiş özelliklerine girin.Çıkan menüde sanal bellek devre dışı bırakın.Bu işlem Windows XP'yi 1,2 GB'a düşürüyor.Henüz bitmadi.Çünkü Windows'un DLL önbelleğini silmekle ekstradan 400 MB'lık alan kazanılıyor.Bunun için de başlat menüsünde yer alan 'cmd' komutunu girin.Açılan DOS penceresine ' sfc/purgecache ' komutunu yazın.Son adım ise DLL önbelleğinin her güncelleme sonrası tekrardan dolmaması için, ' sfc/cachesize=0 ' komutunu yazmak olmalı.Kurulum artık 1 GB'ın altında.Ama hala silinebilecek bazı dosyalar bulunuyor.Tam tamına 92 MB ' /windows/Driver Cache/i386 'klasörün altında yer aln ' driver.cab ' ve ' sp2.cab ' klasörleri artık slinmeye hazır.XP CD'sinde yer alan bu klasörlerin,sadece yeni donanım kurulduğunda kullanılması,bu özellkten vazgeçebileceğimiz anlamına geliyor.

Umarım yardımım dokunmuştur...

D@rk

New member
Bilgilendirdiğin için saol Yanlız Bu Sistem Geri Yüklemeyi Kapatmak iş kullanıcıları için Biraz Tehlikeli Olabilir.

BY-_-X

New member
yok kardeş sistem geri yükleme çok bi işe yaradığı söylenemez.sadece sistem dosyalarında bi sorun olduğu zaman sitem geri yükleme işe yarıyor.

MaΨèŔcİķ

Altın Üye
senin boyutu düşürücem die driverleri vs herşeyi sildin tamam ok ama

ben şahsen böle bi işletim sistemini kullanmam 120 gb harddisk im varken

ve flash bellekler varken sadece sorun çıkarır bence

AdmiX

New member
D@rk' Alıntı:
Bilgilendirdiğin için saol Yanlız Bu Sistem Geri Yüklemeyi Kapatmak iş kullanıcıları için Biraz Tehlikeli Olabilir.
98 ve 95'de sys geri yükleme mi vardı allah aşkına :D

AdmiX

New member
yaa ben bazen özlüyorum, server kurucam yakında 98 atıcam abi :D
yada yanına salt kara erkanlı bi BSD ii gider diye düşünüyorum :D az kaldı 6 ay ahh :cool:

BY-_-X

New member
Millet Yorumlarini Yapmiş

Teşekkür Butonuna Basan Yok (merak Etmeyin Elinize Yapişmaz):mad: :mad: :mad:

ilteris

New member
Dostum sistem geri yüklemeyi kapatmak ben ce cok tehlikeli ben bilgisayarı sistem geri yükle yaparak 3 defa kurtaedım .Yani yeni bii için ben ce cok tehlikeli.Sonra bilgisayar kucakta bilgisayarcı dolaşır.(en küçük bi tehlikede)

samuray77

New member
teşekkür için (hemen hemen her mesajında bu başlıkta teşekkür istiyorsun) gereksizce açılmış bir konu bence. mavercik'inde dediği gibi günümüzde disk alanlarının kapasiteleri yüksekken sırf 2 GB kazanacağız diye sistemi tehlikeye atmaya gerek yok. Sistem geri yüklemesi çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir.

İyi çalışmalar

dursun

New member
vallahi sistemi geri yükle komutunu çok kullanıyorum onun kaldırılması söz konusu olamaz sakın denemeyin derim

HTML