Genesis (gemi entegre savaş idare sistemi) projesi

1001Design

330i ///M3 Design

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını karşılamak için milli kaynaklar kullanılarak modern bir savaş yönetim sistemi dizayn etmek ve geliştirmek bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Sonuçta, 1999 yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kompleks yapıya sahip, savaş yönetim sistemi üretimi projesi başlatılmış ve proje GENESİS olarak adlandırılmıştır. GENESİS Savaş Sisteminin bütün yazılım ve donanımları Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından dizayn edilmiş ve geliştirilmiştir.

Otomatik Hedef Tespit ve Takip Sistemiyle, mevcut tüm keşif gözetleme radarları için Entegre Otomatik Radar Tespit, Takip ve Veri Birleştirme Sistemi yeteneği kazanılmıştır. Aynı zamanda tüm hava tehditlerine karşı Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis yeteneği kazanılmıştır. Bu fonksiyon tüm hava savunma silahları için kullanılabilir.

GENESİS modernizasyon programından sonra, G Sınıfı Fırkateynler, ASELSAN tarafından üretilen bir kızıl ötesi kamera sayesinde uzun mesafelerden görsel olarak hedefleri tanıma imkan ve kabiliyeti kazanmıştır.

G Sınıfı Fırkateynlerin GENESİS Modernizasyonundan Önceki Hali.

G Sınıfı Fırkateynlerin GENESİS Modernizasyonundan Sonraki Hali.

Modernizasyondan sonra, G Sınıfı Fırkateynler uzun dönem gereksinimlerini karşılayacak şekilde modern bir komuta ve kontrol sistemi kazanmıştır. PHALANX, CHAFF ve IFF gibi alt sistemler Savaş Yönetim Sistemine başarıyla entegre edilmişlerdir.

GENESİS modernizasyonuyla, Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi, Blok-0 sisteminin ötesinde yüksekten gelen hedefleri de kapsayabilmek için Savaş Yönetim Sistemiyle tamamen entegre edilmiştir. Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi aynı zamanda özellikle asimetrik tehditlere karşı suüstü modunda da kullanılabilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Resmi Kurumsal İnternet Sitesidir - Anasayfa - Turkish Naval Forces Official Web Site - Main Page