gençlere evlilik önerileri...

SAHRANİL

Altın Üye

Gençler, evliliğe borçsuz girin, huzur ve mutluluğunuz her daim olsun! Gençler, huzurlu ve düzenli bir yaşam sürmek amacıyla hayatlarını birleştiriyor.

Evlilik sürecinde toplumsal baskılar sebebiyle güçlerinin üzerinde borçlanan çiftlerin ise huzuru bozuluyor. Gelirleri borç taksitlerini ödemeye yetmeyen ailelerde başlayan tartışmalar, çiftleri boşanmalara kadar götürebiliyor. Sonuçta psikolojik sarsıntı yaşayan çiftler, hayatlarının baharında tüm yaşamlarını etkileyecek olaylar zinciriyle karşılaşıyor.

Anne-babaların toplumsal baskılara boyun eğmeden, imkânları ölçüsünde düğün alışverişi yapmalarını öneren uzmanlar, ev eşyası alımında da lükse kaçılmaması gerektiğini ifade ediyor. Klinik psikolog Nevzat Tekin, sade bir evlilik sürecinin makbul olduğunu, şova dönüştürülen düğünlerde ise tarafların ekonomisinin sarsıldığını kaydediyor.

Ekonomik durumlarını olduğundan farklı gösterme çabası içine giren dünürlerin 'çevreye mahcup olmayalım' gibi bir yaklaşımla kapasitesinin üzerinde harcama yaptıklarını hatırlatan psikolog Tekin, "Düğün sürecinde aşırı borçlanan gençler, evlendiklerinde borçlardan kaynaklanan sorunlarla baş başa kalıyorlar. Örneğin takıları satıp borçları ödeme yolu seçildiğinde çiftler karşılıklı bir problem yaşıyor. Ailenin dinamikleri bozuluyor. Sonuçta çiftler psikolojik ve sosyolojik yönden yara alıyorlar." diyor. Ailelere gelir durumuna uygun harcamalar yapmasını öneren Tekin, dünürlerin karşı tarafı da kapasitesinin üzerinde harcama yapmaya zorlamaması gerektiğine işaret ediyor. Tekin, bu hassasiyete dikkat edilen evliliklerin daha sağlıklı yürüdüğünü bildiriyor.

'Nikâhın hayırlısı kolay olanıdır'
Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Hazreti Peygamber'in "Nikâhın hayırlısı, kolay olanıdır." hadis-'i şerifini hatırlatıyor. Mutluluğun tek başına altın, çeyiz, otomobil veya ev ile elde edilemeyeceğini söyleyen Nursaçan, "Mutluluk, karşılıklı sevgi ve saygıdadır." yorumunu yapıyor. Düğün alışverişlerinin imkânlar nispetinde yapılması gerektiğini vurgulayan Nursaçan, evlere alınan eşyalarda da lükse kaçılmaması tavsiyesinde bulunuyor. Aşırı borçla başlayan evliliklerde bir süre sonra sorunların baş gösterdiğini hatırlatan Nursaçan, "Borçlarını ödeyemeyen damat bu sefer öfkesini gelin hanımdan çıkarmaya başlıyor. Evliliğin tadı tuzu kaçıyor. Saygı, sevgi gidiyor yerine hırs giriyor, hınç giriyor. Böylece sağlam temel atılmamış oluyor." değerlendirmesinde bulunuyor.

Maddî sıkıntılar boşanma sebebi
Avukat Hasip Şenalp, maddi sıkıntı sebebiyle yaşanan boşanmaların tüm boşanma sebepleri arasında önemli bir payı olduğuna dikkat çekiyor. Son yıllarda evlilik sürecinde daha çok harcama yarışı yaşandığını söyleyen Şenalp, "Gençler ilk günden eşyaları tam olsun diye ağır borç yükü altına giriyor. Cicim ayları geçtikten sonra tartışmalar başlıyor. Bu tabii mutluluğu da etkiliyor. " diyor. Şenalp, dünürlerin düğün alışverişine çıkmadan önce konuşup, alınacakları belirlemesi ve 'görsünler' yaklaşımından uzak durması gerektiğini vurguluyor.

ben atlattım bu dönemi.ama gercekten çok zor bir dönem allah kolaylık versin evlencek çiftlere...:vur

VolkaN

Altın Üye
bekarlık sultanlıktır....... :D

Ali Sahin

Hackhell Forever!!!
vazgectim en iyisi evlenmemek bekarlik sultanliktir ya kim ugrasak o kadar seyle:durduruneline saglik

blank&jones

New member
Amın abla gercekten de kolay deıl evlenmek...dogru ınsanı bulucaksında yuva kurmaya karar verıceksınde ıyı tamam guzel ama konunda belırttıgın gıbı kolay deıl :saskin bu devırde evlenmek hıc kolay deıl :) sahsen evım arabam guzel bı ısım olmadan evlemmem yoksa mutlu olamaz ınsan dıye dusunuyorum kımse de mutlu olmaz sımdı bakıyorumda kolay kolay ask evlılıgı olmuyo bıseylerın olması gerekıyo maddıyata baglı olarak :saskin ah ah :D evlenmıyorum zaten daha cok cok cok erken 18 yasındayım benı bole konular sımdılık ılgılendrmıyo:) paylasımın ıcın saol abla guzel bı konuya degınmıssın herseyın hayırlısı nedıyım baska :melek

apoxx

New member
SAHRANİL;2355445' Alıntı:
[

'Nikâhın hayırlısı kolay olanıdır'
Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Hazreti Peygamber'in "Nikâhın hayırlısı, kolay olanıdır." hadis-'i şerifini hatırlatıyor. Mutluluğun tek başına altın, çeyiz, otomobil veya ev ile elde edilemeyeceğini söyleyen Nursaçan, "Mutluluk, karşılıklı sevgi ve saygıdadır." yorumunu yapıyor. Düğün alışverişlerinin imkânlar nispetinde yapılması gerektiğini vurgulayan Nursaçan, evlere alınan eşyalarda da lükse kaçılmaması tavsiyesinde bulunuyor. Aşırı borçla başlayan evliliklerde bir süre sonra sorunların baş gösterdiğini hatırlatan Nursaçan, "Borçlarını ödeyemeyen damat bu sefer öfkesini gelin hanımdan çıkarmaya başlıyor. Evliliğin tadı tuzu kaçıyor. Saygı, sevgi gidiyor yerine hırs giriyor, hınç giriyor. Böylece sağlam temel atılmamış oluyor." değerlendirmesinde bulunuyor.
[/LEFT][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

iste bunu butun turkiye okumalı..
eline saglık cok faydalı seyler bunlar.:clap

SAHRANİL

Altın Üye
ya evleninde çok masraf yapıp tepetaklak olmayın.valla arkadaşlar dünyaya toz pembe bakmayın parasız inan mutlu bile olunmuyor bu rezil dünyada.bayanlara tavsiyem isteklerini karşılayabilcek kişiler arasından yapsınlar tercihlerini.erkeklere tavsiyem çok güçlü olmak için devamlı uğraşsınlar çalışsınlar.inan böyle olursa yakalarsınız mutluluğu..böyle taksit yatıramayıp borç ödemekte güçlük çeken çiftler benim çevremde çok,sonunda kesin ayrılıyorlar yani.

blank&jones

New member
tecrube konusuyo burda tabı abla dogru dıyosun para para para bu oldummu hersey oluyo mutluluk oluyo ask oluyo sevgı guven sefkat hersey onda bıtıyo cok calısmamız lazım :sigara:

SAHRANİL

Altın Üye
para olmadan,üstüne basa basa söylüyorummm,hiçbir kadın mutlu olamaz..çünkü kadınlar ilgi ve alakayı maddi şeylerle süsleyince daha çok seviyor..örnek veriyim mesela eşim işten gelir beni öper mutlu olurum,ardından çıkarıp çantadan bir gül yada çikolaa verir boynuna atlarım.en basit örnek bu yani..para para para.paran olursa kaynananda sever seni kayınbabanda..olay bu.

NeCcko

Altın Üye
Desene artık tüm dünya iice mantık evliliğine dogru gidiyor, eskileri özleyeceğiz

Kısa bi hikaye anlatayım, sevdiğim bi insan su an baya yaşlı bana nasıl evlendiğini neler yaşadıgını anlattı
Belkide yazmısımdır önceden ama ben bi daha yazayım

Evlendiklerinde hiçbirşeyleri yokmuş, tek göz klube gibi bir yerde yaşıyorlarmıs.Evlerinde sadece 3 tane cay bardakları varmıs 2 den fazla misafir gelince aynı anda cay icemiolarmıs =), sırayla iciyolarmıs. Bir gün adam 6 lı çay seti almış ve eve gelmiş, hanımı elinde o setle gorunce ne yapacagını ne diyecegini şaşırmış, onun gözlerindeki o anki mutlulugu hiç unutamam dedi ne kadar sevinmiştik artık her beraber cay icebilecegiz diye.
Şimdi ise cok zengin istesem züccaciye dükkanı acarım ama tadı yok, 5 katlı apartmanı saray gibi bi dairesi var ama huzur bulamıyorum o günkü mutluluk yok dior

Yani beraber zorlugu yaşamadan birşeyler yaparsan onun bi tadı olmaz gibi geliyor bana, hazıra herkez gelir zaten diorum her zmn maddi durumum kötüyken evlenmezsem iyi olunca hiç evlenmem =), düzene mi gelcek banamı düzene gelen düzen bozulunca gider bu kadar basit

SAHRANİL

Altın Üye
Desene artık tüm dünya iice mantık evliliğine dogru gidiyor, eskileri özleyeceğiz

Kısa bi hikaye anlatayım, sevdiğim bi insan su an baya yaşlı bana nasıl evlendiğini neler yaşadıgını anlattı
Belkide yazmısımdır önceden ama ben bi daha yazayım

Evlendiklerinde hiçbirşeyleri yokmuş, tek göz klube gibi bir yerde yaşıyorlarmıs.Evlerinde sadece 3 tane cay bardakları varmıs 2 den fazla misafir gelince aynı anda cay icemiolarmıs =), sırayla iciyolarmıs. Bir gün adam 6 lı çay seti almış ve eve gelmiş, hanımı elinde o setle gorunce ne yapacagını ne diyecegini şaşırmış, onun gözlerindeki o anki mutlulugu hiç unutamam dedi ne kadar sevinmiştik artık her beraber cay icebilecegiz diye.
Şimdi ise cok zengin istesem züccaciye dükkanı acarım ama tadı yok, 5 katlı apartmanı saray gibi bi dairesi var ama huzur bulamıyorum o günkü mutluluk yok dior

Yani beraber zorlugu yaşamadan birşeyler yaparsan onun bi tadı olmaz gibi geliyor bana, hazıra herkez gelir zaten diorum her zmn maddi durumum kötüyken evlenmezsem iyi olunca hiç evlenmem =), düzene mi gelcek banamı düzene gelen düzen bozulunca gider bu kadar basit
bunun benzeri annemle babam arasında olmuş.evlerinde inan masa sandalye ve yatak varmış sadece.yerde halı bile yokmuş.çok mutlularmış.birgün merdivenlerden bir buzdolabı çıkıyormuş annemde öle garip garip bakıyormuş işte komşuya geldi falan sanmış içeri girince dolap mutluluktan ölmüş.

şimdi ise hazır döşenmiş eve oturuyoruz çok bişeymiş gibi gelmiyor.

eskidenmiş bence aşkta sevgide.

NeCcko

Altın Üye
bunun benzeri annemle babam arasında olmuş.evlerinde inan masa sandalye ve yatak varmış sadece.yerde halı bile yokmuş.çok mutlularmış.birgün merdivenlerden bir buzdolabı çıkıyormuş annemde öle garip garip bakıyormuş işte komşuya geldi falan sanmış içeri girince dolap mutluluktan ölmüş.

şimdi ise hazır döşenmiş eve oturuyoruz çok bişeymiş gibi gelmiyor.

eskidenmiş bence aşkta sevgide.
Eminim eskilerde aynı şeyi solemişlerdir zamanında eskide kaldı die =)

Dielim ben düzgün bi işe başladım güzel para alıyorum, evimi dayadım döşedim bide araba aldım sonra da evlenmeye niyetlendim gittim kızı istedim ve babası baktı oho adamın işi var gücü var evi yok ama olsun dayalı döşeli kirada olsa evi var, arabasıda var mis gibi işide var daha ne olsun, kızında bu mantıkta oldugunu varsayarsak herşey çok güzel.

Ee dünya nede olsa dönüyor, o düzen gitti kayboldu maddi durumum çok kötü oldu elimden herşey gitti o zmn ne olcak kızını bana deilde düzenime veren kayınpeder tepeme bincek korkarım kızıda aynı şeyi yapcak bana da kara kara düşünmek kalcak.

Ha kız sadece düzenine gelmeyebilir neco senide seviyor olablir dersende bunu bi Allah bilir ondan ben düzenime girdikten sonra gelen kızı istemem =),

Neyse bunlar derin mevzular =)

SAHRANİL

Altın Üye
çok beğendim yorumlarını cidden.bence çok çok haklısın.valla helal olsun.

KıRmızıKız

Kayıp üLkenin Prensesi
evlilik mi..kalsın :D

en azından 25 yaş öncesi Allah yazmasın :D

belli bi yere gelene kadar asla..kariyer önemli :cool:

evlilik sonrada olur :cool:

HTML