Gel de kayıplara yanma! (Osman TANBURACI)

samco_deu

samcho
Gel de kayıplara yanma!

Kayseri’deyim… Bir stat gördüm, kendimi rüyada sandım! … Faruk Süren’in kulağını çınlattım… Bugün Fatih Terim’i Galatasaray’a tavsiye(!) eden Süren bana şöyle demişti bir zaman; hocayı mocayı bırak… Terim merim hikaye. İlle de stat yapacaksın!

Ve şöyle devam etmişti;

Bizim çocuklar Avrupa’ya gittiğinde daha stadın tünelinden sahaya çıkarken o muazzam yapıyı görünce, ‘Aman Allahım bu ne muhteşem bir stat! Biz bunları yenemeyiz…’ diyorlar.

Avrupalı da bizim statlara gelince, çıkış tünelinden kendilerini sahaya attıklarında gördükleri manzara karşısında şöyle diyorlardır; ‘yahu bunların stadı buysa biz bunları rahat yeneriz!’

Süren’in bu lafı çok doğruydu. Stat bir takımı o kadar etkiler ki anlatamam…

Kayseri’deki Kadir Has Stadını görünce bunlar aklıma geldi, gururlandım ve de tüylerim ürperdi. Çok etkilendim.

Başta Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve Kulüp Başkanı Recep Mamur’u kutluyor ve böyle bir stada ön ayak olan Hadir Has’ı da rahmet ve minnetle anıyorum.

Neden Fortis Kupası’nda Beşiktaş-Fenerbahçe finali burada oynatılmadı?

Cuk otururdu…

Böyle bir stat iftihar vesilesidir.

Bu ceza da Galatasaray’a ceza değil ödüldür!

Yok yoluna kaçan goller ve şampiyonluk

Galatasaray-Ankaragücü maçını seyrederken bir de şunu düşündüm;

Kocaeli, Hacettepe mağlubiyetleri, Fenerbahçe ve Ankaraspor beraberlikleri olmasa ya da kaybedilen 10 puandan sadece tek galibiyet çıkarılmış olsa bugün Sıvasspor 60, Galatasaray 58 puanda olacaktı!

Sıvas da İstanbul’a gelecekti…

Trabzon’un da 59 puanlık başarısını yok saymıyorum ama Galatasaray’ın ‘bu kadar da beleşten puanlar verilmez ‘ diyen taraftarının fıttırdığını görüyorum. Hele Hacettepe’ye karşı yenilgi affedilemez!

Bu yaptığım çok küçük bir hesap ama ‘kasap da hesapsız olunca’ biliyorsunuz masatın sonunu!...

Galatasaray bu kuvvetli kadrosuyla bu sene, yanlış adımlarının kurbanı olarak şampiyonluğu kaçırdığı gibi UEFA’da da zorlanmakta…

Bir tökezlese Bursa ensesinde…

Ya da çuvalla gol kaçırdığı Ankaragücü maçında bir gol yese al sana 2. Ankara bozgununu…. Malum ilkini Ankaraspor yapmıştı Ali Sami Yen’de…

Neyse…

Bir enayilik var ama…

Bir ton gol kaçtı. Mübalağa etmiyorum maç 6-0 biterdi… Şiir gibi futbol tek golde kaldıysa bunda bir enayilik yok mu?

Var ama;

Kim o enayi?

Bana kalırsa Galatasaray 12 kişi oynadı ve sahadaki o görünmez 12. oyuncu şans kapılarını kilitledi. Bu kadar da gol kaçmaz ki…

Baroş’un ki aman yarabbim!

Hele hele Baroş’un Barış’a verdiği pas, penaltıdan kolay ama Barış kaleciye nişanladı!

Ayhan yok mu o Ayhan. Kerata dinamo gibi… Makine gibi işliyor ama kafasının bir lobu sadece kendine işliyor. Çalımlarla Serkan’ın kalesinin dibine kadar girdi, Baroş’a çıkarsa lamba!... Gol boş kaleye olacak ama Ayhan hala son kalan adamı da çalımlamaya kalkınca gol ‘yok yoluna’ kaçtı!

Arda, Lincoln bunlar da gol kaçırma yarışına girince o mükemmel statta tabela tek golde kaldı.

Gol Baroş. Dakika 13

Uğursuzluk o dakikada gol atmaktaymış meğer!...

Galatasaray köprü trafiği gibi; AKICI…

Kadro güzel… Hepsi yerli yerinde, sadece Kewell kulübede… O da Bülent Hoca’nın tercihi…

Arda mükemmel akıyor…

Şiir gibi adam geçiyor… Ortadan dalıyor, kenardan süzülüyor, yandan kayıyor… Arda her tarafta. Arda insanın içine futbol olup akıyor…

Ya Lincoln;

Sular seller gibi… Arda ile bir elmanın iki yarısı bunlar.

Bu kadar mı anlaşma olur. İkisinin de ayak bilekleri birbirine ayarlı. Ver-kaçlar, rakibi atlatmalar hırsızları bile kıskandırır. Rakip futbolcu, kesin kimliğini kaybeder! Kim çaldı bilemez. Failler Arda ve Lincoln ama bu suçun kanunda yeri de yok ki!

Arda ve Lincoln’e yataklık yapanlar da var; Ayhan ve Hakan Balta… Onlar da olaya katılınca Galatasaray organize suçlar masasınca neredeyse aranır hale düşüyor. Topu rakipten çalıyorlar ve kimse şahit olamıyor. Top gözükmüyor ki… Sadece bir vals var sahada… Alkış eşliğinde dönüp duruyorlar… Helal olsun!

Ben böyle güzel paslaşmaları bir ara Brezilya Milli Takımı’nda görmüştüm. Yıllar öne; Pele, Vava, Didi, Jairzinho falan…

Dün Galatasaray’ın top gezdirmesinden büyük keyif aldım. Adnan Polat’ın yerinde olsam; Arda ve Lincoln’e ince ayar çekerim. Hayatta en büyük kazanım dua almaktır. Böyle oynayın sevaba girin derim… 30 bin kişi statta, 70 milyon kişi evlerinde size dua eder derim…

Var mı ötesi…

Ancaaak;

Yineliyorum böyle güzel paslaşmalara puan vermiyorlar. Galatasaray 10 kişi kalmış Ankaragücü’nden gol bile yiyebilirdi. Bu da işin azap tarafı!

Dikkat! Daha üç maç var.

Büyük takım girdiği pozisyonu gole çevirir ve de savunmada bu kadar çok açık vermez!

Hakem Suat Aslanboğa(n)

Garip bir hakem… İnsanın şüphelenesi geliyor… Hani Özgener Galatasaray’a ters ya!... Bilhassa mı verdi bu hakemi bu maça ve de tembihledi…

Oğlum Suat, hadi gaari soyadın gibi ‘Aslanboğan ol’ falan mı dedi acaba…

Daha maçın başı Baroş düşürülüyor, caaart sarı Baroş’a… Ortada daha fol yok yumurta yok!

Arkasından Emre Aşık’a ‘vakit geçirmekten’ bir sarı daha… Yahu be mübarek; puan almak isteyen taraf Galatasaray neden vakit geçirsin ki… Ankaragücü yenilmemeye oynayabilir ona bir puan yeter ama Galatasaray maçı kazanma sevdasında!...

Ankaragücü kalecisi Serkan Kırıntı topu 18 dışında tutuyor. İki el ve de iki ayak resmen, fotoğrafla sabit ki dışarıda… Ayrıca Serkan poz da veriyor… Hakemden ceza yok. Oynayın diyor!.... O zaman kasıt var diyorsun kararlarda…

Taa ki; Bouzid’in atılışına kadar!

Onu da atmasa taraftar homurdanacak, federasyon bir ceza daha verecek Galatasaray’a!…

Suat kardeşim çok kötü bir maç yönetti. Sonunda iki takıma da yaranamadı!

Ankaragücü zorda…

Kayseri’de, Ankaragücü’nü Cemal Aydın’ın elinden kurtardık diyen yöneticilerle konuşuyorum; çok umutlular. Kümede kalırız diyorlar.

Bu maçtan puan alamazsanız işiniz zor, dedim…

Umarım kurtulurlar ama Ankaragücü’nün son üç maçı puan açısından sıfıra yakın!

Hikmet Karaman 10 kişi kalmasına rağmen riski göze aldı, yapılması gerekenleri yaptı ve üç forvetle oynadı ama gol atamadı. Çok da kontra yedi onları da Galatasaray atamadı. Ceyhun var ama yok! M. Yılmaz yine çok dağınık. İglesias ve De Nigris umut olmaktan uzak. Rakibin dengesini bozacak çabuk adam Jaba da 62’de oyuna girince Ankaragücü etkisiz kaldı. Savunmasının da Galatasaray forvetlerini durdurması mümkün değildi…

Maç bittiğinde herkes sıkıntılıydı;

Ankaragücü düşüyor olmaktan

Galatasaray kaçırdığı puanlara yanıyor olmaktan…

Ayıp ama;

Bakıyorum herkes Beşiktaş’ın lider oluşundan bahsediyor.

Sıvas için üzülen yok!

Ayıp ama…

Sıvas’ın iki yıldır süren liderliği bitince neden herkes ona sırtını döndü?

Galiba; amacını aşan laflar da etmeyeceksin, etrafa kafa da tutmayacaksın!

Bunlar ters tepti…

Uyarıyorum;

Daha lig bitmedi… Çok önemli maçlar var. Her şey olur. Beşiktaş ilk ikiyi bozmaz.

Dikkat! Sıvas geriye düşünce panik yapıyor. İlk ikiyi bozabilir.

Galatasaray bile Trabzon’la birlikte sürpriz yapabilir…

Bursa da bir anda UEFA’ya yollanır…

En garantiler; Beşiktaş’la Fenerbahçe.

Beşiktaş; Champions League,

Fenerbahçe de Beşiktaş sayesinde UEFA…

Galatasaray da bileğine güvenecek.

Ya herru ya merru diyecek.

Herru’da; CL var…

Merru’da; LC…

Lahavle Cemaat-i saray!

Osman TANBURACI/sporx.com​

kuzay

Pesimist
evet ya son ıkı haftada ankara ve hacettepe maçlarındakı 5 puanı ekle 60 oluyorduk hayırlısı artık

HTML