gaybana ne demektir?

ersan.

New member
uzun zamandır yani taaa lise yılllarından beri zihnimin derinliklerini zorlayan bir cümledir.

onur akın adlı şarkıcının bir şarkısında sıkça kullandığı bir kelime.

bu şarkıyı çok sevmeme rağmen nereye çekersen uzayan türkçemiz sayesinde

dinlerken ve eşlik ederken huzursuzlandığım bidaha dinlemeyeceğim dediğim sözdür.

bide şarkıyı veriyim bilen vardır bilmiyen vardır.

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=EHHE8li3nNQ&feature=player_embedded
şimdi gelelim anlamına:

Gaybana ne demek?
Gaybana, karadenizde sıkça kullanılan bir kelimedir.Onur AKın�n bir şarkısıyla gündeme gelmiştir.Karadenizlilerin kullanımına göre anlamı hain, kalpak, ihanet eden, sözünde durmayan demektir.

yani siz bu şarkıyı dinlerken yanınıza gelip ayıp ediyosun kanki lafımı olur dur hemen kayiyim diyen arkadaşlarınıza lütfen bu açıklamayı yappın kalkıp kavga etmenizin anlamı yok.

ve bir kaç açıklama daha.

doğu karadeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılan, lanet olası anlamına gelen yerel kelime.

ilk duydugum ani unutamadigim kelime.. camlihemsine ilk gidisim olsa gerek, arkadasin buyukannesi biseyler soylerken (allah rahmet eylesin beni pek severdi) bana o nefis camlihemsin sivesiyle "gaybanasen evladim" dediydi.. lan tabi ki kotuye yormadim ama anlami ne diye sorana kadar bi 2-3 saniye feci tikandiydim..

kaybolasıca kelimesinden gelmektedir, doğu karadenizde bir nevi küfür olarak kullanılır.

rahmetli babaannemin canını sıkan birşey olduğunda kullandığı sözcük.genel olarak kahrolacası,lanet olası anlamında kullanılır.

çocukken annemin ne zaman canını sıksam ağzından çıkan gaybana da ander şeklindeki küfür öbeğinin ilk kelimesidir.

aslında gerçek anlamıda pek masum değil ama artık lütfen şu kelimeyi kötü amellerinize alet etmeyin :D:D:D

alıntı değildir!

derbederin

Altın Üye
gaybana yöresel kemençe sözlerinde çokca kullanılır
anlam olarak vefasız yar gibi bir anlam taşıyor

HTML