Flash bellekleri I8086 ve MC68000 mikroislemcilere baglamak

moonlife1

New member
Flash bellekler I8086 ve MC68000 mikroislemcilere nasil baglanir?

Ihtiyacim olan teorik bilgi, bu konuda bilgi alabilecegim herhangi bir link de isimi gorur. Google'da ve bircok sitede arastirdim ama bu konuda bilgi bulamadim.

antix

New member
hımm rs232 olsa nette bulabilirdin bende bilmiyorum ama doğrudan bağlayamazsın bir arayüz oluşturulması gerekir hem donanım hemde yazılım olarak çünkü işlemci bilgiyi paralel olarak alır. Usb bellekler seri iletişm için tasarlanmıştır +vcc ,gnd ,txd ,rxd olmak üzere 4 bağlantı ucu vardır . İşlemciden gönderilen veri tampon devresi ile seri bilgiye dönüştürülmeli ,bellekten gelen seri bilgi yine port üzerinden paralel bilgiye dönüştürülmeli ve işlemciye aktarılmalıdır.buna göre mantıksal 1 ve mantıksal 0 seviyelerinin bilinmesi gerekir (örn logic 1 için +5v logic 0 için -5v gibi ) birde flash belleğin romunu okuyup adresleme mantığını bilmek gerekir aynı ramdeki gibi okuma yazma yapabilmek için. biraz karışık bir konu bence önce seri iletişim için bilgi topla sonra donanım olarak nasıl bir arayüz gerekir onu araştır

moonlife1

New member
Bilgi için teşekkür ederim. Bu, hocamın dönem ödevi için bana sorduğu soru. Bu konuda birkaç sayfa ingilizce yazı bulsam bana yetecek ama çok aramama rağmen dediğin gibi işe yarar hiçbir kaynak bulamadım :001_smile:

HTML