FLAŞ: Sincan Ağır Ceza'ya Bakanlık Baskını!!!!

ali2can

New member
SİNCAN AĞIR CEZA'YA ŞOK BASKIN!!!

Adalet Bakanlığı Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakkında teftiş başlattı.

GÜL YARGILANSIN DEMİŞTİ!!! İlgili haber: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11676398.asp

Adalet Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin mahkeme dosyalarını incelediği belirtilerken teftişin kapsamı hakkında bilgi verilmedi.

Sincan Ağır Ceza mahkemesi 'Kayıp Trilyon' davası ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanabileceği yönünde karar vermişti.

KAÇMAZ: "YAPILAN TEFTİŞ NORMAL DEĞİL"

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, 3 Adalet Bakanlığı müfettişinin Sincan Adliyesi'nde teftişte bulunduğunu belirterek, “Teftiş bizimle mi ilgili bilmiyorum, şu anda inceleme devam ediyor” dedi.

Kaçmaz, rutin teftişlerini geçen yıl geçirdiklerini kaydederek, “Yapılan teftişin normal olmadığını” öne sürdü.

İzinde olduğu için Sincan Adliyesi'ndeki teftişin tam olarak kapsamını bilmediğini ifade eden Kaçmaz, “3 müfettiş inceleme yapıyor. İzinde olduğum için sebebini bilmiyorum. Olağan teftiş olup olmadığını bilmiyorum. Bizimle ilgili mi, değil mi onu da bilmiyorum” diye konuştu.

Kaçmaz, daha önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında `Sayın Öcalan` sözüne verilen takipsizlik kararının kaldırılmasına karar vermişti.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı'ndan, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında incelemeyle ilgili, “Söz konusu inceleme, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında verilen karardan önce başlatılmıştır” denildi.

Açıklamada, bugün bazı televizyon kanalları ve internet haber sitelerinde Adalet Bakanlığı müfettişlerince, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz hakkında inceleme başlatıldığı yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu hakim hakkındaki bir kısım iddialara ilişkin olarak daha önce başlatılan bir inceleme kapsamında, Adalet müfettişlerince bugün mahkemede dosya incelemesi yapılmıştır. Söz konusu inceleme, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında verilen karardan önce başlatılmıştır. Yapılan incelemenin haberlerde iddia edildiği şekilde bu kararla ve güncel olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.”

Bakanlık'tan müdahale iddialarına cevap: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12173643.asp?gid=229

YARSAV BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU'NDAN KINAMA

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması yönünde karar veren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Adalet Bakanlığı müfettişlerince soruşturulmasını kınayarak Adalet Bakanlığı’nı hukuka davet etti.

Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın “objektiflikten uzak, yargı üzerinde baskı oluşturan bu uygulamalarını” şiddetle kınadığını bildirerek, “12 Eylül Anayasası’nın Adalet Bakanlığı’na yargı bağımsızlığına aykırı olarak tanıdığı yetkiler, yargı üzerinde 12 Eylül döneminde bile bu denli baskı oluşturma, sindirme amaçlı kullanılmamıştır. Hukuk devleti ciddi baskı, açık ve yakın bir tehlike içerisindedir” dedi.

Eminağaoğlu, açıklamasında Adalet Bakanlığı’nın, yargıya siyasi bakış sergilemediğini, beklentileriyle örtüşmeyen yargıç ve savcıları, mahkemeleri etki altına almaya çalıştığını savunarak “Yetkilerini, belirli olaylara yönelik başvurularda kullanmaktan ısrarla uzak duran Bakanlık, beklentilerine uygun olmayan karar ve işlemler söz konusu olduğunda ise hukuk dışı olarak kullanmaktan geri durmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi bu kapsamda üç müfettiş tarafından incelemeye alındığını kaydeden Eminağaoğlu, mahkeme personelinin adliyeden çıkışının da engellendiğini bildirdi.

Eminağaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yargı, baskı altına alınamaz. Bu çabalar nafile uğraşlardır. Hiçbir güç yargı organlarını, yargıç ve savcıları kendi hizasına çekemez, hukukun üstünlüğünden uzaklaştıramaz.

Adalet Bakanlığı'nın bu uygulamaları, HSYK kararına bile konu olmuş, HSYK, tarihe not düşen en ağır uyarıyı Adalet Bakanlığı’na yaparak, hukukun üstünlüğü, etkinliği ve hukuk içinde hareket edilmesi gerektiğini karar altına almak durumunda kalmıştır. Adalet Bakanlığını hukuka davet ediyoruz.”

Eminağaoğlu, süreçle ilgili olarak 31 Temmuz Cuma günü saat 13.00’te Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nde basına ayrıca açıklama yapılacağını da açıkladı.

KAYNAK​

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12173863.asp?gid=229

ÖZÜR DİLERİM YANLIŞ YERE AÇMIŞIM POLİTİKA BÖLÜMÜNE AÇMAM GEREKİYORDU ŞİMDİ AÇTIM ORAYA BU KONUNUN SİLİNMESİNİ TALEP EDİYORUM!!!

HTML