Fişek Bilgisi Yardım!

ßy_K0M!S€R

New member
S.a arkadaşlar
Ben 14 yaşında ava yeni başlayan bir avcıyım.Ben Yaz tatillerinde ava
çıkıyorum.Genellikle kuş avları(Yeşilbaş,üveyik,tahtalı güvercin,alabak,karatavuk,cuptal
sakarca,saddam vs..Kuşlar avlıyorum.Bazen tavşana felanda gidiyorum.Fakat iyi bir fişek bilgim yok.Sizlerden yardım istiyorum.​

Tüfeklerim;
1-)Huğlu Süperpoze(12 numara)
2-)Pieper bayard(16 numara)
3-)Safir T-14(Alcam)

Yukarıdaki bilgilere göre bana en uygun fişekler kaç numara,hangi marka,kaç gram olmalıdır?
Kamil YAZGAN
Saygılarımla

skoccan

New member
merhaba,av sezonu kapandı ama ağustos ortasına kadar avlara göre fişek bilginizin süper olabileceğine eminim,avcı olmak içten gelsede usta avcı büyüklerimizle uzun sobetler ve sıkça onlarla ava giderek öğrenilir,her avcı avlandığı bölgenin coğrafi durumuna göre fişek kullanır(atış mesafesi,hava sıcaklığı,görüş,vb.) mesela ben üveyik avında 28gr-7,5 no trap fişeği'nden çok iyi verim aldım,bıldırcında,28gr-9,5 no skeet fişeğinden iyi sonuç aldım,atıcılık sporu ilede uğraştığım zaman tesadüf elimde bulunan fişekleri kullandım ve bu karara vardım,sende deneyimli arkadaşlar ile görüşlerini paylaşırsan çok daha fazla ve detaylı bilgiler edinebilirsin,şimdiden rastgele.

atakan025

New member
suan av mevsimi kapalı oldugu üzgünüm fişek alsan bile işine yaramaz hayvanların üreme zamanıda.. ve vişege gelince bana kalırsa bunu deneyerek anlaman lazım benim bildigim tüfekler mermiyi seciyor yani.. her av hyvanında fişek numarası degişiyor mesela agustos aylarında bıldırcın avı başlar bu ve buna benzer ucarı avında daha cok 5- tercihen daha cok 6-7-8 numaralı fişekler kullanılıyor tavsandada 3-4 tercih ediliyor gerci alanıncografi yapısıda etkili oluyorda mesela sık calılık alansa 3-4 tercih edilmez sacmanın cabuk dagılması lazım gramaja gelincede sahsen ben 34 gr kullanıyorum otamatik oldugu için özelliklede kısın sovuklarda 34 idaal oluyor bunlar bnim fikrim umarım kısa bilgiler işine yarar iyi avlar

kenan usta

New member
canim ciyerim 14 yasinda uveyik yesilbastan bahsediyon

sana tavsiyem av sezonu aciksin birtane guzel teksacma yani havali tufek bul onunla av sezonu acilinca avlan ufak tefek

ne yapacan fisegi tehlikeli biz avcilarda ole basladik

askere git sonra buyutursun av maceralarini

temelden baslamak lazim iyi bir avci olmak icin

HTML