Fatih Sultan Mehmet ile bir Yahudi

ER-RAHMAN

New member
Hazret-i padişah Fatih Sultan Mehmet Han Zamanında Yapılacak bir camii inşaatı için bir yerde uygun görülen araziyi istimlak eder.Ve Fermanı da Mühürleyerek istimlak kararını Tasdikler.fakat bu arazinin sahibi bir Yahudi'dir.Bu olay üzerine istimlak kararını kendine yediremeyen Yahudi kadıya giderek koca padişahı şikayet eder.Kadı padişahın huzuruna çıkarır.Her iki tarafı dinledikten sonra kadı kararını açıklar.
''Padişahın Mühür vurduğu sağ eli kesilecek''
Fatih sultan Mehmet karara Tepkisiz kalıp bir tek cümlesine bile karşı gelmemiştir.
Bu karar üzerine Yahudi ''yahu koskoca padişahın elini kesecekler ve bunu sadece benim arazim istimlak edildi diye yapacaklar''diye düşünerek kararından vazgeçer.Kadı Fatih Sultan Mehmet'e dönerek ''eğer padişahlığına Güvenipte benim kararıma karşı gelseydin şu gördüğün Topuzla senin Kafanı ezer seni oracıkta Öldürürdüm''der.Kadının bu cümlelerine istinaden koca Sultan Fatih'te ''Eğer ki Sende benim padişahlığıma aldanıp Farklı bir karar verseydin bende senin kafanı kılıcımla koparırdım''der.
Yahudi'ye Gelince....
Bu adalet sistemine ve bu kadar insanlığa yüreği ne kadar haz etmiştir ki o karar verildikten sonra şikayetini geri alır ve müslümanlığı kabul ederek o anda şehadet eder.

osmanlı tarihi

HTML