FAT 32 mi? YOKSA NTFS mi?

as12asdf

New member
Merhaba
1-win xp için fat 32 mi daha iyi olur ntfs mi?
2-fat32 ve ntfs dosya sistemlerindeki fark ne?
3-win xp yi fat 32 formatında kursak performans bakımından azalma olurmu?

bu sorularıma cevap verirseniz memnun olurum şimdiden herkese teşekkür...

sanane

New member
windows xp icin ntfs daha uygun

ntfs :daha hizli daha guvenli ve bircok iyi tarafi var

FirstSoldier

New member
hdd de kullandıgın alan buyuklugune gore degisir.
su anda en cok 40-80gb lik hhd ler kullanılıyor ve ntfs turu oneriliyor.
cunku fat32 de mesela 1 not defteri actın ve icine sadece A yazdın o bile 1kb yer kaplarken ntfs de daha ayrıntılı oldugundan daha az yer kapladıgını goreceksin.
daha duzenlidir.
ama ben herseye ragmen fat32 kullanıyorum. cunku bilgisayarıma Ghost kurdum ve Dos ta ntfs yi gormuyor.
karar senin. benim gibi porgramlar kullanmayacaksan ntfs yap derim.

rune

Os Doctor
FAT Diskler NTFS’e Nasıl Dönüştürülmelimi?

Her birinin yararlarını ve kısıtlamalarını anlamalısınız.

Gereksinimlerinize uzun vadede en çok uyan dosya sistemini seçin.

Bir FAT ya da FAT32 birimini biçimlendirmeye gerek kalmadan NTFS birimine dönüştürebilirsiniz, yine de dönüştürme işleminden önce verilerinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Not: Bazı eski programlar NTFS biriminde çalışmayabilir, bu nedenle dönüştürmeden önce yazılımınızın geçerli gereksinimlerini araştırmalısınız.

NTFS, FAT ve FAT32 Arasında Seçim Yapmak

Windows XP çalıştırılan bir bilgisayarda disk bölümleri için üç dosya sisteminden birini seçebilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Önerilen dosya sistemi NTFS’dir, çünkü FAT ya da FAT32’den daha güçlüdür ve Active Directory ile diğer önemli güvenlik özelliklerine ev sahipliği yapmak için gereken özellikleri içerir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca dosya sistemi olarak NTFS seçtiğinizde kullanabilirsiniz.

oNuR!

Banned
rune' Alıntı:
FAT Diskler NTFS’e Nasıl Dönüştürülmelimi?

Her birinin yararlarını ve kısıtlamalarını anlamalısınız.

Gereksinimlerinize uzun vadede en çok uyan dosya sistemini seçin.

Bir FAT ya da FAT32 birimini biçimlendirmeye gerek kalmadan NTFS birimine dönüştürebilirsiniz, yine de dönüştürme işleminden önce verilerinizi yedeklemek iyi bir fikirdir.

Not: Bazı eski programlar NTFS biriminde çalışmayabilir, bu nedenle dönüştürmeden önce yazılımınızın geçerli gereksinimlerini araştırmalısınız.

NTFS, FAT ve FAT32 Arasında Seçim Yapmak

Windows XP çalıştırılan bir bilgisayarda disk bölümleri için üç dosya sisteminden birini seçebilirsiniz: NTFS, FAT ve FAT32. Önerilen dosya sistemi NTFS’dir, çünkü FAT ya da FAT32’den daha güçlüdür ve Active Directory ile diğer önemli güvenlik özelliklerine ev sahipliği yapmak için gereken özellikleri içerir. Active Directory ve etki alanı tabanlı güvenlik gibi özellikleri yalnızca dosya sistemi olarak NTFS seçtiğinizde kullanabilirsiniz.

güsel anlatmışsın saol :clap:

Logan

WOLVERINE
rune arkadaş çok güzel bir şekilde açıklamış...ama dikkat etmen gereken birşey de ntfs dos da görülmez...ihtiyaçlarını göz önünde bunuldur...

BEYAZÜLKE

New member
arkadaşların çoğu gerekli bilgileri vermiş.sadece küçük eklentilerim olacak.

fat ile xp kuramazsınız.fat32 veya NTFS (new tecnology File System)yani yeni teknoloji dosya sistemi adındanda anlaşılacağı üzere bir çok artı getiriyor.eğer kapasite ve performanssa aradığın kesinlikle NTFS derim.cluster yapısında "a" yazdığınızda fat 128 bit,fat 32 de 64 NTFS te ise sadece 24 bit alan kullanılır.ayrıca cript etme özelliği açısındanda artısı vardır..bed sektörleri otomatik algılar.ileri derecede security sunar.ve güvenlik ayarları yapılabiliniyor.

ama aynı diskte iki işletim sistemi kurulacaksa fat 32 olmalı.

fat 'sistemden ntfs e dönüştürmek için "convert" komutu kullanılır.

son birşey fat 32 den ntfs dönüşüm mümkünken ntfs 'ten fat'a dönüşüm mümkün değildir.

sevgiyle kalın

HTML