Ey TÜrk Mİlletİ

buzgibi01

New member
Ey TÜRK Milleti!
Ben ki Tanrı’nın izniyle tahta oturmuş TÜRK; Bilge Kağan.Sözümü sonuna kadar dinle!Önce kardeşlerin,çocukların.Sonra bütün soyun.Güneydeki Şadlar,Akalar.Kuzeydeki Tarkanlar,Buyruk Beyler.Otuz Tatar,Dokuz Oğuz Beyleri.Milletim;Bu sözlerimi iyice işit,iyice dinle!
Üstte mavi gök,Altta Kara Yer yaratıldığında ikisi arasında insanoğlu yaratılmış.Ve insanoğlu üstünde de Atalarım Bumin Kağan,İstemi Kağan hükümdar olmuş.TÜRK Milleti’nin ilini tutmuş,töresini düzenlemişler.Ordu yürütüp dört bir yandaki başlıya baş eğdirip;dizliye diz çöktürmüşler.Çin milleti ile komşu olmuşlar.
Altını,gümüşü ve ipekliyi sıkıntısızca veren Çinli’nin sözü tatlı,ipeklisi yumuşak imiş.Bunlarla uzak kavimleri kendisine yaklaştırıp sonra kötülük edermiş.Bilge kişiyi,yiğit kişiyi sevmez,yürütmezmiş.
TÜRK Milleti!Varlığa,tokluğa ve rahata alışıksın.Böyle olduğu için boş ve tatlı sözlere kanıp Kağan’ının Bey’inin sözünü dinlemeden her yere gittin.Aldandın,aldatıldın.Böyle olunca oralarda hep mahvoldun.İtaatsizliğin yüzünden seni kalkındırmış Kağan’ına ve ili’ne kendin kötülük getirdin;kendin yanıldın.İyice düşün!
Silahlılar gelip seni nasıl dağıttı?Mızraklılar gelip seni nasıl sürdüler.Mukaddes Ötüken ormanı’nın milleti.Dağıldın!Doğuya giden gitti;Batıya giden bitti.Gittiğin yerde kanın su gibi aktı,kemiğin dağ gibi yığıldı.Bey olacak erkek evladın köle,hanım olacak kız evladın cariye oldu.Kocamışlara,Bilgelere itaatsizliğin yüzünden.!
Tahta oturduğumda şuraya buraya dağılmış olan milletim ölüp biterek;yaya ve çıplak olarak geri geldi.Milletimin Adı Yok Olmasın,Töre Yok Olmasın diye gündüz oturmadım,gece uyumadım.Gözden yaş gelse önleyerek,gönülden çığlık gelse geri çevirerek düşündüm.İyice düşündüm.Milletimi kalkındırayım,besleyeyim diye Kuzeye ,Güneye ve Doğuya on iki büyük sefer yaptım.
SAVAŞTIM.Ondan sonra;Tanrı bağışlasın,talihim ve kısmetim var olduğu için Ötüken’i il tuttum.Açları doyurdum,çıplakları giydirdim.Yoksul Milleti zengin kıldım.Az Milleti çoğalttım.Artık kötülük yok!Ve TÜRK Kağanı Mukaddes Ötüken Ormanında oturdukça ülkede sıkıntı olmayacak,Töre yaşayacak! TÜRK,Oğuz Beyleri,Milletim.İşitin;Üstte gök basmasa,altta yer delinmese senin ilini ve töreni kim bozabilir?

Ey TÜRK;Titre ve kendine dön.

ALINTI

HTML