.exe uzantılı dosyalar winrar ile ilişkilendirilmiş

baykep

New member
.exe uzantılı bir arşiv dosyasını Vistada birlikte aç diyerek winrar ile ilişkilendirdim. Bu sırada bu tür dosyaları daima bu programla aç seçeneğinin seçili olduğunun farkına varmayarak tamam dedim. o dosya winrar ile açıldı. ama bundan sonrası tam bir facia. bütün program dosyaları .exe uzantılı olduğu için programlar çalışmıyor. Dosya arşivi tanınamadı diyor. Bu ilişkilendirmeyi nasıl kaldırabilir veya değiştirebilirim. regedit çalışmıyor, sistem geri yükleme çalışmıyor, vista yeniden başlatınca başlangıçta yüklenenecek olan hiçbir program çalışmıyor. winrarın adını değiştirdim hata mesajı Uygulama bulunamadı şeklinde çıkmaya başladı yani winrarı arıyor. Klasör seçenekleri açılıyor ama orada XP de olduğu gibi klasör seçenekleri çıkmıyor. exe uzantılı dosyaları birlikte aç diyebiliyorum ama neyle açmam lazım program seç diyor. kayıt defterinde yapılan bu değişikliğ .reg uzantılı bir dosya ile düzeltebiliriz ama neredeki hangi kaydı düzelteceğimizi bilemiyorum. Bu yüzden vistayı yeniden kurmak zorunda kalmak istemiyorum çok zaman harcadım. yardımlarınızı bekliyorum

Boschwer

M€SHGUL
CÖZMEYE calisalim
1-bilgisayarini dell tusundan F8 YARDIMIYLA( farkli olabiliyor) güvenli modusda acmaya CALIS
2-GÜVENLI MOD DAY KEN SECENEKLERDEN komut modunda biligsayari acmasini ENTER LE
3-Regedit (Regedit.exe) YAZ kayit dosyalarinina olasmaya calis.
4-[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\FileExts\.exe\UserChoice]
"Progid"="Applications\\WinRAR.exe UZANTI ya ulas
5-FAREnin sag tusuyla .exe !!PENCERESINDE degistirmek icin TÜM HAKLARA SAHIP en üst yetkiyi etkin kil
6-TEKRAR .exe uzantili DOSYA yi TAMAEN kayitlardan tüm yetkileri almis olarak sil,
7-BILGISAYARIni normal KAPATIP tekar ac.dosya VS; ISTEDIGIN PROGRAMLARI KLASÖRÜNDE YÖNLENDIREREK TANIT (HALA TANIMIYORSA ) umarim ISE YARAR isin PÜFF NOKTASI güvenli mod penceresindeyken KOMUT GIRDISIYLE biligisayari acabilmek;; LAKIN yeniden vista yüklemek HERSEY DRIVER LER bir OLD VISTA KLASÖRÜNDE DURUYORSA SORUN OLMADAN CEKINMEDEN 30 DAKIKADA YÜKLERSIN herhengi bir resim dosya muzik vs,dosyalarin ZARAR GÖRMEZ sadece ÜZERINE ÖNCEDEN yeni HARDDISK E ayirip yaklasik 30-40 gb LIK ORAYA yüklersin ..imarim isini cözmek adina bir adim ATMIS SAYARSIN..IYI FORUMLAR

baykep

New member
winrar portable sürümü idi. winrarın adını değiştirdim ve daha önce .exe uzantıları açmaya çalıştığında arşiv tanınamıyor veya hatalı diyordu. sonra program bulunamıyor dedi. regcue ile registry de temizlik yaptım. (regcue programını .exe uzantısını .com yaparak çalıştırdım) şimdi programları açarken bu dosya hiçbir programla ilişkilendirilmemiş diyor. regedit çalışmıyor. uzantısını .com yapsamda çalışmıyor. erişebilsem ilgili anahtarlardaki ayarları değiştirebiliriz. Ancak .reg uzantılı bir dosya oluşturarak kodları otomatik yazdırabiliriz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe]
@="exefile"
"Content Type"="application/x-msdownload"

[HKEY_CLASSES_ROOT\.exe\PersistentHandler]
@="{098f2470-bae0-11cd-b579-08002b30bfeb}"

bu kodları gönderdi ama bununla olmadı sanırım başka anahtarlardada değişiklik istiyor. Eğer bu kodları geliştirebilirsek düzelir sanırım. Bu arada batandiken arkadaşımın söylediğini yapmaya çalışacağım.

MMARJINALL

DeepHeLL GuArD
yaww üstadım vista dvd ni tak boot et sistem, yükle seçeneğinin olduğu renkli mavi pencerenin altında sistemini kurtar var oradan kurtarsana sitemi

baykep

New member
sevgili mmarjinal 2 adet işletim sistemi var XP ve Vista. Onar seçeneğinde bunlardan birinin zarar görmesini istemiyorum üstelik onardıktan sonra bazı programlarda sorun yaşayacaksam yeniden kurarım ondan iyi. sonra SP1 yüklü onarmadan sonra oda gidebilir. falan filan ama çözeceği ve çözümüde herkesle paylaşacağım. Güvenli kip komut sisteminde regedit çalıştı şimdi bozuk anahtarları düzeltmeye çalışıyorum. winrarla ilişkilendirilmiş "Progid"="Applications\\WinRAR.exe kısmını silmek istedim sildirmedi. 5-FAREnin sag tusuyla .exe !!PENCERESINDE degistirmek icin TÜM HAKLARA SAHIP en üst yetkiyi etkin kil. Şimdi bunu yapmaya çalışacağım ama sağ tuşta böyle bir seçenek görmedim bir daha deneyeceğim.

ve TOMBALA

Sevgili batandiken senin önerdiğin şekilde sorun tamamen çözüldü.
1. Windowsu F8 tuşu ile Güvenli Modda Komut sisteminde başlattım.
2. Windows\regedit.exe komutu ile kayıt defteri düzenleyicisini açtım.
3. [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\FileExts\.exe\UserChoice]
"Progid"="Applications\WinRAR.exe vardı dediğin gibi UserChoice anahtarını komple sildim (bunun için sağ tuş-izinler-adminisrator seçtim)
4. OpenWithList içerisinde bulunan varsayılan dışındaki ikili değerleride sildim. Dolayısıyle Kayıt defterindeki bu komutlar orjinaline uygun oldu.

bilgisayarrı yeniden başlattığımda bütün programlar yüklendi.

bu arada başka sitelerden öğrendiğim bir şeyide paylaşmak istiyorum. Eğer yeni bir kullanıcı tanımlarsanız (Bu kullanıcıya administrator yetkiside verebilirsiniz) ve bu kullanıcı ile giriş yaparsanız Kayıt defterindeki bu bozulmuş ayarlar düzgün şekilde geliyor. yani işin doğrusu dosya uzantılarını ilişkilendirilmesi kullanıcı tanımlı bir ayar olduğundan yeni kullanıcıda bu ayarlar kaldırılmış olarak geliyor.

Birçok arkadaşımız yeniden kur, onar, formatla gibi öneriler sunuyor. Bunları biliyoruz ama ben mecbur kalmadıkça bu yollara başvurmuyorum. Vistaya yeni geçtim. XPde yıllarca çalıştım ve inanırmısınız bir kere bile format atmadım. Çökmüş sistemleri bile kurtarmanın yollarını buldum. tabi bu arada sayısız özellikler öğreniyorsunuz ve bunlarıda paylaşmanın zevkine varıyorsunuz. Yeni kullanıcı ile sorun kısmen çözüldü ama onda bile sayısız ayarları yeniden yapmak zorundasınız. Birde bende sorunu çözme inadı var ve sorun çözülünceye kadar bazen sabahlara kadar uykusz kalıyorum ama sonunda başarmanın zevkine varıyorsunuz. tabi siz sevgili forum dostları sayesinde.

konuyla ilgilenen herkese teşekkürler

Boschwer

M€SHGUL
zoru cogu kisiler basarabilir Lakin MÜHIM OLAN IMKANSIZI BASARMAKDIR..BIRAZ ZAMAN ALSA DA yine galip geldi !!!

:hhmanD :hhmanD :hhmanD :hhmanD

kardes..iyi forumlar <vista iyidr iyi :) kim e derse desin

HTML