Evlerde dijital takvim dönemi!

kent55

Moderatör
Katılım
23 May 2008
Mesajlar
31,409
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
ѕαмѕυηѕρσя


690280_detay.jpg


Konya'da faaliyet gösteren bir firma camilerin duvarlarını süsleyen dijital takvimleri evlerde kullanılabilecek şekilde tasarlayarak müşterilerinin beğenisine sundu.

Bulunulan yerin enlem ve boylam bilgilerinin girilmesiyle 2100 yılına kadar ayarlı olan dijital takvimler Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde büyük ilgi görüyor.

Odesan Bilişim ve Elektronik yetkilisi Seyfi Gön, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılından bu yana bilişim ve elektronik alanında faaliyet gösterdiklerini belirtti.

İlk olarak cami duvarlarının vazgeçilmezleri olan dijital takvimlerin üretimini yaptıklarını ifade eden Gön, müşterilerden gelen talep üzerine camilerde kullanılan dijital takvimleri daha ekonomik ve işlevsel olarak evler için ürettiklerini söyledi.

Evler için tasarlanan dijital takvimlerin camilerde kullanılan tiplerle aynı şekilde çalıştığını anlatan Gön, dijital takvim ile saat kurmanın, saati namaz vakitlerine göre ayarlamanın sona ereceğini bildirdi.

Namaz vakitlerinin yaşanılan ile ait plaka kodunun girilmesiyle görüntülenebileceğini vurgulayan Gön, şunları kaydetti:

''Takvimimiz Diyanet İşleri Başkanlığının namaz vakitlerine uygun bir şekilde hazırlandı. Vakit girdiği zaman dijital ekran 1 dakika boyunca yanıp söner ve ezan okuyarak vaktin girdiğini belirtir. İsteğe göre güneşin doğma ve sabah vakti dönüşümlü olarak gösterilebilir. Düşük miktarda güç tüketen cihaz 220 V elektrik ile çalışıyor. Cihaz günlük yaklaşık 100 V elektrik harcıyor. Bu çok küçük bir rakam. Elektrik kesilmesi anında ayarların kaybolmaması ve cihazın çalışmaya devam edebilmesi için pil desteği mevcut. Ayrıca takvim üzerinde ısı göstergesi var. Takvimler bulunulan yerin enlem ve boylamı girildiği takdirde nerede olursanız olun kullanabileceğiniz özellikte üretildi. Şu an biz 2100 yılına kadar bir yazılım hazırladık. Bunu daha da yükseltebiliriz.''

EN ÇOK İLGİ AVRUPA'DAN
Gön, evlere yönelik tasarlanan dijital takvimlerden yıllık 10 bin adet ürettiklerini, üretimin büyük bir bölümünü bayiler aracılığıyla başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine gönderdiklerini ifade etti.

Takvimlere Türkiye'nin dışında Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Gön, ''Dijital takvimin namaz vakitlerinde ezan okuyabiliyor. Takvimin ezan okuması Almanya, Belçika, Fransa, Avusturya gibi ülkelerde yaşayan Müslümanların takvimi tercih etmelerindeki en büyük etken. Avrupa'da ve dünyanın değişik yerlerinde kalan Müslümanlar her zaman ezan sesini duyamayabiliyor. Takvimin her vakitte ezan okuması önemli bir tercih sebebi'' diye konuştu.

Gön, evde kullanılacak olan dijital takvimin fiyatının 150 lira, camilerde kullanılan takvimlerin ise 250 ile 275 liradan satıldığını sözlerine ekledi. 
Moderatör tarafında düzenlendi:

oceanborn

Üye
Katılım
30 Tem 2007
Mesajlar
1,223
Tepkime puanı
0
Puanları
36
kıçımızı dijitale silecez yakında
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

goffee

Üye
Katılım
5 Haz 2009
Mesajlar
572
Tepkime puanı
0
Puanları
16
günü otomatik olarak kendisi atlıyorsa yaşlılar için iyi olabilir.
ev sahibimiz takvimi takip edemeyip bana yoldurmuştu.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst