Etkileme Sanatı İkna Kabiliyeti(tanışmalarda)

Raxi

New member
Arkadaşlar bu konudaki bilgilerimi paylaşmak istedim.Öncelikle bir kişiyle tanışmak için o kişiyle iletişim kurmalısınız...
İnsanlar kesin kararları her zaman bilinçdışlarıyla alırlar.yani bilincimiz yalnızca alınmış olan kesin kararları korur.Bu nedenle bir kişiyle tanışıp tanışmayacağımızada bilinçdışımız o kişiyi gördüğümüz ilk 4saniye içinde karar verir ve ilk izlenimini alır.İlk izlenim çok önemlidir çünkü insanlar her zaman ya son yaptıkları işle ya da ilk bıraktıkları izlenimlerle hatırlanırlar.Genelde görüntü açısından çekici olan insanlar her zaman ilk izlenimde "evet" diye bir fikir oluştururlar.1986 yılında Zig Ziglar'ın yaptığı bir araştırmada İngiltere deki üniversite öğretmenlerinin birçoğunun farkında olmadan çekici olan öğrencilere(erkek ya da bayan) daha yüksek notlar verildiğini göstermekte.Yani insan beyni daha ilk doğduğu andan itibaren güzel olana bakmaya programlanmıştır.Pekala eğer çekiciyseniz ilk izlenim ve ilk 4 saniye için oldukça şanslı sayılabilirsiniz.Peki ya çekici değilseniz...İşte bu noktada insanların ikna kabiliyetleri devreye girer; ve ilk izlenimde kişi kendini karşısındakinin bilinçdışına kabul ettirmeye çalışır.
İlk 4 saniyeyi artık geçtik.(Başarılı ya da başarısız) ya sonrası... İşte bu noktada erkeklerin %91 i bayanların vücut hatlarına bakar.Bayanların da %87 si erkeklerin yüzüne ve bakımlı olup olmadıklarına bakar.Yani eğer bir bayanla tanışıyorsanız mutlaka hafif ve güzel bir kokuyla kokup, kendinize biraz olsun güvenli, biraz da bakımlı olarak karşısına çıkmalısınız.
Artık bu aşamaları geçtik ve geldik en önemli bölüme...İnsanlarında tıpkı hayvanlar gibi belirli bir bölgeleri vardır(Bu 60 cm ila 120 cm arası değişir)Eğer bir kişiye ilk seferde bu mesafeden de yakına yaklaşırsanız, o zaman kişi hem şaşırır hem de size karşı antipati duyar.Bu çok büyük bir eksi yaratır.Ayrıca dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı daha yazıp knuyu bitirmek istiyorum:
1-)İletişimde ikna edici olmak istiyorsanız liderliği ele alın.(Bunun için ilk önce nefes almalarınızı sonra da oturuş biçimlerinizi aynı yapmalısınız.)
2-)Karşınızdaki kişiyle konuşurken aranızda ortak bir nokta bulmalısınız.
3-)Karşınızdaki kişiye (fazla abartmadan) iltifat etmelisiniz.
4-)Çevre koşullarını iyi ayarlamalısınız.Misal:Evlilik teklifleri neden genelde akşam yemeklerinde yapılır...Çünkü insanların farklı ortamlarda bilinçdışları şaşkına döndüğü için çabuk karar vermek zorunda kalırlar...
5-)Karşınızdaki kişi eğer hızlı konuşuyorsa onun gibi hızlı;yavaş konuşuyorsa onun gibi yavaş konuşup ayak uydurmalısınız

Aslında bu konuda %100 işe yarayan birtakım bilgiler daha var.Daha fazlası için Kevin Hoogan ın "İstediğiniz kişiye 8 dakikada nasıl evet dedirtirsiniz?" kitabını tavsiye ederim...

Bu yazdığım bilgiler ismini vermiş olduğum kitapta mevcuttur.(Fazlasıyla hem de, bunlar yalnızca ufak detaylar)

bluedepth

New member
eline sağlık kardeş,davranırken farkında olmadan yaptığımız bir sürü şey var aslında.güzel paylaşım...

Mephisto

R€B€L
eline saglık kıtabın ısmını duymustumda sacma oldugunuda duydum aynı zamanda bakmak lazım =)

bıde tabı bunu cok ıyı uygulayan gaspcılar falan vardır :p adam yanına gelır cuzdanını telefonunu neyın varsa cıdden 8 dkda baglayıverır, sadece cenesıyle =) onlardamı bunu okumuslar mı kı dıcem =)

Gercektende ıknanın etkılemenın yerı buyuk.Tıp olarak pozıtıf enerjı almanın vermenın yanında sadece ıletısımle etkıleme yolunun dahada cok ıse aradıgına sahıdım cevremdekı kısılerden.

Raxi

New member
teşekkürler arkadaşlar yorumlar için.Gerçekten ikna etme yoluyla insanları etkileyebilmek çok önemli birşey.Ben bu kitabı okuduktan sonra hayatım değişti diyebilirim...özellikle 11. bölümü inanılmaz bilgiler veriyor benden söylemesi, tekrardan teşekkürler yorumlarınız için.

cayelinden

New member
Gercekten cok guzel bir paylasim, ve ayni zamanda bu yasadigimiz dunyada bu konu gercekten cok onemli cunki insanlar birbirlerini anlayamiyor nedeni ise cogunlukla anlamak istemedikleri icin duvar orup konusmaya calisirlar ve tabi birbirini anlamak bihayle zorlasir.
Ama benim de eklemek istedigim su:

Bir insan sizi anlamamak icin israrliysa yandin kardesim hihi
Bu durumda yapilacak en iyi is o kisiden uzaklasmakdir, CARE YOK
Onemle altini cizdigim husus Anlamak istemek ve anlamak istememek, bazi insanlar sen ne dersen de o anlamak istedigi gibi anlar Allah cumlemizi boyle insanlardan korusun...

Raxi

New member
:clap cayelinden kardeşim haklısın...gerçektende bir kişi eğer bilinçdışından bir diğer kişiye hayır dediyse ve diğer kişide ikna etme yollarını bilmiyorsa dediklerin çok doğru kardeşim:clapve tabiiki bilincimiz bilinçdışımızın kararlarını koruduğu içinde bilincimiz inat eder:Dteşekkürler yorumun için

Aysar

New member
ikna edici kisilerdenim ama nedense hic anlayamadim sanki insanlara cok antipatik biriyim gibime geliyor .. neden kaynaklandigini bilmiyorum ... bi bilsem :) aahhh aahhh ..

gench_ozma

New member
bu kitabı okulda okurken kaybettim ve bi daha bulamadım ama kesinlikle faydalı olacağına inanıyorum hatırlattığn için teşekkürler

HTML