Etabs ve Sap2000 hakkında

filo4132

New member
Bu programlarda incelediğim kadarı ile Türk standartları mevcut değil (TS500 veya TS648 gibi) Öyleyse yaptığımız bir projenin çözümünü hangi standartta çözmemiz bizi bu yönetmeliklere yaklaştırır.Veya farklı bir yönetmelikle çözülen bir projenin Türkiyede kabul edilebilirliği varmıdır.

Yorumlarınızı bekliyorum.

filo4132

New member
Hangi katsayılarda değişiklik yapılıyor
Bu konudada bizi bilgilendirseydiniz daha çok makbule geçerdi

sprcivil

New member
Betonarme ACI ile ilgili kısım sap manuellerinde var. Eğer ACI yönetmeliği manuelinin türkçesini bulabilirseniz orada tek tek anlatıyor hangi katsayının ne olacağını. Ama benim önerim betonarme bir yapı ise Etabs i kullanmanız. Daha kolay bir şekilde sonuca ulaşabillirsiniz.

ASD de ise;

ASD 89 yönetmeliği seçildikten sonra;

elemanlarınızı seçip design/Steel Frame design/ View-Revise Overwrites tan

Steel Frame Design Overwrite for AISC-ASD89 kutucuğu açılıp 25(fy),26(fa),28(fb3) ve 29(fb2) nolu satırlara kullandığınız elemanın teknik özelliklerini girerseniz Ts ye uyumlu hale gelir. Tabi işlem bu kadar ile bitmiyor. Tasarımını yapacağınız elemana göre yada sizin sizteminizin çalışma prensibine göre 18(Major),19(Major,LTB),20(Kmajor),21(Kminor) nolu satırlarda da oynama yapmanız gerekebilir.

Kısaca özetlemeye çalıştım ama tahmin edersiniz ki bundan çok daha fazlası mevcut. Açılan pencerede satırların üzerine geldiğinizde sağ tarafta o satırın ne için kullanıldığı detaylı bir şekilde anlatılmış. ASD89 üzerinde biraz çalışıp SAP ın design kısmını biraz karıştırırsanız (F1 tuşu çok işinize yarayabilir.) bir de belli bir süre yaptığınız projeleri hem el ile hem de sap ile tasarlarsanız sonunda doğru bir şekilde SAP2000 e tasarım yaptırmayı kavramış olursunuz.

filo4132

New member
Asd 89 un türkçesini buldum ve biraz inceledim
sen fy ve fa yı elemanı seçip elimizle düzeltmeliyiz demişsin
örneğin st37 çeliği için
fu=3700 kğ/cm2 ise
fy=2400 kğ/cm2 ise
Asd 89 a göre program fy değerini 0,6 ile çarpıp fa yı otomatik olarak 1440 buluyorki bu değer ts648 e tam uyuyor
fb3 ve fb2 değerleri profilin zayıf ve kuvvetli eksanindeki stressler içinde durum aynı gibi
sonuç olarak malzemeyi tanımlarken girdiğimiz fy ve fu yeterrli oluyor gibi
soru:tesğitim doğrumu?

sprcivil

New member
Olabilir. Basit bi kiriş ve kolonlu sistem modelleyip analiz ettirir ve elle de aynı sonuçları yakalarsan doğrudur.

filo4132

New member
sap 2000 v11 de diğerlerinden farklı olarak yeni bir material tarifinde(add new material) ek olarak effective yield stress Fye ve Fue değerleri istiyor bir çok çelik kitabı karıştırdım ama bu değerleri bulamadım bu değerleri çelik sınıflarına göre gösteren bir tabloyu nerede bulabilirim
yardımlarınızı bekliyorum

HTML