eski türklere göre dünyanın varoluşu

minikhobit

New member
Eski türklere göre şuanki dünyanın olduğu yerde herşey suydu.sadece bir tane toprak parçası vardı oradada bir insan oğlu yaşıyordu.Bir gün kuşun yanına bilgeler bilgesi bir kuş geldi.Bu kuş insan oğlundan suyun dibindeki çamurdan getirmesini istedi.İnsan oğlu suya dalıp bir avuç çamur getirdi ve kuşa verdi kuş çamuru suyun üzerine serpti ve o sırada yeryüzü oluşmaya başladı.Yeryüzünde hiç yüksek dağlar derin vadiler yoktu ama her yer çok güzeldi.Kuş insan oğluna suya yeniden dalıp onun için bir avuç çamur getirmesini istedl.Suya dalan insan oğlu hem kuş için hemde kendi için çamur aldı böylece kendi dünyasını oluşturabilirdi. Kuş görmesin diye kendi çamurunu azına sakladı ve diğer çamurukuşa verdi.Kuş yeniden çamuru suya serpti ve tam o sırada insan oğlunu ağzındaki çamurda büyümeye başladı boğulan insan oğlu kuştan yardım istedi.Kuşta azındakini tükürmesini söyledi. Ağzındaki çamuru tüküren insan oğlu rahata kavuşurken yeryüzünün üstündede derin vadiler ve yüksek dağlar oluşmaya başladı.Bunu gören kuş çok sinirlendi ve oradan ayrıldı ve bir daha asla geri gelmedi:saskin:saskin

trooperx

New member
çok güsel çok etkileyici yaw :S kardeşim türk dili mezunu o da bazen anlatıyor böyle şeyleri gerçekten çok ulu bir milletin fertleriyiz .

zseqsc

New member
abi bak aynı şeye benziyor.
Dünya ilk başta düz dağ vadi yok gerçekten böyle bişi var(20.000 yıllık yazıtlar bulunmuştu onlarda yazıyordu)
Sonra ilk afet denilen olay dağlar ve vadiler oluşuyor ve uygur ülkesi dağılıyor böyle birşeydi

minikhobit

New member
abi bak aynı şeye benziyor.
Dünya ilk başta düz dağ vadi yok gerçekten böyle bişi var(20.000 yıllık yazıtlar bulunmuştu onlarda yazıyordu)
Sonra ilk afet denilen olay dağlar ve vadiler oluşuyor ve uygur ülkesi dağılıyor böyle birşeydi
bak bunu hiç bilmiyordum ben bunu benim dedemin çok eski ansiklopedileri var orda okurker görmüştüm ilgimi çekmişti gerçeketn çok ilginç

HTML