Ergenekon faili meçhulleri çözebilecek mi ?

Vtnsvr

New member
Türkiye’de geçmişten bugüne kadar işlenmiş ne kadar suç varsa Ergenekon adı verilen soruşturmayla ilişkilendiriliyor.

Bu toprakları sevenlerin vicdanlarını sızlatan pek çok faili meçhul de Ergenekon soruşturmasıyla birlikte anılıyor. Sabancı suikastından, Ahmet Taner Kışlalıíya, Uğur Mumcuídan, Necip Hablemitoğluína kadar pek çok faili meçhulün Ergenekon adı verilen soruşturma kapsamında ele alındığı yazılıp, çiziliyor. Peki ama bu soruşturma gerçekten de faili meçhulleri aydınlatabilecek mi ?

Bu soruyu ART' íde yayınladığımız Beyin Fırtınası programında; suikastlar sonucu hayatlarını kaybeden aydınların en yakınlarına sordum. Uğur Mumcuínun ağabeyi Ceyhan Mumcu; Necip Hablemitoğluínun eşi Şengül Hablemitoğlu ve Ahmet Taner Kışlalıínın eşi Nilüfer Kışlalıídan aldığım cevaplar onların bu soruşturmaya inançlarının kuvvetli olmadığı yönündeydi.

Mumcu: Cinayeti aydınlatırsa Savcı Öz’ün elini öperim.

İşçİ Partisi Genel Başkan yardımcılığı görevini sürdüren Ceyhan Mumcu İP Genel Başkanı Doğu Perinçekíin tutuklu bulunduğu Ergenekon soruşturmasının Uğur Mumcu cinayeti ile ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. İPíde Mumcu cinayetine ilişkin belgelerin ele geçirildiğinin yazılmasına da anlam veremediğini söyleyen

Mumcu: “Bir siyasal partide Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı cinayetleriyle ilgili bilgi, belge yoksa ben siyasal partiden ne yarar göreceğim” dedi. Mumcu ayrıca; “Ergenekon operasyonunda bu cinayetleri de kapsamına alan, geçmişi oralara götüren açıklamaları duyunca şoka uğradım, beklemiyordum.

Mantıksal bağını göremiyordum. Şimdi böyle bir iddia varsa bu iddia ciddiyetle ele alınmalıdır. Kuşkusuz bu iddiaları kanıtlarsa ben Savcı Zekeriya Öz’ün elini öperim” diyerek, soruşturmaya ilişkin endişeleri olduğunu dile getirdi.

Hablemitoğlu: Endişeliyim

Necip Hablemitoğluínun eşi Prof. Şengül Hablemitoğlu ise, kızgın ve bir o kadar endişeliydi: “Bakıyorsunuz haftalardır bir takım insanlar çıkıyorlar ve Necip Hablemitoğlu için şunu yazdığı için şu kadar para aldı iddialarında bulunuyorlar. Bu çok acı, böyle ifadeler var orada.

Bunun böyle olmadığını bilen biri olarak ben bu iddianamenin inanılırlığını ve değerini sorguluyorum tabi ki. Ergenekon meselesi daha iddianame bile açıklanmadan insanlara bir çamur atma haline dönüştürüldü. Ben de açıklama yapmak istediğimde her seferinde bir şekilde aileye yönelik bir uyarı geliyor. Bir şekilde bu bana hissettiriliyor konuşma, yapma, otur mesajı veriliyor. Ben kendim ve ailem adına tedirginim. Türkiyeíyi terk etmeyi düşünüyorum. Emniyet güçlerinden geri bildirim alamıyoruz. Umarım ciddi bir şey çıkar sonunda ve bende bu söylediklerimi geri alırım, utanç duyarım.”

Kışlalı: Yaşasaydı Ahmet de gözaltına alınırdı..

Ahmet Taner Kışlalıínın eşi Nilüfer Kışlalı da iddialara güldüğünü söyleyerek, soruşturmanın faili meçhul cinayetleri aydınlatabileceğine ihtimal vermediğini ortaya koydu:
“Gözaltına alınanlara baktığımızda, İlhan Selçuk, Mustafa Balbay, ADD ve paşaları görüyoruz. Ortak özelliklerine baktığımızda bunlar vatansever, ülkesini seven insanlar. Ahmet Cumhuriyet Gazetesi’nin yazarıydı. Ahmetíe niye onu böyle bir şey yapsınlar ki ?

Ahmet karşıt düşüncede değildi ki onu da yanlarına alırlardı.

Gözaltına alınanlara baktığımızda bu tip cinayetleri işleyebilecek insanlar olarak düşünemiyorum bile. Yani gözümle görsem inanamam diyorum. Bu tür düşünce, fikir adamları bu tür cinayetleri neden yapsınlar ki? Ahmet İlhan Ağabey derdi, insan kardeşine niye bir şey yapsın ki? Ergenekon diye bir şey varsa yanlarına alırlardı, yok etmezlerdi. Yaşasaydı Ahmet de gözaltına alınabilirdi. İlk duyduğumda komik bulmuş gülmüştüm. Aynı düşüncedeyim.”

Lâle ŞIVGIN

64general1

New member
O cinayetlerin en büyük zanlısı Fethulahın kontrolundaki iktidarmı çözecekmiş güldürmeyin beni.

HTML