enter ile alt satıra geçme

BlueLive

New member
arkadaşlar asp vbscript kullanarak bir web tabanlı program hazırlıyorum.program bitti,müşteriye teslim ettim. adam kullanırken benden bişe istedi,kaldım öyle..
isteği aslında basit bişe... kayıt yaparken bi alttaki input a tab yerine enter ile geçmek istiyor. ne kadar çabalamıssamda çözemedim. delphide onkeypress olayına bi alt satıra focus yap diodun oluyodu. fakat asp ile nasıl yapacağımı bilemedim. istediğim gibi bi bilgide bulamadım nette... yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

bytan

LinuX GeeK
Moderatör
bunun mümkün oldugunu sanmıyorum.
Eğer böyle bir şey olursa, son kutuyuda girdikten sonra basacagın enter, bir alttaki submit/ok vs yi bulması gerekir.
eğer bulursan cevabı, bizimlede paylaşırsan iyi olur
Kolay Gelsin

edit:Konuyu araştırmadan yorum yapmıştım.biraz taradıktan sonra aşağıdaki fonksiyonu javascript için buldum.belki vbscript içinde vardır

Kod:
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
  function checkCR(evt)
  {
   var evt  = (evt) ? evt : ((event) ? event : null);
   var node = (evt.target) ? evt.target : ((evt.srcElement) ? evt.srcElement : null);

if ((evt.keyCode == 13) && (node.type=="text"))
{return gonext();}

}

document.onkeypress = checkCR;

</script>

BlueLive

New member
ilham geldi birden:D
bu kısmı sayfanın en üstüne yapıştırın;
Kod:
script type="text/javascript">             
function handleEnter (field, event) {
		var keyCode = event.keyCode ? event.keyCode : event.which ? event.which : event.charCode;
		if (keyCode == 13) {
			var i;
			for (i = 0; i < field.form.elements.length; i++)
				if (field == field.form.elements[i])
					break;
			i = (i + 1) % field.form.elements.length;
			field.form.elements[i].focus();
			return false;
		} 
		else
		return true;
	}      

</script>
daha sonra hangi inputtan bi sonrakine geçmesini istiyorsanız onun onkeypress olaayına bu scripti ekliyosununz.. örnekle ;

Kod:
<input name="adsoyad" type="text" id="adsoyad" tabindex="3" size="30" onkeypress="return handleEnter(this, event)"/>

aslına bakarsanız JAVA yı hiç sevmem.sürekli sorun olmuştur.. ama bazen mecbur kalıyorum.

bytan

LinuX GeeK
Moderatör
güzel.. tebrik ederim.ben hala araştırıyordum :D

HTML