En tehlikeli 4. tekno hırsızı İstanbul'da

matjha

New member
"Yakalanmasaydım ABD’den milyonlarca dolar çarpacaktım!"

Savaş AKIN / İSTİHBARAT
--------------------------------------------------------------------------------

Dünyada sanal dolandırıcılığın piri olarak tanınan, FBI’ın peşinde olduğu Chao takma adlı Çağatay Evyapan, Tuzla’daki lüks villasında ele geçirildi. Polisleri karşısında gören Chao, “Beni yakalamasaydınız FBI’dan intikam için Amerikan bankalarını milyonlarca dolar zarara uğratacaktım” dedi.

ABD ve Avrupa polisi aylardır onun peşindeydi. Interpol en çok aranan 4 dolandırıcı arasına onun adını koymuş, FBI yakalanması için özel bir birlik kurmuştu. Takma adı dışında ne adına ne de tek bir fotoğrafına bir türlü ulaşılamayan ’Chao’, dünyadaki 10 ülkede kredi kartı kopyalayan sahtecilik şebekelerine yasadışı olarak ürettiği ATM tuş takımı, manyetik hafıza kopyalama haznesi ve POS cihazı yazılımlarını satıyor, milyonlarca dolarlık sanal vurgunlara imza atıyordu!

Yardımcının zaafı ele verdi

Chao’nun Türk olduğunun anlaşılması üzerine İstanbul Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri yoğun bir çalışma başlattı. 4 ay süren teknik takip sonunda, FBI’ın gerçek ismini dahi belirleyemediği Chao’nun Çağatay Evyapan olduğu tespit edildi. Onu ele veren ise yardımcısı Hakkan Özkan oldu. Evyapan’ın yakalanmamak için kendi imal ettiği düzenekleri hiç kullanmazken yardımcısının ısrarıyla bir defa kullanma kararı alması, çete için sonun başlangıcıydı.

6 adrese baskın yapıldı

Polis ekipleri Özkan’ı ATM kamerasındaki görüntülerinden tespit ederek takibe aldı. Chao’nun sadece yardımcısının girmesine izin verdiği Tuzla’daki 4 katlı havuzlu evin yeri de böylece tespit edildi. Önceki gün düğmeye basan polis Beyoğlu, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Küçükçekmece ve Tuzla’da eş zamanlı baskın düzenledi.

Cezaevinden firar etmiş

Bilişim polisi, 4 katlı havuzlu villaya baskın yaparak Çağatay Evyapan’ı yakalamayı başardı. Akdeniz Üniversitesi Elektronik Yüksek Okulu’nu terk eden Çağatay Evyapan’ın 1993, 1998 ve 2000 yıllarında iflas ve kredi kartı dolandırıcılığı suçlamasıyla 3 defa cezaevine girdiği, en son olarak Ankara’daki yarı açık bir cezaevinden 2005 yılında firar ettiği belirlendi.

FBI’dan intikam planı

Polisi karşısında gören Çağatay Evyapan, “Beni 6 ay daha yakalamasaydınız ABD bankalarını çarpacaktım” dedi. Chao’nun bu dolandırıcılığı ise kendisini yakalamak için sürekli olarak sitesini hackleyen FBI’dan intikam almak için yapacağı ortaya çıktı. İntikam planına göre ABD’nin dünyaca ünlü en büyük bankalarından olan Bank Of America’nın bin adet ATM düzeneğini hazırlayarak ülkedeki sahtecilik şebekesine bedava gönderecekti. Daha sonra bu şebeke elemanları Bank Of America ATM’lerine bu cihazları yerleştirip aynı anda en az 500 milyon dolar para çekerek sanal sahtecilik dünyasında “skimming” denilen işlemi gerçekleştirecekti.

ŞEBEKELERİN BİLİRKİŞİSİ

Tüm dünya sanal dolandırıcılık şebekesi arasında “ Chao ” takma ismiyle sanal dünyanın gölge adamı olarak bilinen Çağatay Evyapan’ın bu piyasada üne kavuştuğu, dünyadaki tüm şebeke elemanlarının yaptıkları kopya kartları ona göndererek “Bu iş yapar mı?” diye sorduğu, Evyapan’ın da bu kartları inceleyerek kart hakkında özel bir rapor yazdığı ve bu işlerden bile para kazandığı belirlendi. Evyapan’ın açtığı darkmarket.ws isimli internet sitesinin tüm dünyadan 3 bin sahteci üyesi bulunduğu, bu siteye üye olabilmek için de en az 3 sahtecinin referansının alınması gerektiği tespit edildi.

Kopya cihazı yerleştirirken polis kamerasına yakalandı

Özkan’In önce gözüne kestirdiği bir para çekme makinasına kopyalayıcı düzenek yerleştirdiği, otomobiline binerek burada işlem yapan kurbanlarını izlediği, çok sayıda kişinin makinayı kullanmasının ardından da yeniden araçtan çıkarak cihazı yerinden çıkardığı tespit edildi. Özkan’ın bu çalışmaları kendisini adım adım izleyen polis tarafından görüntülendi. Kopya ATM cihazı, bu ATM’den işlem yapanların tüm kart bilgilerini ve şifresini kopyalıyor. dolandırıcılar da bu bilgilerle ’ikiz’kart yapıyor ve bu kartla kurbanların hesabındaki nakitleri çekip, kredili alışveriş yapıyor.

10 ayrı dilde ATM cihazı kopyalamış!

Çağatay Evyapan, dünyanın 10 ülkesindeki dolandırıcılık şebekelerine malzeme sağlamış. Yasadışı olarak ürettiği ATM tuş takımı, manyetik hafıza kopyalama haznesi ve POS cihazı yazılımlarını bu şebekelere düzenek başı 3 ile 10 bin dolar arasında bir fiyatla satmış. Amerika, Kanada, Fransa, İngiltere, İsveç, İspanya, Brezilya, Macaristan, Güney Afrika ve Sırbistan’ın banka düzeneklerini 10 ayrı dilde kopyalayarak bu şebekelere yollamış. Evyapan’ın gönderdiği bu düzeneklerle sahtecilik şebekelerinin milyonlarca dolarlık vurgun yaptığı belirlendi. Şebeke üyelerinin ayrıca başkalarına ait kredi kartlarını kopyalayıp sattıkları ve bu kartlardan para çektikleri de öne sürüldü. Evyapan’ın, her ATM kopyalayıcısına ayrı bir program yazdığı, böylece cihazlar çalınsa bile başka bir şebeke tarafından asla kullanılamadığı tespit edildi.

2.829 sahte ATM tuşu

Operasyonlarda 2.829 ATM tuşu, 1.325 ATM giriş haznesi, 950 entegre, 875 kart okuyucu, 811 banka kartı, 457 skimmer, 240 elektronik devre, 28 yurt dışına gönderilmek için özel yazılımı yapılmış pos cihazı, 4 bilgisayar kasası, 4 mini kart kopyalayıcı, 2 lap top, çok sayıda malzeme ile 21 bin YTL ve 600 dolar para ele geçirildi.

DEĞNEK

New member
Bu zehır gıbı beyın kendını sıstemın dısına atmıs sıstemle dalga gecıyor uzay yerıne hapse gıtmesı ne acı

HTML