Elektrİk faturalarinda bÜyÜk soygun

O-VARLI

New member
ELEKTRİK FATURALARINDA AKP SOYGUNU

ELEKTRİK FATURALARINDA AKP SOYGUNU
SİZ hiç evinize gelen elektrik faturasını incelediniz mi?
Bir örnek ile başlayalım : Tüketim tutarı: 36 TL.
Hemen altındaki hane : K. K. Bedeli : 6 TL.

Nedir faturada açıkça yazamadıkları ve yüreklerinin yetmediği bu K.K.Bedeli?
Söyleyelim:
KAÇAK KULLANIM BEDELİ!!!
Bunun ne anlama geldiğini Ankara’daki BEDAŞ isimli özelleştirilmiş şirket işi açık hakikatiyle açıkladı ve verdikleri cevap biraz daha farklıydı….

KAYIP KAÇAK BEDELİ. !!!
Neyin kaybı?
Neyin kaçak kullanımı?
Biz elektrik faturamızı her ay düzenli ödediğimiz halde bizden neden K.K. BEDELİ adı altında para alınıyor?

--------------

Elektrik faturamızı incelemeye devam edelim…...
TRT PAYI !!!
Faturadaki bu bedel 75 kuruş civarlarında…..
Bu kuruşları 40 Milyon abone ile çarparsanız ve ortaya çıkan korkunç rakamları görürsünüz !
İyi de TRT için niye bizden haraç alınıyor?
Görevi sanki iktidarın, bazı inanışların/grupların, ..... reklamcısı olan bir yayın kurumu için benden neden para alınıyor?
Haklarımız haram zıkkım olsun inşallah….. Bakalım bedelini bu dünyada ve ahrette nasıl ödeyecekler.
Faturayı incelemeye devam edelim!
Dağıtım Bedeli : 8 TL.
(Neyin dağıtım parası ?)

AYRICA:
Per Sat. Hiz. Bed. : 88 Kuruş
İlet. Sis. Kul. Bed. : 1 Lira 75 Kuruş
PSH Say. Oku. Bed. : 25 Kuruş
Enerji Fonu-Elek.Tük.Ver : 2 Lira 50 Kuruş
36 TL tutarındaki elektrik faturasına SORMA VER paraları ilave edilince 55 TL’ye çıkıyor.
Bunlara bir de 10 TL KDV eklenince rakam 65 TL’ye çıkıyor.
36 TL’lik elektrik kullan 65 TL öde.
İŞTE SİZLERE DEVLET ELİYLE SOYGUN GERÇEĞİ...

TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ YARGIYA TAŞIDI
Kayıp-kaçak bedellerinin iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesinde açılan dava sonrasında bir basın açıklaması yapan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, elektrik dağıtım şirketlerinin baskısı ve Enerji Piyasası Düzenleme kurumunun (EPDK) kararıyla tüketicilerin faturasına ‘kk bedeli’ altında kayıp ve kaçak elektrik bedellerinin yansıtıldığını söyledi.

Tüketicilerin bilerek ya da bilmeyerek kullandığı elektriğe ilave olarak ortalama yüzde 8,6 oranında kayıp-kaçak bedeli ödediğini kaydeden Çakar, kayıp-kaçak elektrik bedelinin elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olduğunu ve tüketicilere yansıtılmasının doğal olmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili önce EPDK’ya bir yazı yazdıklarını, fakat herhangi bir olumlu cevap verilmemesi üzerine dava açmaya karar verdiklerini anlatan Çakar, şu açıklamalarda bulundu:

‘Elektrik dağıtım şirketleri, teknolojik ve teknik yatırım yaparak kayıp ve kaçakları önlemek yerine işin kolayına kaçarak, kendi yetersizliklerini EPDK’nın da yardımıyla milyonlarca dürüst tüketiciye yüklemesi hem insanlık hem de hukuksal bir suçtur. Bu haksız ve hukuksuz uygulamayla 30 milyondan fazla elektrik abonesinden 2011 yılı itibariyle 800 milyon lira dolayında bir bedel alınmış olacaktır. Hiçbir hizmet karşılığı olmayan kayıp-kaçak elektrik bedelinin haksız ve hukuksuz uygulamayla dürüst tüketicilerden alınması açıkça bir soygundur. Dürüst tüketiciler yolunacak kaz değildir.’

kaynak

herkesten açma kapama bedeli 18tl toplamaya başladılar

ELEKTRÄ°K SOYGUNU - YouTube

TEDAŞ'ın "kaçak kulanım bedeli" soygunu
TEDAŞ'ın kaçak kulanım bedeli soygunu06 Aralık 2011 Salı 15:21

Elektrik faturalarına yansıtılan kaçak kullanım bedeliyle ilgili basın açıklaması yapan Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Bem-Bir-Sen Diyarbakır İl Başkanlığı, kaçak elektrik bedelinin elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olduğu ifade edilerek, bu kaybın tüketicilere yansıtılmasının yasal olmadığını vurguladı.

Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Bem-Bir-Sen Diyarbakır İl Başkanlığı, elektrik faturalarına yansıtılan kaçak kullanım bedeliyle ilgili basın açıklaması yaptı. Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Sağlık Sen binasında düzenlenen basın toplantısında Bem-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdareler Birliği Sendikası) Diyarbakır İl Başkanı İbrahim Gökdemir, Bem-Bir-Sen yönetim kurulu üyeleri Mustafa Oruç ve Nevzat Çiftçi hazır bulundu.

Basın açıklamasını okuyan Bem-Bir-Sen Diyarbakır İl Başkanı İbrahim Gökdemir, elektrik dağıtım şirketlerinin baskısı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) kararıyla tüketicilerin elektrik faturasına Nisan 2011 tarihinden itibaren 'KK bedeli' adı altında kayıp ve kaçak elektrik bedelinin yansıtıldığını söyledi.

Elektrik Kaybı Dürüst Tüketiciye Yansıtılıyor

Tüketicilerin kullandığı elektriğe ilaveten ayrıca kayıp kaçak elektrik parası ödettirildiğini belirten Gökdemir, "Kaçak kullanılan elektriğin ve yetersiz teknoloji nedeniyle enerji iletim hatlarında elektrik kaybının bedeli ne yazık ki dürüst tüketiciye yansıtılmaktadır" dedi.

Devletin kayıp kaçağı önlemek için alabileceği onlarca tedbir varken yerine fakir vatandaşına zararları ödettirmesi sosyal devlet ilkesi ile çeliştiğini ifade eden Gökdemir, "Bu haksız ve adaletsiz uygulama otuz milyondan fazla elektrik abonesinin sırtına yüklenmektedir. Gerek 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununda gerekse Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde ve elektrikle ilgili mevzuatta kayıp-kaçak elektrik bedelinin tüketicilere yansıtılacağı konusunda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır" diye konuştu.

Cevap Bekleyen Sorular

Kaçak elektrik bedelinin elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olduğunu belirten Gökdemir, bu kaybın tüketicilere yansıtılması yasal olmadığını vurguladı. Gökdemir, "Yetkililerin, acilen faturalara kaçak kullanım ücretini abonelerine tahsil ettirirken, aşağıdaki soruları cevaplandırılmalarını talep ediyoruz. Ayrıca Tüm elektrik tüketicilerinin haklarını savunmaları için il ve ilçelerdeki tüketicileri koruma derneğine başvurmalarını talep ediyoruz.

1 - Elektrik faturalarında yer alan "k/k bedelinin" ne anlama geldiğini?
2 - Hangi yasal gerekçe ile alındığını?
3 - Elektrikte ortaya çıkan kayıp ve kaçağın nedenleri ile bu kayıp ve kaçağın maliyetinin, faturasını düzenli ödeyen abonelere yüklenip-yüklenmediğinin açıklanmasını,
4 - Abonelerin kaçak elektrik kullanımı tespit edildiğinde vatandaşın aleyhine açılan yargılamalardan ötürü aldığı ağır cezalar, kesilen yüksek meblağlı faturalandırılmalarda dürüst abonelere dağıtılıyor mu?
5 - Enerji hizmet bedeli dışındaki diğer dolaylı maliyet kalemlerinin fazlalılığı ile bunların tüketiciler üzerindeki yüklerini ne olduğunu?"

Haksız Alınan Ücretler İade Edilsin

TEDAŞ'ın özelleştirilmesi sonucunda 30 milyon abonenin bölük parça edilip şirketlerin inisiyatifine peşkeş çekilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Gökdemir, "Ortaya çıkan asıl hırsızlık, sorumlusu olmayan ve karşılığında hiçbir hizmet almayan tüketicilerden haksız yere kayıp - kaçak bedeli alan kamu kuruluşu olan TEDAŞ'tır. Biz tüketiciler olarak, bundan böyle sorumlusu olmadığımız ve karşılığında hiçbir hizmet almadığımız kayıp-kaçak bedelini ödemek istemediğimizi, vatandaşlarımıza yansıtılan bu zulmü reva görmediğimizi ve şu ana kadar faturalara yansıtılan haksız ücretlerin iadesini talep ediyoruz" dedi.
kaynak

VATANDAŞ ELEKTRİK FATURASI İLE SOYULUYOR, DEVLET SEYREDİYOR
Enerji Bakanı'nın cevabıyla ortaya çıktı, elektrik faturasında yok yok!

Kaçak elektrik bedelinin dürüst tüketiciye ödettirildiğinin ortaya çıkmasından sonra bu kez de sayaçlardan okuma bedeli alındığı anlaşıldı. Üstelik bedel daireye göre değişiyor. Enerji Bakanı soru önergesine verdiği cevapta “Sayaç okuma bedeli kullanılan enerji miktarına göre hesaplanıyor” dedi. Bu işe müdahale etmesi gereken devlet, hükümet ve bakanlık ise sadece şikayetçi; hatta uygulamaya onay vererek hükümet soygunu teşvcik ediyor.

Elektrikteki kayıp kaçak bedelinin dürüst tüketicinin sırtına yüklendiğinin anlaşılmasından sonra bu kez de elektrik faturalarında sayaç okuma bedeli adı altında bir bedel alındığı ortaya çıktı. Kahramanmaraş Tüketici Hakem Heyeti’nin kayıp kaçak bedelinin tüketiciye yüklenemeyeceği kararı ile elektrik faturaları mercek altına alındı. Bugün'ün haberine göre Enerji Bakanı Taner Yıldız, milletvekillerinin soru önergelerine kaçak elektrik ve elektrik faturalarındaki bedellerle ilgili cevaplar verdi.

2 MİLYAR TL KAÇAK ELEKTRİK
CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’in soru önergesine verdiği cevapta Yıldız, 2003’ten bu yana yapılan denetimlerde 1 milyon 700 bin abonenin kaçak elektrik kullandığının tespit edildiğini bunun bedelinin ise 2 milyar TL olduğunu açıkladı. Yıldız, 523 bin abone hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Yıldız, 2002’de yüzde 21 civarında olan kayıp kaçak oranının 2009 sonunda yüzde 15.6’ya düşürüldüğünü açıkladı.

KAÇAK BEDELİ 2011’DE KONULDU
Enerji Bakanı Yıldız, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği cevapta ise 2006-2010 döneminde kayıp kaçak oranlarının her bir şirket için ayrı belirlendiğine dikkat çekti. Yıldız, 2011’den itibaren maliyet kalemlerini ayrıştırılması ile kayıp kaçak bedelinin faturalarda gözükmeye başladığını açıkladı.

SAYAÇ OKUMA BEDELİ
Elektrik faturalarında sayaç okuma bedeli adı altında bir bedel alındığı da ortaya çıktı.MHP’li Alim Işık, “Dağıtım şirketleri elektriği hem satıyor hem de okuma parası alıyor. Üstelik aynı binadaki ayrı evden farklı tutarlar tahsil ediliyor” dedi. Enerji Bakanı Yıldız, sayaç okuma bedelinin kullanılan enerji miktarı dikkate alınarak hesaplandığını açıkladı. Yıldız “Sayaç okuma bedelinin abone başına belirlenmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir” dedi.

ELEKTRİK FATURASINDA YOK YOK
Enerji Bakanı Taner Yıldız, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in soru önergesine verdiği cevapta ise elektrik faturalarının tüm detaylarını açıkladı. Yıldız’ın verdiği bilgiye göre elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım bedeli, sayaç okuma dışındaki perakende hizmet satış bedeli, sayaç okumaya ilişkin perakende satış hizmeti bedeli ve iletim bedeli tahsil ediliyor. Yıldız, elektrik faturalarından TRT için yüzde 2 oranında pay tahsil edildiğini açıklarken, yüzde 1 oranında elektrik enerjisi fonu ile belediye tüketim vergisi bulunduğunu da açıkladı.
kaynak

TEDAŞ’tan Vatandaşa Son Ödeme Günü Şoku

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından vatandaşlara gönderilen elektrik fatura bildirimlerinde son ödeme tarihi olarak 14 Ağustos 2009 tarihinin yazılması karşısında abonelerin şaşkına döndüğü bildirildi.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) tarafından vatandaşlara gönderilen elektrik fatura bildirimlerinde son ödeme tarihi olarak 14 Ağustos 2009 tarihinin yazılması karşısında abonelerin şaşkına döndüğü bildirildi.

Bu zamana kadar elektrik faturası bildirimlerinde son ödeme tarihinin ayın 26–27 ‘si olduğuna dikkat çeken ilçe halkı, “Çalışan işçi ve memurlar maaşını ayın 15’inden önce alamıyor. Yaklaşık 1.670 emekli ise kademeli olarak ayın 17-26’sı arası maaş alıyor. Bu durumda elektrik borcunu ayın 14’ünde nasıl ödeyecek. Faturalara bu tarih atılırken hiç bu durumlar göz önüne alınmadı? Birde son ödeme günü cuma gününe denk geliyor. Zaten aldığımız maaş yetmiyor. Eğer vatandaş olarak faturaları gününde ödeyemezsek gecikme faizi vermek zorunda kalacağız. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyoruz “ dediler.

TEDAŞ yetkilileri, hatanın elektrik sayaçlarının erken okunmasından kaynaklandığını, bu durumun önümüzdeki aylarda tekrarlanmayacağını belirttiler.

kaynak

küllüyen yalan dün fatura kuyruğunda birçok kişinin elektriği aynı şekilde hiç bildirim yapılmadan haberim olmadan kesilmiş ve açma kapama bedeli yazılmış kesen memurun dediğine göre sadece ona 280 abone verilmiş hepsini kesmesi emredilmiş

hepimizi soyuyorlar neden ses çıkarmıyoruzişte soygun dememin nedeni aşağıdaki faturalardır herkes incelesin göreceksiniz

faturalar bölgelere oranla kullanım bedeline göre en az yaklaşık yüzde elli fazlasını ödüyoruz alttaki faturadaki uydurma bedellere ve haksız kazançlara bakın

örneğin bu faturalarda kullanımın %68 fazlası var

bu faturalarda ise kullanımın %80 fazlası var

kendilerine mesaj atınca biz yapmıyoruz elektrik piyasası düzenleme kurulu yapıyor diyorlar :smiles22:

elektriği kaybeden ben miyim kaçak kullanan ben miyim ki kaçak kullanım bedeli ödüyorum :cursing: ben sadece sayacımdan çıkıp evime giren elektriğin parasını ödemek istiyorum
ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum birlik olursak başaracağımıza inanıyorum artık sessiz kalmayalım

saygılarımla

HTML