ekran kartından en iyi performansı nasıl alabilirim :(

cihan_safak

New member
arkadaşlar dün yeni bir laptop aldım Acer Aspire AS5715ZN-2A1G08MI marka ürünün ö<ellikleri şu şekilde

Intel® Core Duo T2330 (1.6GHz, 1MB L2 cache, 533 Mhz. FSB)

15.4" WXGA high-brightness (220-nit) Acer CrystalBrite, 1280 x 800

1024 MB ( 1* 1024 MB ) DDR2 533Mhz MAX: 4GB

İntel® GMA X3100 Maks. 358MB Ekran Kartı

benim tek derdim oyun oynarken laptobun kasması bunun sebebi nedir pek bilgim yok bu konu hakkında çokmu düşük laptobn özellikleri ? anlaşılacağı gibi çoğu kişi vistanın yavaşlattığını söylediği için konuyu buraya açtım windows vista starter yüklü. benim ekran kartından en iyi perfonmansı almam için ne yapmam lazım fifa07 yi bile oynıyamıyorum lütfen yardım edin .. şimdiden teşekkürler

ηαχiѕα

New member
cpusu düşük ve zaten ekran kartının intel olması kötü.. laptoplar performans pc si olmadığı için oyunlarda kasılma yaşaması normal .. ekran kartı ati ya da nvidia olsa daha ii olurdu aslında.. intel ayarlarını bilmediğim için tam anlamıyla yardım edemeicem ama ram yükseltmeye gidebilirsin ya da işletim sistemini xpye çevirirsen daha ii performans alabilirsin..

cihan_safak

New member
peki ekran kartını değiştirme olanağım war mı laptop bana hediye geldi sayılır az bi masraf yapıp iyti bi performans alabilirmiyim

ηαχiѕα

New member
ekran kartını değiştirme olanağın yok sanırım ancak ram yükseltebilirsin...

zafo_ydo

New member
Ekran kartlarının kendine ait ram'i ve işlemcisi olduğu için ana işlemci ve ram'in işini kolaylaştırır.

Laptoplarda intel ekran kartları tümleşik (onboard) oldukları için paylaşımlıdırlar. Bilgisayarın RAM'inden ve işlemcisinden çalışır. Bu yüzden işlemci aynı anda birçok işi yapmaya çalışır. Bu da oyunlarda yetersiz kalır ve çoğu 3b oyunlar takıla takıla çalışır.. Birçoğu ise hiç çalışmayabilir..
Oyun oynamak için ekran kartı tümleşik olmayan pc almak gerekir..

renovat

New member
dostum benm pc nin seninkinden tek farkı, tek çekirdek celeron 1.86 olması..((acer 5315 driverlarımız dahi aynı))2007 fifa oynayamaman garip..ben age of empires bile oynuyorum..ayrıca senn pc nin %100 aynısı benm arkadaşta vardı,ve need for speed most wanted(düşük ayarlarda ama) kasmadan oynuyordu.

şimdi çözüme gelince vista starter bende kullandım çok berbat bir windows sürümü..vistanın hiçbir özelliğini kullanamamana rağmen RAM en az hiçbir program açmasan dahi %70 lerde gezer..güvenlik duvarını bile kapatamıyosunn..ilk önce şu işletim sisteminden kurtul..ama sana XP yükle demiyorum..çünkü şuan Vista ULTİMATE kullanıorm ve oyun performansımda hiçbir düşüş yok..ancak ram im 2gb..

başka bir işletim sistemi kur, driver larını güncelle..

bir başka tespit: bu model acer larda kayıt defterindeki problemleri çözmen gerek(bir registry programı kullanarak)..ve disk birleştirmeyi sürekli yapman gerek(drive defrag)..ben bunun için registry booster prog.unu ve tune up utulities'i kullanıormm.yanii>>sistemde işlemcinin kafasını karıştıracak herhangi birşey bırakmamamlısın..ki sonuçta beklenenin üstünde performans alırsın..:victory:victory:goz:

EgeLeee

New member
madem tam performans oyun istiyorsun laptopla ne işin var o paraya babalar gibi pc toplardım ben..
Kasılması normal aslında orta bi özellikler var ama ekran kartının en büyük düşmanı ısı ..,
ısınınca seste yapar kasarda yanarda dolayısı ile laptopta ısınma maximum olacaktır..bunun yanında ekran kartın ve laptop özelliklerinde düşükse daha kötü..
yapabileceğin bişey yok..ram yükseltmesside yapsan senin sorununu çözmezzz..

boyscorpi

New member
dostum bu yazılanların üzerine yorum yapmak gereksiz ama sen vazgeç derim bu pc den eger güzel bir laptop arıyor isen acer aspire 2920z freedos böyle internette ara güzel fiyatlara var işletim sistemini sonra hackhell den araştır kndin bile yüklersin zaten sürücüleri yanında cd seklinde gönderiliyor sana en iyi tavsiyem bu olur ben kullanıyorum çok iyi bir alet

HTML