ekran kartım ile ilgili bi soru!!

mutangen

New member
sevgili hackhell ailesi., ben 2007 de toshiba a200-1cr modelli bilgisayarı aldım. fiyatı tam 1550 ytl saydım teknosaya. çok iyi dediler (çalışanlar). ekran kartı onbord muş. intel GMA 945 express chipset. 256 mb paylaşımlı. 1 gb ram var üzerinde. kullanılan grafik belleği 256mb diyor. ama utanmasa MARİO oyununda bile kasacak bilgisayarı. bu nebiçim performans böyle ya. yada bir hatamı var benmi anlamadım. 64 mb paylaşımsız ekran kartına sahip bilgisayarın oynattığı oyunu oynatamıyor. çok kasıyor. vistadada aynı xp kurdum ondada aynı. çok büyük kazık yedim bu kesin:vur. sorum şu. 256mb paylaşımlı ekran kartı kaç mb paylaşımsız ekran kartına denktir.. bu arada sakın markaya para vermeyin çok pişmanım.

erde123m

New member
tahmınım oyunlarda kasılmanını nedenı ekran kartı deil
genelde işlemcidir bu kasılmaların sebebei cok ısınıyor olabilir
tabi bu ihtimallaerden biri

bide paylaşımlı ekran kartı ile paylaşımsız ekran kartı arasında bi fark yoktur paylaşımlı ekran kartının
ozelliği yeterlı olmadığında ramden calmasıdır

mutangen

New member
herkes öyle diyorda. bence çok fark var.ya 64 mb lık ne idiğü belirsiz bir ekran kartı bile fazlasıyla mükemmel çalışyor. üstelik o bilgisayar tek işlemcili. valahi ben bu işe bi anlam veremedim. grafik işlem için bile berbat. autocad te 1 küp çiziyorum. kasılıyor. paylaşımlı ekran kartları 5 kuruş etmez bence. kullanan birisi olarak söylüyorum. hiç yanına bile yaklaşmayın.

erde123m

New member
eet pylaşımlı ekrn krtları o kadar iyi deil ama pc kasılması ekran kartından olmaz bildiğim kadarıyla
ilemciden olur

yazanomer

New member
hangi ouynda kasiliyor,
rapunzel34 arkadasimiz belirli bir kisma kadar dogru soylemis,yani islemci kismina kadar,

ama onboard bir ekran karti ile onboard olmayan bir ekran karti, birbirinden farklidir,
uzerlerindeki chipsetten tutta taransistor' e kadar butun materyallerin kalitelieri degisiktir,
bu yuzden onboard bir ekran karti ile cizim, oyun vs... gibi gorsellik isteyen uygulamalar yavas ve zor calisir,

onboard ekran kartlari genel itibari ile giris seviyesi kartlardir,
ve cok fazla bir performans beklemen gereksiz olur

en bastada dedigim gibi hangi oyunlarda takilma yapiyor ? yeni oyunlarda mutlaka takilmalar yasayacaksindir,

kolay gelsin

mutangen

New member
3 boyutlu oyunların tamamı. 32 mb ekran kartı isteyen bütün oyunları oynatıyor. birde flash oyunları oynatabiliyor. strateji oyunları bile oynanmıyor. crysisi bırak açmayı ,kasmayı, kurmadı bile hahhahahahahahahaha.

EN35

New member
Ekran Karti PaylaŞimli Olmasi Çok Etkİler KardeŞİm Bence Ekran Kartinda Ekran Karti DeĞİŞtİr Dİyecem Ama DİzÜstÜ Pc YmİŞ Buna ŞÜkrret Olmayanlar Var :):)

mutangen

New member
sağolun arkadaşlar bilgi verdiğiniz için. bizde işte internete takılıp gezip duruyoruz sağolun var olun

yalcinart

New member
paylasımlı ekran kartı

kardesim
bende de paylasımlı onboard 224 intel 945ekran kartı var ama pes 2009 u bile oynayabiliyorum evet kalıte olarak ffark gosterir ayrıca photoshop cs3 kullanıyorum su ana kadar oyle pek ciddi sorunlara yol acmadı yavas olması dısında sen bide ekran kartı driverleri kontrol el belki orda bi sorun vardır

Zeytin

Zeytin&Limon
onboard ekrankartiyla hicbir halt calistirilamaz!
bunu cok acik ve net soyleyeyim cunku grafik hesaplayacak bir gpu ya sahip degiller.. guney koprusu uzerinden calisirlar..

her ne kadar uzerinde ram da olsa mevcut grafik islemcisi bulunmadigindan oyunlar calismaz..

bunu alirken kontrol etmeniz gerekmektedir ayrica;
isterseniz 2gb yapin ekran kartinin ramini ama alacaginiz performans 16 mb bir sis ekran kartindan farkli olmayacaktir..

HTML