Ekran kararması

cengiz802

New member
merhaba arkadaşlar derdima derman arıyorum.
oyuna girdikten sonra(bazen 3-4 saat bazen 1-2 saat) monitör kararıyor ışığı yanıp sönmeye başlıyor ve o anda hangi ses çıkıyorsa hoparlörden o seste takılı kalıp pc donuyor. klavye ile hiç bir şekilde müdahale edemiyorum hatta reset bile pc yi yeniden başlatsada monitöre görüntüyü getirmiyor mutlaka power tuşundan kapatıp açmam gerekiyor. işlemci ısısı oyun dışında 60-62, oyun içinde 70-72 derece. ekran kartının ısısıda bu şekilde seyrediyor. driverları güncelledim, kullanılmadığında bir süre sonra devreye giren monitör ve harddisk stand by modlarını iptal ettim, format attım, xp de ve vistada denedim ama sonuç alamadım.

sistem özellikleri şöyle: q9300 quad core, 4 tane 1gb kingston 1066 mhz ram, gigabyte p35 serisi anakart, 512 mb 8800 gt point of view extreme(fabrikadan oc lu) ekran kartı, raidmax 630 watt power supply, philips 190x7fb monitör.

sürekli kullandığım ekstra donanımlar: saitek x52 pro joystick, trackir4.

Zeytin

Zeytin&Limon
bikaç soru sorucam bu problem sadece oyunlardamı oluyor?
hangi oyun crysis yada farcry gibi oyunlarmı?
her oyundamı aynı problemi yaşıyorsun?
630watt psu yeterli gibi görünüyor crossfire fln yapmıyorsun değilmi?

ram 4 tane yazısını şimdi gördüm ya :S

ramlardan 2 sini çıkarıp denermisin? :) 1 ini değil 2sini ama..

cengiz802

New member
evet sadece oyunlarda oluyor. aslında nadiren oluyordu race driver grid, assasing creed gibi oyunlarda arasıra. pek duyulmasada yeni bir simulation çıktı dcs:blackshark. işte bu oyunda 10 dk kadar oynatıyor oynatmıyor yine kararıyor ekran. ramlardan 2sini çıkarıp denedim ilginçtir belkide tesadüf daha çabuk karardı ekran o oyunda.

muratyumuk

New member
O zaman o söktüğün ramları tak, takılı olanları çıkar. Belkide ramlerden birinde arıza vardır.En azından bu şekilde hangi ramlarde hata olduğunu anlayabilirsin. Tabi ramler arızalı ise.(Bu arada LAMAGRO' dan özür diliyorum sanki biraz işine burnumu sokmuşum gibi oldu.)

HTML